Kapat

Tavşanlar Hakkında Her Şey

Anasayfa
Diğer Petler Tavşanlar Hakkında Her Şey
tavsan

-BÖLÜM 1-

Zıp zıp gezmek, hiç durmayan hareketli bir burun, küçük yuvarlak bir kuyruk ve kocaman dişler ve kulaklar mı? Evet tabii ki tatlı mı tatlı tavşanlardan bahsediyoruz. Özellikle benim ve minik meleğim Şeftali’nin hikayesine de değineceğimiz bir kaç bölümden oluşacak yazı dizimizin ilkiyle başlıyoruz.

 

Tavşanlar ne tür canlılardır?

Tavşanlarınızın geldiği hayvan sınıfını bilmeniz, onunla yeterince iyi ilgilenebilmeniz ve sağlıklı şekilde hayatını devam ettirebilmesini sağlamanız için son derece önemlidir.

Tavşanlar, herbivor yani otçul, kemirgen ve doğal yaşamda av sınıfında olan canlılardır. Av sınıfında olması ne demek? Şöyle ki doğada av ve avcı olan canlı grupları vardır. Avcı gruba üye bireyler etobur ya da et ve ot yiyen canlı grubundadırlar. karınlarını doyurabilmek, en temel iç güdü olan açlıklarını doyurabilmek için avlanmak zorundadırlar. Hepimiz timsahların o güzel gözlü ceylanlara kurdukları tuzakları biliriz ya da bir kaplanın bir antilobu kovalayışını. Burada timsah ve kaplan avcıdır, ceylan ve antilop ise onların avları. İşte bizim minik tavşanlar da malesef bu av grubundadır ve onları yemek isteyen çok ama çok düşmanları vardır. Kendilerini bu dış dünyadan koruyabilmek için gerekli iç güdüyle doğan tavşanlar bu nedenle her daim tetikte kalan ve kaçış planı bulunan sevimli hayvanlardır. Tavşanlar sanılanın aksine çok akıllı ve evcilleştirilebilen hayvanlardır.

 

Tavşanlar ses çıkarır mı?

Tavşanlar diğer sevimli dostlarımız gibi ses çıkarma yetisi olan canlılar değildirler. Sadece minik bir gırlama ya da canı yandığında, ani korktuğunda yani kötü etkilendiği bir durum olduğunda fare sesine benzer bir ses çıkardığını duyabilirsiniz.

 

Tavşanlar nerede kalır? Evde nasıl bir ortam hazırlanmalıdır?

Öncelikle çoğunluğun yanıldığı üzere tavşanlar kesinlikle ve kesinlikle esaret altında hayatına devam edebilecek kafes hayvanı değildirler. Onlar durmadan hareket etmek isteyen ve hiçbir zaman enerjisini kaybetmeyen, büyüklerimizin koşturup duran bizleri tarif ederken kullandığı ‘kurtlu’ çocuklar gibidirler. Ve böyle müthiş bir canlıyı kafese kapatmak onun ömrünü kısaltmaktan başka bir şeye yaramaz.

İlgili Yazı:  Hamsterların Beslenme Listesi

Tavşanların kalacağı yer minimum 2-3 metrekare olmalıdır. İçerisinde kendini güvende hissetmelidir çünkü o minik bedenin ne kadar stres yüklü olabileceğini tahmin dahi edemezsiniz bu yüzden çok fazla gürültülü olmayan,  15 ila 25 derece arasında sıcaklıkta bulunan, direk güneş ışığına maruz kalmayan bir alan oluşturmanız çok önemlidir. İçerisinde mama ve su kapları, bir tuvalet kabı, uyuyabileceği bir alan,  kemirebileceği çeşitli oyuncaklar, enerjisini atabileceği belki merdiven belki bir tünel ya da benzeri oyuncaklar (hayal gücü sizin) olmalıdır.

Tavşanlar av hayvanları olduğu için her zaman tetiktedirler, burunları hiç durmadan hareket eder ve kulakları çok hassastır. Sürekli polislerden kaçan bir kanunsuzmuşcasına etraflarını kolaçan ederler. Korkak ve çoğunlukla panik atak sahibi hayvanlardır. Ani ses, şiddetli bir hareket küçük kalbine çok yüklenir ve kalp krizi geçirip hayata veda edebilirler.

Küçük tavşanlarımız sıcaklığa da çok duyarlıdırlar. 10 derecenin altında ve 30 derece üstünde sıcaklıklar , ani ısı değişimleri onların sağlığını hemen etkiler. Özellikle sıcak havalarda upuzun kulakların dışını nemli bir bezle silerseniz onu bir nebze olsun ferahlatmış olursunuz.

Bu nedenlerle ona ayıracağınız alanın sakin bir yerde ve 15-25 dereceler arasında olması gerçekten önem taşır.

Bir sonraki yazımda yiyecekler ve temizlik hakkında bilgimi aktarmaya çalışacağım sizlere. Görüş ve önerilerinizi bekliyorum. Şimdilik görüşmek üzere, hoşçakalın 🙂

 

The following two tabs change content below.

BURAK ERK

Volunteer Crew
Pativer.net | Türkiye’nin dört bir tarafından hayvanseverler tarafından oluşturulan ”sivil toplum kuruluşudur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir