Kapat

Su Kaplumbağaları Ve Bakımı

Anasayfa
Diğer Petler Su Kaplumbağaları Ve Bakımı

Çoğu insan yalnızlıklarına bir çözüm olması amacıyla evde hayvan besleme kararı alır. Hayvan seçimi konusunda gerçekten titizlikle bir araştırma yapılması ise hem hayvanseverimiz hem de küçük arkadaşımız için çok önemlidir. Sahipleneceğimiz  hayvana zaman ayırmak,hastalıklarını,yeme içme durumunu,temizliğini takip etmek en büyük sorumluluğumuzdur.Bu bağlamda su kaplumbağası bakımının kolay olduğunu düşünmek bizim için büyük bir yanılgıdır.

Bir su kaplumbağası  beslemeye niyetlenen kişilerin bilmesi gereken en önemli şey ; su kaplumbağalarının pet shoplarda satılan, klasik, ortasında palmiye ağacı barındıran küçük plastik kutularda değil, gerçek bir akvaryumda yaşaması gerektiğidir. Akvaryum  küçük dostunuzun bütün yaşam alanı olduğundan , özenle hazırlanması onun mutluluğu için çok önemlidir.

Küçük Dostlarımızın Bakımı İçin…

AKYARYUMLARI:

Su kaplumbağaları yüzmekten keyif alırlar. Bu sebeple rahat yüzebilecekleri geniş bir akvaryum ve kabuklarını kurutup dinlenecekleri bir kuru alanın da akvaryum içerisinde bulunması şarttır. Kuru alan için deniz kumu veya kenarları sivri olmayan taşlar kullanabilirsiniz.Aynı zamanda kaplumbağalar sıcak ve soğuk hassasiyeti olan canlılar olduğu için kuru alana 15-20 cm aralığında bir UV ısıtıcı lamba tutulması gerekmektedir.Kaplumbağalar doğrudan güneş ışığı alması gereken canlılar olduklarından,UV ışınlı lambalar tercih etmek hem onların sürekli güneş ışığından yararlanmasını hem de sizlerin güneş ışığı sık sık balkona  gidip gelmenizi önleyeceğinden çok yararlı bir tercih olur. Sıcaklık için termometre kullanmalısınız. Hem kuru alanı ölçen hem de ıslak alanı ölçen 2 termometre kullanabilirsiniz. Sıcaklıklar ıslak bölgede 28(gençlerde 30), kuru bölgede ise 32-33 derece olmalıdır. Lambayı açıp kapayarak kaplumbağanıza gece gündüz ortamı yaratmaya gayret edin.

Örnek Akvaryum:

BAKIMLARI:

Su kaplumbağaları kirli hayvanlardır. Bu durumun can sıkıcı bir hal almaması için akvaryuma filtre takmak gerekir.Böylelikle haftada bir su değişimi yapabilirsiniz. 1-2 ayda bir de komple akvaryum temizliği yapmanız gerekir. Kişisel bakımları için ise kabuklarının haftada 1 yumuşak fırça ile temizlenmesi gerekir. Aksi halde oluşan mantar kabuğa zarar verebilir.Ayrıca kaplumbağalar salmonella diye adlandırılan bağırsak parazitleri ile yaşarlar ve bu parazit onlara zarar vermese de insanlarda ölümcül olabilir. Bu sebeple hijyen kurallarına mutlaka uyunuz.

İlgili Yazı:  Hamster Özellikleri ve Hamster Hakkında Bilgi

BESLENMELERİ:

Su kaplumbağaları hem etçil hem de otçul hayvanlardır. Ama özellikle 1 yaşına kadar protein ihtiyaçlarından dolayı et ağırlıklı besleyebilirsiniz. Protein almaları için haşlanmış ve tuzsuz kıyma, tavuk eti ve hatta yumurta akı kullanabilirsiniz veya protein ve vitamin açısından zengin olan Gammarus yemini tercih edebilirsiniz. 1 yaşından sonra su kaplumbağalarını ot ağırlıklı beslemelisiniz ama obezite olmamaları için hayvanların gün aşırı şekilde marul, salatalık gibi sebzeleri kullanabilirsiniz veya muz, elma gibi meyveleri de verebilirsiniz.Besin çeşitliliğinin, kaplumbağanızın kabız olma ihtimalini azaltacağını unutmayın.

YARARLI DİĞER BİLGİLER:

Su kamplumbağaları bebekken çok küçük olmasına karşın birkaç sene içerisinde hızlı bir büyüme göstererek yaklaşık 30 cm boyuna ulaşabilirler.Akvaryum büyüklüğü bu noktada önemini bir kez daha gösterir.Eğer çok büyük bir akvaryum almayacaksanız küçüklüklerine aldanıp birden fazla kaplumbağa almamalısınız.Diğer türlü temizlikleri ve yemlerini yetiştirmede sıkıntı çekersiniz.Ayrıca kaplumbağalar arkadaş canlısı hayvanlar olmadıklarından iki kaplumbağanın bile birbirine uyum sağlaması şanstır.Akvaryuma sonradan bir kaplumbağa eklemek ise ciddi bir risktir.Çünkü sonradan eklenen kaplumbağayı  dışlama ve hatta fiziksel zarar verme ihtimali yüksektir. Cinsiyetlerini belirleme konusuna gelecek olursak, su kaplumbağalarının cinsiyetleri  1 yaşlarından sonra ancak anlaşılabilir. Erkeklerin tırnakları dişilere göre çok daha fazla uzar. Aynı zamanda kuyrukları daha uzun ve kalın olur, çünkü kuyruklarının içinde cinsel organları bulunur. Dişiler erkeklere göre daha iri yapıda olurlar. Cinsiyetlerini böyle anlayabilirsiniz.

Son olarak su kaplumbağalarının yaşam alanlarından çıkarılarak elde, yerde veya herhangi bir zeminde tutulması doğru bir davranış değildir.Onların da tıpkı balıklar gibi sadece izlenmesi gerekir. Oyun amaçlı parmağınızı uzatmakta canınızın yanmasına sebep olabilir.Çünkü çeneleri güçlüdür ve ısırıp bırakmama gibi huyları vardır.

The following two tabs change content below.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir