Kapat

Yaralanmış Sahipsiz Hayvanlar İçin Yapabileceklerimiz

Anasayfa
Hayvan Hakları ve Hukuk Yaralanmış Sahipsiz Hayvanlar İçin Yapabileceklerimiz

Geçmişte ve günümüzde dört ayaklı dostlarımız her yerde bizimle birlikteler, kimimiz evde bakmayı tercih ederken kimimiz ise hem evde hem sokakta bakıyor bu güzel dostlarımıza. Ancak ne yazık ki dört ayaklı dostlarımız için her zaman işler yolunda gitmeyebiliyor, işlerin yolunda gitmemesiyle birlikte onları pekte umursamayan insanlarla karşılaşabiliyorlar işte bu gibi durumlarda bizlere vicdani ve insanı olarak yapabileceğimiz bir takım görevler düşebiliyor ancak bu konuda bazen bir takım şeyler yapmak istesek bile bilinçsiz veya bilgisiz kalabiliyoruz böyle bir durumla karşılaşmamak için önemli bir şeyden bahsetmek istiyorum.
İstanbul’da yaralanmış sokak hayvanları için ambulans servisi. Ambulansa ulaşmak için de yalnızca ALO 153’ü aramanız yeterli.

Bir aracın çarptığı veya başka bir sebepten ötürü yaralanmış, sakatlanmış hayvanları İstanbul Büyükşehir Belediyesi nakil araçlarıyla tedavi merkezine naklediyor. Bu sayede “2015 yılında 10 binin üzerinde yaralı ve sakat hayvana müdahale edildi” (empati34) İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bu yardımsever eylemi gerçekleştirilebilmesi için bizlere yani vatandaşlara büyük oranda görev düşüyor. “ALO 153’ü arayıp “beyaz masayı tuşlayarak” Barınak Gönüllüleri ve Hayvanlara Yaşam Hakkı Derneği’nin (BGD) belediyeyle işbirliği yaparak sunduğu servise ulaşabilirsiniz. “Ataşehir, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Yedikule hayvan barınakları yaralanan hayvanları kabul ediyor.” (empati34)

Her zaman araba çarpması sonucu yaralanan bir hayvana rastlamayabiliriz, kötü bir ihtimal olarak; arabanızla bir hayvana çarparsanız, bu hayvanı veterinere götürdüğünüzde tüm masraflarınız trafik sigortanız tarafından karşılanmaktadır. Hayvanı derhal alıp kliniğe götürmelisiniz, iki gün içerisinde ise; olay yerinde çekilmiş fotoğraflar, hayvana ait röntgen filmler ve kaza tespit tutanağı gibi belgeleri ekleyip dilekçe ile sigorta şirketine göndermelisiniz. Genel olarak sigorta tahkim kurulu hayvanın tedavi edilmesine ilişkin masrafların ödenmesi yönünde karar vermektedir. Eğer bir hayvana çarpan ve ona yardım etmek isteyen iyi niyetli bir sürücü ile karşılaşırsanız da bu bilgiler ışığında hareket etmelisiniz.

İlgili Yazı:  Besleme Rutinim

Ancak her zaman iyi niyetli sürücülerle karşılaşmayabiliriz bu durumda ise yapmanız gereken şey en yakın polis merkezi veya cumhuriyet başsavcılığına gitmek ve kabahatler bürosuna bu şahıs hakkında şikayette bulunmak olmalıdır. Telefon aracılığıyla da Orman ve Su İşleri Bakanlığının ilgili birimlerine bağlanıp şikayetinizi bildirebilirsiniz. Ülkemizde hayvanları korumaya yönelik olarak bulunan mevcut kanun 5199 Hayvanları Koruma Kanunu 21.maddesi ise bu konuda açık bir hüküm getirmiştir : HKK “MADDE 21. – Bir hayvana çarpan ve ona zarar veren sürücü, onu en yakın veteriner hekim ya da tedavi ünitesine götürmek veya götürülmesini sağlamak zorundadır.” Yaptırımı ise HKK m.28’de düzenlenmiştir. Araç kullanan sürücülerin bilerek veya bilmeyerek bir hayvana çarpması mümkündür bu hayatın olağan akışında karşımıza çıkabilecek bir durumdur ancak bir hayvana çarptıktan sonra onu orada bırakmak hayatın olağan akışına uygun değildir ve yapmamamız gereken bir harekettir, bunu yapan şahıslar için de mutlaka elimizden geleni yapmalı ve ilgili mercilere şikayette bulunmalıyız. Belli bir cezai yaptırıma tabi tutulan şahısların belki de bir daha böyle bir olay gerçekleştiğinde aynı tavrı sergilememelerine böylece sebep olabiliriz

The following two tabs change content below.

Stj. Av. Cansın Mayda

Pativer.net Editörü | İnstagram: @cansinmayda_

“Yaralanmış Sahipsiz Hayvanlar İçin Yapabileceklerimiz” üzerine 1 yorum

  1. Caner says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir