Kapat

Tembel Köpek Egzersizleri

Anasayfa
Köpek Bakımı ve Sağlığı Tembel Köpek Egzersizleri

Tembek Köpekler Nasıl Egzersiz Yapmalı?

Merhaba bu yazımda size yürüyüşe çıkmak yerine uyumayı tercih eden, sokakta veya parkta yürümek, oynamak hatta tuvaletini yapmak yerine bile yatmayı seçen kızımı nasıl hareketlendirdiğimi anlatacağım.
Öncelikle benim kızım 8 yaşında benden önceki yaşamında çok işkence görmüş psikolojik olarak iyi durumda olmayan, korkak bir köpekti. Doğum kiloları üstünde yer etmiş sırt ve karın bölgesi genişlemişti. Kısırlaştırma ameliyatından önce 12 kiloydu. Ameliyattan sonra 15 kiloya çıktı. Hiçbir şekilde hareket etmeyen, mamasını yattığı yerden yiyen, suyunu yattığı yerden içen, tuvalete çıkmak istemeyen, merdiven inip çıkmayan, koltuklara dahil atlamaya üşenip dakikalarca onu koltuğa almam için yerde sürünen bir köpekti. 1.5 yıllık uğraşlarım sonucu artık bu işlerin hepsini normal bir köpek gibi yapabilir hale geldi.

Peki Bu Nasıl Oldu?

Öncelikle benim 10 yaşında olmasına rağmen hareketli ve oyuncu bir golden’ımın daha olması bir avantajdı. Beraber yürüyüşe çıktıkça evde oğlumla oynadıkça, kızım kıskanmaya ve oyunlara katılmaya başladı. Önceleri bir haftada veya iki haftada bir yatarak oyunlara katılmaya başladı. Sonraları ayaklanmaya ve oğlumun oyuncaklarını kaçırmaya, onunla hareketli bir şekilde (yatmadan, atlayarak, koşarak) oynamaya başladı. Dışarıya yürüyüşe çıkmakta önceleri çok zorlanıyordu fakat oğlumla oynamaya başladıktan sonra oyunu ( birbirlerini kovalamayı ve beraber koşmayı) dışarı taşıyarak bu zorluğunda nispeten üstesinden gelmeyi başardık. Yazlık evimizde asansör olmadığı için merdiven çıkmak zorunda kalması vucüduna göre zayıf kalan arka bacaklarını güçlendirdi ve hareket ederken zorlanma oranının baya düşmesini sağladı. Günlük yürüyüşlerimizde ilk başlarda 15 dakika zor dayanıyor eve gitmek istiyor gitmeyince yerde yatmaya başlıyordu 3 aylık düzenli yürüyüşlerimiz ve yatsa bile pes etmeyip kucağa almamamız sonucu yürüyüş süremizi 45 dakikaya sabah akşam yürüyüşlerimizi toplam 1.5 saate hatta 2 saate çıkarmayı başardık.
Yağmurlu havalarda evden çıkmama gibi bir huyumuz vardı ve günlük hareketimizi çok kısıtlıyordu bu problemi de yağmurluk ve patik giydirerek çözdük, ıslanmayınca yürümekte sorun çıkarmamaya başladı.

İlgili Yazı:  Yavru Köpeklerde Isırma Problemi

Kışları kızım ve ben Eskişehir’e döndüğümüz için oğlumdan ayrılıyor ve hareketimiz ister istemez azalıyordu bu yüzden kendimize oyun grubu oluşturdum. Her akşam onları çıktığı parka gidiyoruz hepsiyle olmasa bile hergün en azından 2-3 tanesi ile karşılaşıp koşturduğu için hareketi çok azalmamış oldu. 1.5 yılın sonunda koltuk- yatak ne bulursa üstüne atlayabiliyor çok istemese bile merdiven çıkması gerektiğinde kucağa alınmayı beklemeden çıkabiliyor ,yatarak yemek yemek veya suyu içmek yerine artık normal bir köpek gibi bu işlerini ayakta yapabiliyor ve en önemlisi dışarı çıkmak için can atıp dışarı çıktığında mutlu olup koşabiliyor bir hale geldi.

Önemli olan ilgilenmek onun sağlığı için uğraşmak. Pes etmeyin o tembel olabilir ama biraz daha ilgi ile üstesinden gelebilirsiniz.

The following two tabs change content below.

Ayça

Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık İstanbul / Eskişehir Odie ve Lily

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir