Kapat

Toy Poodle Köpek Cinsi Hakkında Bilgiler

Anasayfa
Köpek Bakımı ve Sağlığı Toy Poodle Köpek Cinsi Hakkında Bilgiler

Bu cinsi pek bilmeyenlerin oyuncak olduğunu düşündüren, sevimli ama aynı zamanda akıllı Toy Poodle’lar. Günümüzde para kazanmak için Toy Poodle olmayan köpekleri saç boyasıyla boyayıp kandırmaya çalışan çok “petshop çalışanı” var. Öncelikle köpeği sahipleneceğiniz kişinin ve yerin güvenilir olduğu konusunda derinlemesine bir araştırma yapmalısınız.

Toy Poodle’lar son derece oyuncu ve hareketlidirler. Sosyal hayatları onlar için çok önemlidir. Eğer yeterince dışarı çıkmazsa depresyona girebilir. Evet, hayvanlar da depresyona girer. Bu yüzden bir Toy sahiplenmeden önce ona bir eğlence hayatı sağlayabileceğinizden emin olun. Yaşadığınız şehirdeki köpek café’lerini araştırın. İstanbul’da yaşıyorsanız WuufBox café’si genelde Toy’ların geldiği bir yer. Orada sosyalleşmek köpeğinizi çok mutlu edecektir. İnstagram: WuufBox
Bununla beraber Toy Poodle’lar insan canlısı yaratıklardır. Sokağa çıktığınızda diğer insanların yanına koşmak isteyebilir. Siz de sürekli Toy’unuzu kendinize çekmek zorunda kalabilirsiniz. Zamanla yapmaması gerektiğini öğrenecektir ama bunu yaptığı süreç boyunca boyun tasması yerine göğüs tasması kullanmanızı tavsiye ederim. Tavsiye edilen tasma markası: Red Dingo, Flexi. Hem Toy’unuzun kontrolünü daha rahat sağlayacaksınız hem de köpeğin canı yanmayacak.
*Toy’lar farklı renklerde olabilir.

Ayrıca buraya tıklayarakta Hayvan Barınakları Hakkında Bilmeniz Gerekenler konusuna gidebilirsiniz.


Toy Poodle’lar çok zeki ve korumacı köpeklerdir. Önceden bilin diye söyleyeyim, çok havlayabilirler. Özellikle yuvasını korumak için zil veya telefon çaldığında havlamaya başlarlar. Bununla beraber eğer gürültülü ve stresli bir ortamda yaşıyorsanız Toy Poodle’lar sizin için pek doğru olmayabilir. Çok hassas olan Toy’lar, insanların stres hissiyatıyla empati kurup mutsuz olabilirler. Köpekler arasında insanların duygularını sezebilme yeteneği en gelişmiş olanlar Toy Poodle’lardır. Sakin ve huzurlu ortam ararlar.
Toy’lar ortalama 15 yıl yaşarlar. Ama bu süreçte hastalanma ihtimalleri yüksek. Bunlardan biri de göz ve eklem hastalığıdır. Köpeğinizin sağlığı için yılda bir iki kere veteriner kontrolünden geçmesinde fayda var.

İlgili Yazı:  Pitbull Cinsi Köpek Hakkında Bilgi ve Bakımı

Biraz da Toy Poodle’ların masrafından bahsedelim. Petshop’larda fiyatı 2500-4000 TL arasında değişmektedir. Sağlığı için en uygun mamalardan biri olan Natural Delicious 90-100 TL’dir. Tüyleri çok kıvırcık olduğu için 6-9 ayda bir kesime ihtiyaç duyar bunun ücreti de yaklaşık 150 TL’ye kadar çıkabilir. Bu hesaplamayı gözden geçirerek bir Toy sahibi olmak sizin bütçenize yatkın olup olmadığından emin olun. Bakılmayıp sokağa atılan köpeklerden biri olmasın.


Toy Poodle’lar oyun oynamayı çok sever. Bu yüzden evinizde birçok oyuncak olmasında fayda var. Tavsiye edilen oyuncak markası: Beezteez. Çünkü zamanla teker teker parçalayacak onları. Kemirme kemiğinin de olması çok önemli. Özellikle diş çıkarma döneminde, çenesinin ve dişlerinin sağlam olmasına yardımcı olacaktır. Saldırgan değildir ama bebeklik döneminde ısırabilir. Ödül mamasıyla bu huyundan vazgeçirin. Youtube’tan köpek eğitimi videoları izleyerek birçok bilgi edinebilirsiniz. Ama yine de hatırlatmak isterim! Şiddet ile bir canlıyı eğitmeye çalışmayın. Vurmadan sadece sesle ve ödül mamalarıyla eğitilebilirler.

Çocuklarla arası iyidir. Çocukların kokusunu alıp onlara daha sıcakkanlı yaklaşırlar. Fakat evinizde küçük çocuk veya bebek varsa Toy’unuz bundan pek hoşlanmayabilir. Daha önce bahsettiğim gibi Toy’lar gürültülü ortamda yaşayamazlar.
Apartmanda yaşıyorsanız bir Toy Poodle sizin için son derece uygun olacaktır. Tüy hiç dökmezler. Minik bedenleri yerde neredeyse hiç ses çıkarmadan koşar. Ama evden dışarı çıkarıp gezdirmeyi ihmal etmeyin.

Her köpek gibi Toy Poodle’ların da bazı zorlukları olabilir. Ama o kadar sıcakkanlı hayvanlar ki… Oyuncağını alır illa kucağınızda oynar. Uyurken yanınıza alırsanız sessizce kucağınızda veya vücudunuza yakın bir yerde uyur. Sizi yaşam sevinciyle dolduracak ve mutlu edecekler. Yeter ki siz ona iyi bakın. O size karşılığını sonsuz sevgi ve sadığıyla ödeyecektir.

İlgili Yazı:  Evcil hayvan sahiplenme ve sahiplendirme hakkında bilinmesi gerekenler

Toy Poodle Nereden Sahiplenilir?

Bu konuda barınaklar ile iletişime geçebilirsiniz. Buraya tıklayıp barınak listesine ulaşabilirsiniz.

Fotoğraflardaki Toy Poodle yeğenim Toffee’nin instagram hesabı: toypoodle.toffee

The following two tabs change content below.

“Toy Poodle Köpek Cinsi Hakkında Bilgiler” üzerine 38 yorum

 1. Elif says:
 2. Buket says:
 3. Eylül Özkan says:
 4. Büşra Doğan says:
 5. Emrah Anıl says:
 6. EllSterse says:
 7. esma says:
 8. Simge says:
 9. Elle says:
 10. ECCE NUR says:
  • avatar BURAK ERK says:
   • ECCE NUR says:
   • Orhan Altıparmakoglu says:
  • Elif ege erdem says:
 11. eda türker says:
 12. Yaren says:
 13. Ela Naz Çelik says:
  • avatar BURAK ERK says:
 14. Leyla says:
  • avatar BURAK ERK says:
 15. Meltem says:
 16. Esra says:
 17. Ferda Uzun says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir