Kapat

Yavru Kedilerde 5 Altın Kuralla Saldırganlık, Isırma ve Tıslamaya Son!

Anasayfa
Hayvan Psikolojisi Yavru Kedilerde 5 Altın Kuralla Saldırganlık, Isırma ve Tıslamaya Son!

Özellikle yavru kedilerde görülen bu tür durumlar “Davranış Bozukluğu” olarak sınıflandırılsa da hiç panik yapmaya gerek yoktur. Minik yavrunuzun bir kaplan gibi olmasa da kedigiller grubundan olduğunu ve avlanma içgüdüsü duyduğunu unutmamak gerekli.

yavru kedi saldırganlığı ile ilgili görsel sonucu

Peki bu davranış bozukluğunu nasıl düzeltebiliriz?

Bu davranış bozukluğu uzmanlar tarafından 10 haftalık döneme kadar normal görülmektedir. Yalnız şöyle ki 10 haftaya sayılı gün deyip, yavrumuzu kendi haline bırakarak beklemek yanlış bir hareket olacaktır. Bu 10 haftalık dönem o huylardan vazgeçme ya da kalıcı davranışa çevirme dönemidir.

 

  Sevgili okur, lütfen yazımı okumaya başlamadan önce kendinize şu soruları sorunuz!

 • Kedime gereken ilgiyi gösteriyor muyum?
 • Kedimin istediği kadar onunla vakit geçirebiliyor muyum?
 • Kedimle doğru şekilde oyun oynayabiliyor muyum?
 • Kedimi çok fazla mı yalnız bırakıyorum?
 • Kedim mamasını seviyor mu?
 • Kedimin tuvaleti temiz mi?

no cat ile ilgili görsel sonucu   

   1.) “Hayır” kelimesini öğretin!

Yavrunuza “Hayır” kelimesini mutlaka öğretin. Yapmasını istemediğiniz bir hareket durumunda bunu istemediğinizi belirten bir ses tonuyla hayır diyerek parmaklarınızı şıklatın. Bunu sabırla ve bilinçli yapmanız şart. Örneğin evde yaşayan diğer aile bireyleri yasak olan konularda müsemma gösterdiği zaman sizin hayır demeniz bir işe yaramayacak ve onların yanına sığınacaktır. Bu sebeple tüm ev halkı bu eğitimi planlayıp hareket etmelidir.

 

   2.) Ceza vermeyin!

Kedilerinize kesinlikle ceza vermeyin. İşe yarıyor gibi gördüğünüz bu cezalandırmalar her şeyi daha da zorlaştıracak ve kedinizin bu konuda inatçı bir kedi olarak kalmasına sebep olacaktır. Sadece sakinleşmesini bekleyin. Onunla ilgilenmeyi o an bırakarak tepkinizi belli edin. Aslında tüm bunların sebebi ceza vermek dahi olabiliyor.

   

kedi el ısırma ile ilgili görsel sonucu   3.) Elinizi, parmaklarınızı ve ayaklarınızı oynatarak dikkat çekmeye çalışmayın!

Özellikle kediler yavruyken bunu yaptığımızda koşup atlamaları, elimize ve ayağımıza sarılmaları, ısırmaları hoşumuza giden eğlenceli bir durum oluyor evet fakat kedimiz büyümeye başlayıp bir genç haline geldiğinde bu oyun can sıkabiliyor. Bu durumu kurtarmak tamamen sizin elinizde. Kedinizle avlanma oyunu oynarken kesinlikle ellerinizi ya da ayaklarınızı kullanmayın.  Eğer ki onu severken ya da oynarken durumu saldırma boyutuna getirmeye başlarsa o anda yavaşça elinizi çekin ve kendi haline bırakın. Sakinleştiği zaman başka bir oyuncak ile dikkatini çekin ve o şekilde devam edin.

İlgili Yazı:  Kedilerin Vücut Dili

kedi tıslama ile ilgili görsel sonucu 

  4.) Kediniz tısladığında sakin davranın, sevgiyle yaklaşın!

Bu duruma bir çok şey sebep olabilir ama ilk kural sevgiyle yaklaşmaktır. Kediler köpekler gibi itaatkar canlılar değillerdir. Sizi sahibi olarak değil, aynı evde yaşadığı yakın bir dostu olarak görmektedirler diyebiliriz bu duruma. Onlar bu şekilde düşünürken örneğin yanlış bir yöntemle mutfağa girmesini yasaklamak onları kızdırmak ve gerilmelerine sebep olmak için yeterlidir. Bu hareketi hangi durumlarda yaptığına bakmakta çözüm yoluna götürebilir. Belirli bir bölgeyi severken yapıyorsa orasında bir ağrı olabilir, yemek verdiğiniz zamanlar yapıyorsa mamasından hoşlanmıyor olabilir, tuvalet sonrası yapıyorsa tuvaleti pis olabilir gibi. Unutmayın onlar her hareketiyle aslında bizlere bir şeyler anlatmaktadır.

 

   

İlgili resim   5.) Tırmalamaya karşı sık sık tırnaklarını kesin!

Aslında kedilerin %90’ında kalıcı olan bir içgüdüsel harekettir bu. Çoğu zaman bunun sebebi o mutlu olsun diye aldığımız ve gereksiz pahalı bir piyasası olan tırmalama duvarları dır. Bu ürünler yetişkin kedilerin başka yerleri tırmalamasını engellerken yavru kedinizi tırmalamaya teşvik eder. Bu yüzden ilk aşamada lütfen kedinizi tırmalama duvarı ile tanıştırmayın. Hatta kedinizin sık sık tırnaklarını kesip kısa seviyede kalmasını sağlarsanız tırmalama işlemini hiç keşfetmemesini bile saylayabilirsiniz.

 

Bu bölümün devamında kendi kedim Lokum üzerinden gideceğim. Lokum melez bir Ankara Kedisi. (Anne-Ankara Kedisi, Baba-Tekir) Bildiğiniz üzere Ankara Kedileri asabi ve başına buyruk halleriyle dikkat çeken, sudan nefret eden (Genellikle Van Kedileri sudan hoşlanır) ve eğitilmesi zor kedi türüdür. Şimdi iyi okuyun dostlar!

Lokum şuan 5 aylık ve 4 aydır bizimle.

Puset kullanmıyoruz. Tasmasını takıyorum ve omzuma oturuyor. Saatlerce sesini çıkarmadan duruyor ve bu şekilde gezebiliyoruz.

Genellikle ayda 1-2 defa canı istiyor ve duşta kim varsa girip duş kabinin kapısını tırmalıyor. Beni de yıka diye! (Kediler yıkanır mı? Yazımı okumak için tıklayın.)

Kesinlikle yalnız kalmak istemiyor. Evin neresine gidersek gidelim peşimizden gelip bir işin ucundan da o tutuyor.

Uyku saati geldiği zaman asla reddetmiyor. Her gün aile bireylerinden biriyle uyuyor ve gün içinde kesinlikle yatağından başka yerde uyumuyor!

Tüm bunlar ve daha fazlası sabırlı bir eğitimle gerçekleşti dostlar. Yavrunuza insana davranır gibi davranın. Konuşun anlatın beraber bir şeyler yapın işe yaradığını göreceksiniz. Ve unutmayın dostunuz sizi seviyor! 🙂

The following two tabs change content below.

CANBERK AYTEKİN

Kendini dilsiz dostlarına adamış, doğasever ve gezgin bir Makine Mühendisi adayı. Beni Instagram'dan takip et! @AytekinCanberk
İlgili Yazı:  Kedi ve Köpek Birbirine Nasıl Alıştırılır?

“Yavru Kedilerde 5 Altın Kuralla Saldırganlık, Isırma ve Tıslamaya Son!” üzerine 6 yorum

 1. erden says:
  • Bertan says:
 2. Bertan says:
  • erden says:
  • Pati says:
 3. Naile says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir