Kapat

Sphynx / Sfenks Kedisi (Kanada Tüysüz Kedisi) Hakkında Bilgi

Anasayfa
Kedi Dostlarımız Sphynx / Sfenks Kedisi (Kanada Tüysüz Kedisi) Hakkında Bilgi

İlk kez Kanada’da tüylü kedi ırklarından meydana geldikleri halde uğradıkları mutasyonlar sonucu tüysüz olarak ortaya çıkmışlardır. Kürke sahip olmamaları büyük bir kesimin fazlaca ilgisini çekmesi üzerine 1960’lı yıllarda kontrollü üretimleri başlamıştır. 1966 yılında kedi ırkları arasına tüysüz üç kedi ırkından biri olarak kabul edilmişlerdir.

İsimlerini Mısır piramitlerinin önünde bulunan Sfenks heykellerindeki motife benzerliklerinden almışlardır.

Tamamen tüysüz olarak dünyaya gelmezler. Zaman içerisinde kademeli olarak tüylerini kaybederler. Yetişkin olduklarında artık yalnızca patilerinde, yüz ve kulak bölgelerinde çok kısa tüyler gözlenir. Ağız kenarlarında bıyık benzeri oldukça minik boyutta tüyler de söz konusudur.

Orta boy sınıfında kabul edilen Sphynx kedileri ortalama 2,5 ile 5,5 kg arasında değişen vücut ağırlığına sahiptirler. Kulakları üçgen ve ağızları öne doğru çıkık şekildedir. Bacakları orta boyda, kuyrukları ise oldukça uzundur. Tüysüz olmalarından kaynaklanan cılız görüntülerinin aksine çok güçlüdürler. Çünkü kemik ve kas yapıları gelişmiş durumdadır. Hücrelerinde bulundurdukları renk pigmenti miktarının az olması genelde renksiz görünmelerine sebep olmaktayken, iki ya da üç renkli Sphynx’lere de rastlanmak mümkündür. Gözleri çoğunlukla altın sarısı, yeşil veya ela renktedir.

Ortalama 9-15 yıl yaşam süresine sahiptirler.

En sosyal kedi ırklarından olduğunu söylemek mümkündür. Hareketli, oyuncu, konuşkan ve meraklıdırlar. İlgi odağı olmaktan hoşlanırlar. Yalnızca ev hayatına uygun olan bu kediler, yaşam alanlarında kendi türlerinden bir kedi ya da karakteri benzerlik gösteren bir köpek partnere itiraz etmeyecektirler. Ayrıca çocuklarla iyi anlaştıkları da söylenebilir.

Tüysüz olmaları özellikle soğuğa karşı son derece hassas olmalarına sebep olmaktadır. Daima sıcak ortamda tutulmalıdırlar, ancak güneş ışığına da aynı şekilde hassasiyetleri bulunmaktadır.

Kürklerinin olmaması, fazla bakım gerektirmedikleri şeklinde yanlış bir kanıya sebep olmuştur. Aksine kendilerini birçok etmenden koruyacak bir kürk bulundurmamaları onların daha fazla bakıma muhtaç olmalarının nedenidir. Derileri dokunulduğunda elde süet etkisi yaratan çok minik kıllardan oluşur ve düşünülenin aksine taranmaya çok fazla ihtiyaç duyarlar. Kullanılacak tarağın çok yumuşak olması şarttır. Derisinde biriken yağların temizlenmesi için de haftada bir banyo yaptırılmalıdırlar. Ciltleri tahriş olmaya çok müsait olduğundan özel vücut kremleri ve losyonlar bakımında önemli bir yer tutar.

Bir hayvan ırkını yazılarımda ele almamın tek nedeni; onlarla karşılaşırsanız nasıl davranmanız gerektiğini biraz olsun biliyor olmanızı sağlamak. Hiçbir ırkın gözümde diğer ırklardan daha değerli ya da değersiz olması söz konusu değil. İnsanlar kendilerince bazı sebeplerden ötürü hayvanların genleriyle uzun yıllardan beri oynamış durumda. Bu konu ya da ırklarla ilgili kişisel yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Bol patili günler..

The following two tabs change content below.

İrem Akgül

Pativer.net Editörü. İnstagram'dan takip et! @akgul.iremm Merhabalar. İstanbul Üniversitesi'nde hem Metalurji ve Malzeme Mühendisliği hem İktisat okuyorum. Hayvanlara tutkum sanırım doğduğum anda başlamış olmalı çünkü kendimi bildim bileli onlarla içli dışlıyım. Onlar bizim hayatımızı güzelleştiren en değerli ayrıntılar. Tüm hayvanseverlere kucak dolusu sevgiler..
İlgili Yazı:  Kedi ve Köpeklerde Kısırlaştırma

》İrem Akgül (tüm yazıları gör)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir