Kapat

Acı Gerçek: Yulin Festivali Yasaklandı mı?

Anasayfa
Pet Haber Acı Gerçek: Yulin Festivali Yasaklandı mı?
yulin-festivali-yasaklandi-mi

Liçi ve köpek eti yeme festivali olarak adlandırılan Yulin festivali her yıl 21 Haziran – 30 Haziran arası yapılıyor.  Sosyal medya’da birçok kişinin paylaştığı “Yulin Festivali artık yasaklandı!” şeklindeki paylaşımlarının mutluluğu ile doğruluğunu anlayabilmek ve sizleri bilgilendirmek üzre araştırmalarıma başladım.
Çin’in Yulin, Guangxi şehrinde hükümet tarafından resmi bir etkinlik olmayan halk tarafından 2010 yılından beri düzenlenen acımasızca bir etkinlik olarak tanımlayabiliriz.
Yazımın sonuna kadar “şenlik” kelimesinin eş anlamlısı olan “festival” kelimesinin yerine “etkinlik” kelimesini kullanacağım.

  • Her yıl etleri için 10 milyondan fazla köpek 4 milyon ise kedi öldürülüyor.
  • Sıcak yaz aylarında köpek eti yiyenleri serin tutacağına,
  • Kötü ruhları uzak tutmaya yardımcı olacağına inanmak gibi iğrenç düşünceleri var.

Birçok inanca ve düşünceye bize hitap etmese dahi elbette saygılıyız ancak bu ahmakça düşünceleri ancak cehaletin yoğun olduğu bir toplum düşünebilir.

Yaklaşık üç gündür bu konu üzerine kafa patlatıyorum. 2018’de bu acımasız etkinlik gerçekleşecek mi? Google çeviriye “Yulin Festivali” yazıp çeviriciden Çince karşılığını istediğimiz zaman 玉林节 kelimeleri çıkıyor. Bu kelimeleri Google’de arattığımız zaman ise;

 

yulin-festivali

Ancak ben google’deki bu sonucu, her yıl düzenlenen bir etkinliğin o yıl iptal olup olmamasını google algoritmasının azizliğine vererek “lütfen iptal olsun…” düşüncesi ile daha derin araştırma yapabilmek adına Çinli insanlara bu konuyu sormak için öncelikle bir Çin sosyal platformu sayılan WeChat programını indirdim ve insanlar ile iletişime geçmeye çalıştım ancak neredeyse hepsi Çin alfabesini kullandığı ve Google çeviri ile sağlıklı sonuca ulaşamadığım için bunu başaramadım.
İnstagram üzerinden Çin’e ait etiketler ile örneğin: #chinese #china gibi etiketlere bakarak Çinde yaşayan insanlar ile iletişime geçip bu konunun aslını sormaya karar vermiştim ancak fikrimi de o an çöpe attım çünkü insanların dedikleri yanlış olabilirdi.
Daha resmî kaynaklar aramaya başladım.

SONUÇ:

Çince hizmet veren Çin platformlarına bu acımasız etkinliğin akıbetini öğrenmek için Yandex Çeviri ve Google Çeviri ile sitelerde gezinmeye başladım.

İlgili Yazı:  Hayvan Sahiplenmeniz İçin 6 Neden

Tarih: 17 MAYIS 2017 yani geçen yıl Uluslararası İnsani Yardım Derneği, Duo Duo projesi ve hayvan aktivistlerininin, Çinli aktivistlerden rapor alması ve bu raporun üç tüccar tarafından onaylanması ile  Yulin Belediyesi, restoran, sokak satıcıları ve piyasadaki tüccarların bu acımasız etkinlikte köpek eti satmalarını 2017 yılı için GEÇİCİ şekilde yasakladı. Karara uymayanlara para cezası ve hapis cezası verileceğini duyruldu. Kaynak: Uluslararası İnsani Yardım Derneği Resmi Sitesi

Yine geçen yıl bu zamanlar konu hakkında Duo Duo Projesi’nin yönetici direktörü Andrea Gung şöyle diyor: “Bu geçici bir yasak olsa bile, bunun köpek eti ticaretinin çökmesine yol açan bir domino etkisi olacağını umuyorum.” Ve bir yıl geçti bu karar maalesef geçiciydi.

Geçen yıl adeta bu haberler ile bayram etmiştik ancak şu sıralar maalesef sosyal medya üzerinden paylaşılan “Yulin Festivali Yasaklandı!” haberleri geçen yıla ait olup, geçen sene gibi büyük dernekler el atmadığı sürece bu yıl için acımasız etkinliğin düzenleceğinin haberini üzülerek veriyoruz.

Umuyoruz bu insanlık dışı etkinlik bir an önce son bulur bu sene yapılmaması için lütfen buradan Change.org / Yulin Festivali’nin Durdurulması İçin İmzala! change.org sitesindeki kampanyayı imzalayın. Bi’ umut diyerek bu yıl da bu etkinliklerin iptal olması için lütfen elimizden geleni yapalım.

Bugün tarih 19 Mayıs… Bu tüyler ürperten etkinliğe 34 gün kaldı.  Musical.ly yıldızı Harry Mead isimli genç bu yıl gerçekleşecek olan Yulin etkinliğini için 3 gün önce inanılmaz duygulandırıcı bir post yayınlamış. Türkçe tercümesi post’un altındadır.

Bu önemli, eğer kalbiniz varsa lütfen okuyun. Eğer bir evcil hayvanınız varsa, lütfen okuyun. Eğer bir köpeğin varsa, lütfen oku.
21 Haziran’da, sadece altı haftadan kısa bir süre sonra, her yıl düzenlenen Yulin Köpek Yeme Etkinliği başlayacak. Bu “kutlama”, 2010’dan beri gerçekleşiyor ve bu katliamda tahmini olarak 10.000-15.000 köpeğin yenmesi ön görülüyor. Bazı köpekler barışçıl bir şekilde öldürülmüş olabilir ancak çoğu dövüldü. Dövülen köpeklerin kemikleri kırılmış, vücudu kesilmiş, gözleri oyulmuş ama hala ölmediler. İşkence edilen köpek etinin “daha iyi” olduğu yönündeki yanlış inanıştan dolayı hemen öldürülmezler, işkence görürler.
Evet, toplumumuz inekler, domuzlar ve tavuklar gibi diğer büyük gıda sağlayıcılarının ölümünü unutuyor. Herhangi bir hayvanın ölümünün sınırlı şekilde olması gerektiğine inanıyorum. Ama bu köpek festivalini, köpeklerin öldürüldüğü, korkunç yollardan geçtiği için ayrıca vurguluyorum. Bu acımasız ölüm, her ne kadar büyük bir endişe olsa da, köpeklerin bu festivalin hazırlığı için saatlerce, günler, belki haftalar boyunca muhtemelen bir düzine başka köpeğe ait olan küçük dikenli kafeslere zorlanmış olmaları gerçeği var.
Yulin Festivali için bir gölün geniş dalgalanma bile yapamayacağımı bildiğim bir dilekçe yarattım, ama umarım sesimizi en küçük miktarlarla bile duyurabileceğimizi umuyorum. Bu yüzden lütfen biyografimdeki bağlantıyı tıklayın ve dilekçemi imzalayın. Evcil hayvanın için imzala. Köpeğin için imzala. Hayatlarını onlardan alan yüz binlerce köpek için imzala. Bu dünyayı umarım daha iyi hale getiririz. Köpeklere adalet getirelim. Köpeğin, yüzyıllardır insanın en iyi dostu olduğu görülmüş, o zaman neden onları öldürüyoruz? Teşekkür ederim.  


Bu instagram hesabı ise acımasız Yulin etkinliğinin durdurulabilmesi için oldukça büyük bir çaba sarfediyor ancak sakıncalı içerikler paylaşıldığını bilmenizde fayda var:  Help Ban Yulin

The following two tabs change content below.

“Acı Gerçek: Yulin Festivali Yasaklandı mı?” üzerine 4 yorum

  1. avatar BURAK ERK says:
  2. Heves says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir