Kapat

Veterinere Sanal Ortamdan Soru Sorabilmek

Anasayfa
Kedi Bakımı Ve Sağlığı Veterinere Sanal Ortamdan Soru Sorabilmek
veterinere-soru-sorabilmek

Kendimin de sanal ortamda yapmaya çalıştığım bir etkinlik var . Sanal ortamdan soru sora*bilmek*
Birçok insan çocukları gibi gördüğü hayvanlarının herhangi bir rahatsızlığı olduğunda saat kaç olursa olsun yardım alabilme ihtiyacı hissediyorlar. Bir hekim olarak profesyonel iş hayatında bunu gerçekleştirmek mümkün olmuyor. Fakat gündelik yaşamımda bir mail cevaplamak en fazla 10 dakikamı ayırmamı gerektiriyor. Birine yardımcı olabilmek fikri bu kadar kolayken gerçekleştirmek beni tatmin eden durumlardan biri.

Fakat şöyle küçük bir pürüz var ki, aynı dili konuşamıyoruz. Ve aynı pencereden bakmıyoruz. İnsanlar hemen tedavi istiyor ki bu tüm profesyonel işlemler gerçekleştiğinde dahi en az 1 haftalık süreç gerektiriyor. Genelde anlayışla karşılanan bu durum benim için bazen can sıkıcı bir hal alabiliyor.Öncelikle şu konuda hem fikir olamamız gerekir ve sorularımızın yanıtını beklerken tatmin olmamız gereken cevapta bu olmalıdır. Hiç bir hekim elle tutmadığı gözle görmediği bir hastaya teşhis koymakla yükümlü olmadığı gibi herhangi bir reçetede de bulunamaz.

veterinere-soru-sormak

Soruları sorarken dikkat etmeniz gereken önemli şeyler şu şekilde olmalıdır.
Hastanın Adı , Yaşı , Kısır/Kısır Değil , Kilosu , Aşı durumu

  1. Türü (kedi/köpek) , Irkı ( golden retriever , scottish fold)
  2. İştahsızlık , Halsizlik , İdrar Yapması / Kusma / İshal / Kabızlık vb.
  3. Beslendiği Mama, Ev İçinde/Dışında Yaşadığı
  4. Başka hayvanlarla bir arada / değil
  5. Sadece hastalığı özetleyecek konuyla ilgili paragraf
  6. Varsa geçmiş testlerin Çıktıları / Ekran Görüntüleri / Fotoğrafları

Veteriner Hekime Soru Sormak

Örnek:
7 yaşında bir erkek kedim var . Kısırlaştırılmadı Evden çıkmıyor . tüm aşıları tam. Son günlerde iştahsız ve hareketsiz . İdrar yaparken damla damla kan geliyor .Çok su içmeye başladı . Kendini sevdirmiyor . bazen kusuyor . kusmuğunda sarı köpük var . daha önce kan , biyokimya testleri yapıldı . Mail olarak gönderiyorum .

Olmaması gereken:
Hocam, merhaba Sinop’ta oturuyorum annem kedileri sevmediği için kedi aldırmazdı sonra ikna ettim annemde çok sevdi kediyi kedimizin adı Mişa doğduğundan beri benimle yaşıyor iki tane iğne yaptırdım 3 tane hap yutturdum bir de komşu bir baharat hazırlamış iyi gelir dedi onu verdim. Mişa yemek yemiyor, kusuyor acaba ne ilaç önerirsiniz bi de kaç para?

Tüm bunlar hekime yardımcı olacak ve konuyu saptırmadan hekim için ihtimalleri elemeye yardımcı olacak ve size belki de daha önce gözden kaçmış bir durumu sunmasını sağlayacaktır . Daha önce de bahsettiğim gibi hiçbir hekim sanal ortamda size tedavi sunmaz hiçbir hekim reçete yazamaz. Erken teşhisinize yardımcı olabilir , bir miktar merakınızı giderebilir . Asıl tedavi kliniklerde olacaktır .

İlgili Yazı:  Kedilerde Gençlik Hastalığı & Panlökopeni Belirtileri Teşhisi ve Tedavisi

Ayrıca, aşağıdaki siteyi inceleyerek bana soru sorabilirsiniz.
Erdi Akyürek
Geçmiş olsun.
Vet. Hek. Erdi Akyürek

The following two tabs change content below.

Vet. Hek. Erdi Akyürek

Pativer.net Editörü | İnstagram: @ea.vet.hek

“Veterinere Sanal Ortamdan Soru Sorabilmek” üzerine 1 yorum

  1. Ekim says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir