Kapat

Onları Unutmadınız Değil mi? Bir Kap Su!

Anasayfa
Kedi Bakımı Ve Sağlığı Onları Unutmadınız Değil mi? Bir Kap Su!

Merhabalar sevgili hayvan severler malumunuz yine yaz geldi ve sıcaklar oldukça kavurucu geçmekte. Bizler serin klimalı evlerimizde bile litre litre soğuk su içerken sokakta güneşin altında yatan o minik patileri unutmamak gerekiyor.
Hayvanlarda en az bizim kadar suya ihtiyaç duyarlar ve özellikle büyük şehirlerde betonlaşmanın artması parkların ve sulak alanların azalması zavallı hayvanların büyü su kaynaklarını yok ediyor. Bu yüzden bizler kapımızın önüne bir kap su koyarak onların su bulmasını sağlayabiliriz.
Aman sadece benim koymamla ne değişecek diye düşünenler varsa aramızda ”hâla” bir çok şey değişebilir. Sizin 5 dakikanızı almayacak o küçük iş bir canlının hayatını kurtarabilir.

Çok basit bir işlemle bir köpeği kediyi kuşu arıyı ve daha bir çok canlıyı büyük bir ihtiyaçtan kurtarabilirsiniz. Bir diğer değineceğim nokta ise sokaklarda gördükleri o su kaplarına bile tahammülü olmayan insan müsveddeleri. Orda sana hiç bir zararı olmayan su kabını neden tekmeleyip dökersin ya da neden içine sigara vb pis şeyler atarsın? Gerçekten halimiz içler acısı savaşmamız gerek zihniyet tam olarak bu zihniyet işte. Bu zihniyete karşı onlar devirdikçe biz koyacağız  onlar hayvanlara şiddet uyguladıkça biz hayvanları koruyacağız ve inan ki biz BAŞARACAĞIZ!

Hayvanlar İçin Suyun Önemi (Bir kap su ile bir hayvanın hayatına nasıl dokunduğunuza bakın):

  1. Çöplükten, oradan, buradan, bulduğu besinleri sindirmesinde suyun önemi çok büyüktür.
  2. Su; Yedikleri besinlerdeki mineral ve diğer organik ve inorganik maddelerin kana karışmasını sağlar.
  3. Sokak kedilerimiz veya köpeklerimiz topraktan, çöpten o kadar yiyecek buluyor ki topraktan yemiş olduğu bir besin haliyle toprak içinde oluyor. Su, besinleri yedikten sonra alınan gereksiz maddelerin atılmasında başrol oynuyor.
  4. Özelliklerle kedilerde tüy temizliği için suyun önemi fevkalâde büyük.
İlgili Yazı:  Kediler Neden Mırlar?

Bir hayvanın hayatına dokunmak, onu doyurduğunu hissetmek bu kadar zor olmamalı. Ya onlar kadar susasaydık? Ya onlar kadar aç kalsaydık? Şimdi kendi kendine empatini yap ve bir kap su’yu kapıların önlerinden eksik etme.
Sizi seviyoruz Pati Ver ailesi. 

 

The following two tabs change content below.

EZGİ KAYA

Pativer.net Editörü. İnstagramdan takip et! : @kayaesgi Küçüklüğümden beri hayvanlara bayılan biriyim. Bir de yaramaz rottweilerim var 🙂 bu platformda elimden geldiği kadar sizi bilgilendirmeye çalışacağım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir