Kapat

Yeni Eve Taşınırken Kedinizin Psikolojisi

Anasayfa
Hayvan Psikolojisi Yeni Eve Taşınırken Kedinizin Psikolojisi

Yeni eve taşınmaya karar verdiniz ama kedi dostunuzun yabancı bir ortama alışamayacağını düşündüğünüz için tedirgin misiniz? Çoğu kedi, özellikle sahiplenilmiş sokak kedileri, değişikliği pek sevmez. Bu yüzden taşınma süreçlerinde olumsuz tepkiler gösterebilir. Bu tamamen hayvansal içgüdülerinin “tanımadığım ortam tehlikelidir” alarmı vermesinden kaynaklanır. Siz hayvanseverlerin ve sevimli ev arkadaşlarınızın huzurunu koruyabilmek için taşınırken yapmanız gerekenleri aşağıda listeledik.

Taşınıyoruz…

1- Taşımacılar geldiğinde kediniz korkabilir. Bu yüzden de mobilyaların altına saklanacaktır. Taşınma esnasında kedinizin zarar görmemesi için boş bir odaya mama, su, kum kutusu ve sevdiği bir oyuncağı, varsa yatağı ile kedinizi koyun. Taşımacıların o odanın kapısını açmaması için kapıya not asabilirsiniz. Bu sayede, kedinizin bir yerinin ezilmesini ve daha çok korkmasını önlemiş olursunuz.

2- Taşınacağınız gün kedinize normalde verdiğinizden biraz daha az mama verin. Kediciğinizin midesi bulanmasın diye her zaman yediği kuru mamasını verin.

3- Evden çıkmadan önce kedinizi, içine eski bir yastık veya kullanmadığınız bir örtü koyduğunuz taşıma kutusunu kedinizin yanına bırakın. Aynı zamanda kutunun içine bir iki tane ödül maması koyabilirsiniz. Bu biraz olsun kutuya alışmasını sağlayacaktır. İçine koyduğunuz örtü ise yolda giderken hem rahat etmesini sağlar hem de korkup idrarını yaparsa ıslak zemine basmamış ve sıvı emilmiş olur.

4- Eğer şehirler arası taşınıyorsanız, önceden uçak ya da otobüs firmanızın hayvanlara özel taşıma alanı olup olmadığını öğrenip yer ayırtmanız gerekiyor. Uzun süre kutusunda kapalı olması kedinin sıkılmasına neden olacaktır. Hem sizin hem kedinizin rahat etmesi için veterinerinizden sakinleştirici damla gibi ilaçları kullanmasının uygun olup olmadığını öğrenip önerdiği marka ilacı kullanabilirsiniz.

5- Yeni eve yerleşirken önce evin kediniz için güvenli olmasını sağlayın. Elektrik kabloların ortalıkta olmadığı ve kedinizin sıkışabileceği gider deliklerin üstünün kapalı olduğundan emin olun. Açık pencere ve kapıları kapatın. Sonra kedinizi eşyalarıyla birlikte, birilerinin girip çıkmayacağı sessiz bir odaya götürün. Etrafa ödül mamaları koyun. Sizi de çok özlemiş olacak kedinizle vakit geçirin.

İlgili Yazı:  Sadece Kedi Sahiplerinin Anlayabileceği 13 Sevimli Durum

6- Önceki evinizdeki koltukları değiştirip yenilerini almayı düşünüyorsanız, bir süre eskilerini değiştirmemenizi tavsiye ederim. Kediniz eski evinizdeki mobilyaları kokusundan tanıyıp yeni evine daha rahat alışmasına yardımcı olur.

7- Yerleştikten sonra kedinizin evi keşfe çıkmasına izin verin. Bu süreçte mobilyaların arkasına saklanıp uzun süre çıkmayabilirler. Yumuşak ses tonu ile kedinizle konuşun. Sesinizi tanıyacak ve sizin sakin olduğunuzu hissederek kendisi de sakinleşebilecektir. Evet! Kediler sizin ruh halinizi sezebilirler. Benim kedim, ben ne zaman ağlasam gelip kucağıma yatardı.

8- Kediniz genel itibariyle gergin ve hırçın bir yapıya sahipse evin içinde bir at misali koşturup durabilir. Bunu yaparken kucağınıza almayın. Tırmalayabilir. Ona sert davranıp kızmak yerine sakinleştirici damla kullanabilirsiniz. Her zaman vermediğiniz ama çok sevdiği mamadan verebilirsiniz. Oyuncağıyla oynatabilirsiniz. Kendisini güvende hissetmek için yüksek yerlere çıkmak isteyecektir. Dolapların üstünde kırılacak eşya olmadığından emin olup bir süre yüksek yerlere çıkmasına izin verin. İnternetten kediler için sakinleştirici müzik açabilirsiniz. Onu bu zorlu süreçte ilgi ve sevginizden mahrum bırakmayın. En çok size güvendiği için, sizin ilginiz onu mutlu edecektir.

9- Eğer yeni eviniz, eski evinize göre daha yüksek bir kattaysa kedinizin düşmemesi için balkon kapılarına ve camlara sineklik taktırmanızı öneririm.

10- Kediniz sahiplendiğiniz bir sokak kedisiyse, ilk zamanlarda evden kaçmaya çalışabilir. Sizin gidip geldiğinizi gördüğü sokak kapısının önünde durup miyavlayabilir. Kapıyı açtığınız anda dışarı fırlayabilir. Ama bu sürecin geçici olduğunu unutmayın. Zamanla kediniz değişime alışacaktır.

The following two tabs change content below.

Dilara Yavuzer

Hayvansever ve kitap kurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın

Bize aşağıda bulunan alandan ulaşabilirsiniz.

mail: info@pativer.net