Kapat

Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk

Anasayfa
Film/Kitap Öneri Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk

Kitap Özeti,

Okuyacağınız kitap, Filiz adındaki tavuğun öyküsüdür. Artık emir üzerine yumurtlamak ve tüm yumurtalarının pazara satılmaya götürülmesini izlemek istememektedir. Her sabah çiftliğin kapısından geleceğine göz atar, özgürce dolaşan hayvanları izler ve vahşi doğaya kaçarak kendisi için bir yumurta yumurtlamanın hayalini kurar.
Özgürlüğü, bireyselliği, analığı temel alarak çiftliğin geleneklerle sarılı dünyasına başkaldıran, yürekli ve ilham sahibi bir dişi kahramanın hikayesini anlatan Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk, aynı zamanda evrensel yankının romanıdır ve milyonlarca okura ulaşmıştır. Tavuk, ördek, horoz, köpek, gelincik gibi hayvan karakterleriyle, Hayvan Çiftliği ve Charlotte’un Ağı gibi İngiliz klasiklerini akla getirir. Sun-mi Hwang’ın günümüz için kaleme aldığı bu fabl, özellikle bu kitap için tasarlanmış illüstrasyonlarıyla dünya edebiyatı içinde yerini almış unutulmaz bir karakterin yolculuğunu resmeder.
(Tanıtım Bülteninden)


Günümüzde ırkçılığa, farklı olanı kabul edememeye ve tabi ki cinsiyet eşitsizliliğine başkaldırı olan bir kitap. Küçük bir “Çirkin Ördek” hikayesine gönderme görülebilir. Ama asıl konu bir ana, bir kadın,bir özgürlükçü birey olan Tavuk Filiz olan etrafında oluşur. Kitabı okurken  aklıma William Ralph Inge ‘in şu sözleri gelmiştir. “Şüphesiz eğer ki hayvanların dini olsaydı, şeytanı insan şeklinde hayal ederdi.”

Onların hissi yok sadece içgüdüleriyle yaşıyor sanıyoruz. Ama bir hayvan sahiplendikten sonra – aslında bu kitapları bir hayvan sahiplenmeden okuduğum için kitapları okuduktan sonra da denilebilir- onlarında hissedebildiklerini daha iyi bir şekilde anlıyorsunuz. Tavuk Filiz’in anne olmak isteği ve bu uğurda istese her şeyi göze alabilmesi takdire şayan. Bir ananın çocukları için nelerden vazgeçeceği ve neler yapabileceğini Tavuk Filiz’in gözünden göreceksiniz.

Sadece bir Çocuk Kitabı değildir. Aynı Küçük Prens kitabı gibi herkesin okuması gereken bir kitaptır. Yazar Sun-mi Hwang’ın düşündürmek istedikleri çok açık şekilde ortaya koymuş güzel bir alegori eseri.

İlgili Yazı:  Sevimli Yıldızlar

Herkesin Okuması Dileğiyle…

The following two tabs change content below.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir