Kapat

Yavru Kedilere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Anasayfa
Kedi Dostlarımız Yavru Kedilere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Kediler çok temiz hayvanlardır. Büyük kedilerde kuzenleri olan küçük kedilerde temizlik ve tuvalet mahremiyetine oldukça önem verirler. Yavru kedilere tuvalet eğitimi nasıl verilir? bugün bu konu üzerinde duracağız.

Evinize gelen minik, körpecik bir kedi yavrusu kendi gibi minik bazı sorumlulukları da beraberinde getirmektedir. İnternette arattığımız ilk aramalardan birisi 1 aylık kedi tuvalet eğitimi veya buna benzer aramalardır.
Uykusu, maması, suyu, oyunu ve buna benzer ihtiyaçlarını karşılamak ve onun için bir düzen oluşturmak emek gerektiren ve sizin sorumluluğunuzda olan bir süreçtir. Ve tuvalet eğitimi. Sevimli yavrunuz eve gelir gelmez tuvalet eğitimine başlamanız ve itina ile yürütmeniz gerekmektedir.

Yavru kediler annelerinden tuvalet konusunda bir çok şeyi öğrenmiş olacaklardır. Kum kabını nasıl kullanacağını biliyor olan yavrunuzda sizin yönlendirmelerinizle kalıcı alışkanlık olarak yerleşecektir.

Yavru kediniz eve geldiği ilk zamanlarda bütün alanları onun kullanımına  açmayın. Mümkünse sizinde olduğunuz odada bulunmasını sağlayın ki tuvalet ihtiyacı olduğunu fark edebilesiniz. Fark edemezseniz bile en azından olabilecek kazaları daha sınırlı alanda tutmayı başarabilirsiniz. Tabii sadece ilk zamanlarda.

Kediler içgüdüsel olarak tuvaletlerini saklama eğiliminde olan hayvanlardır. Mahrem, kimse tarafından gözetlenilmeyecekleri bir alan kum kabını yerleştirmek için uygun olacaktır. Eşelenme ve tuvaletlerinin üzerini örtme istekleri yeterli büyüklükte bir kum kabına ihtiyaç doğurmaktadır. Kum kabının yerleştirileceği alanla ilgili bir başka önemli noktada yem ve su kaplarından ayrı bir alanda bulunması gerekliliğidir.

Sabırlı olun!

Başlarda kum kabına yavrunuz sık sık siz koymak zorunda kalabilirsiniz. Yemeklerden sonra, uykudan sonra yada eşelenmeye çalıştığını fark ettiğinizde hemen kum kabına yavaşça bırakmalısınız. Her kaba bıraktığınızda tuvaletini yapmayabilir ancak alışkanlık olabilmesi ve öğrenebilmesi için gerekli bir müdahaledir. Eşelenmemesi durumunda ön patisini tutarak yavaşça kuma sürtebilir ve eşelenmesi için yönlendirebilirsiniz.

İlgili Yazı:  Habeş (Abyssinian) ve Somali (Uzun Tüylü Habeş) Kedileri Hakkında Bilgiler

Kum kabını kullandığında aferin diyebilir, alkışlayabilirsiniz. Ancak çok büyük heyecanlar göstermemeye özen göstermelisiniz. Sizin heyecanınız onu ürkütebilir ve kum kabından korkmasına neden olabilmektedir.

Eve geldiğinde ilk başlarda çok fazla değişikliğe ve bilgiye maruz kalacak olan yavrunuz bir süre hoş kokulu olmayan kazalara neden olabilir. Ancak rutine uygun kalır ve bu kazaları büyütmezseniz, kısa sürede kazaların azaldığını ve nihayetinde son bulduğunu fark edeceksiniz. Sürekli etrafında olmanız onun davranışlarını kontrol edebilmenizi ve tuvalet ihtiyacını gözlemleyebilmenizi sağlayacaktır. Ayrıca birkaç kez kuma tuvaletini yapması ve kokusunu bırakması sonrasında onu yine koku olan alana çekecek ve tuvaletini oraya yapmasını sağlayacaktır.

Kum Seçiminiz Oldukça Önemli

Tuvalet eğitiminde önemli olan bir diğer nokta kum seçimidir. Birbirinden farklı özelliklerde çok sayıda kedi kumu bulunmaktadır. Doğru kedi kumuna karar vermeden önce tuvaleti nereye yerleştireceğinize karar vermeniz gerekmektedir. Eğer ev içinde muhafaza edecekseniz  koku kontrollü bentonit kedi kumlarını veyahut kristal kum kullanarak kedi kumu için koku giderici sprey kullanabilirsiniz. Eğer kedinizin tuvaleti balkon ya da bahçe gibi açık alanlarda olacaksa bütçe için daha uygun kumlar tercih edebilirsiniz. Bunların haricinde tuvalet seçimide önemlidir. Kapalı ev tipi tuvaletler hem koku hem de gizlilik açısından daha uygun olabilecektir.

Sevgiyle aşılamayacak hiçbir zorluk yoktur diyorum ve kazasız, kokusuz günler diliyorum 🙂

The following two tabs change content below.

Özge Güngörmez

Pativer.net Editörü. İnstagram'dan takip et: @ozgegutii

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir