Kapat

İnsanlığın Utanç Kaynakları: Son Senelerde Yaşanan Hayvana Şiddet Haberleri

Anasayfa
Pet Haber İnsanlığın Utanç Kaynakları: Son Senelerde Yaşanan Hayvana Şiddet Haberleri
hayvana-eziyet-haberleri

Bu yazıyı kaleme alıyorum, alıyorum çünkü çok doluyum. Pativer ailesi olarak, hayvanseverler olarak artık dayanacak ve kabullenecek gücümüz kalmadı. Hayvanlara yapılan eziyetlere her gün bir yenisi ekleniyor. Kimi insanlar aç susuz kalmasınlar diye sayısız çaba içine girip onları hayatta tutmaya çalışırken, insan diye hitap etmeyi kendime yediremediğim kimileri de onları katletmeye devam ediyor.Pativer ailesi olarak yazdığımız her yazı,her bilgi bir direniş,bir dur deme biçimidir.

Birazdan zarar görmüş binlerce hayvandan,ulaşabildiğim birkaçını sizlere listeleyeceğim. Belki sonuna kadar okumaya yüreğiniz dayanmaz düşüncesiyle girizgahı biraz uzun tutuyorum. Az sonra okuyacağınız haberlerin yapılması için hiçbir neden yoktu. Hiçbir hayvan kendilerine bunları yapmaları için katillerini kışkırtmamıştı. Her biri günahsız onlarca can, katilleri aramızda dolaşan onlarcası…

Bir hayvan katlinin bir insan katlinden hiçbir farkı yoktur. Okuyacağınız tüm haberlerde bu cümle aklınızda bulunsun isterim. O masum hayvanların yerine kendimizi  veya evladımızı koyabilmeyi başarabilirsek şayet, bu durumun ne derece mahvedici olduğunu anlamamız kolay olacaktır.
Fakat her şeyden önce belirtmek isterim ki umut asla tükenmez. Çocuklarına sevmeyi ve sevilmeyi sadece sözde değil,örnek olarak da öğretebilen ailelerin artmasını, her canın ayrı kıymeti olduğunu bilen insanların sesini duyurabilmesini  umut ediyorum.

Haberlerin can yakıcılığından dolayı benim bu yazıyı bir oturuşta yazmaya gücüm yetmedi. Sizin de bir nefeste okuyabileceğinizi zannetmiyorum.Bu da bizim insanlık ayıbımız olsun.

1- DENİZLİ’DE YAŞANAN VAHŞET (11 MAYIS 2018):

“Olay yerine Denizli Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Kliniği’nden veteriner çağrıldı. Veteriner, ayaklarındaki ve kuyruğundaki ipleri çözüp, köpeği kliniğe götürdü. Yapılan incelemede, köpeğin ayakları bağlandıktan sonra boğularak, öldürüldüğü ve tecavüz edildiği ortaya çıktı Olayın şüphelisinin, bölge sakinlerince tanınan ve madde bağımlısı olduğu bilinen 19 yaşındaki Osman B. olduğunun tespit edilmesi üzerine polis şahsı saklandığı yerde yakalayarak gözaltına aldı.”
Kaynak: Hürriyet

2- İKİ KARDEŞİN EZİYETİ (7 MART 2018):

İlgili Yazı:  Doğanın Bağrında Bir Adam: Halil Denizli ile Söyleşi

“Sivas’ta kardeşiyle birlikte, kendilerine ait köpeği dikiz aynasına bağladıkları tasmayla hareket halindeki otomobilin yanında koşturan sürücü K.G.’ye trafiği tehlikeye düşürdüğü gerekçesi ile 108 lira para cezası uygulandı. İki kardeşe ‘hayvana eziyet’ suçundan da ceza verileceği öğrenildi.”
Kaynak: Hürriyet

BENZER HABER:
Yukarıdaki haberin bir başka örneği olan bu haberde ise metrelerce sürüklenen köpek maalesef hayatta kalamadı.
Kaynak: Hürriyet

3- ÜMRANİYE’DE BİR CANİ KEDİYİ BOĞARAK ÖLDÜRDÜ (4 OCAK2018):

”Ümraniye’de bir kediyi boğarak öldüren O.K. isimli zanlının sorgusunda yüzde 70 oranında özürlü olduğunu beyan ettiği, kendisine saldırdığı için kediyi öldürdüğünü söylediği öğrenildi. Mahkeme, her pazartesi günü karakola imza verme koşuluyla O.K.’yı serbest bıraktı.”
Kaynak: Hürriyet

4- GAZİANTEP FEVZİ ÇAKMAK MAHALLESİNDE BİR KÖPEK KURŞUNA DİZİLDİ ( 6 ARALIK 2017)

“Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine giden Canlı Hayatı İyileştirme Derneği (CAHİDE) Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Güneş Tosun, domdom kurşunlarının köpeğin sağ arka ayağı ve boynuna isabet ettiğini belirterek, “Bu resmen bir vahşet. Durumu çok ağır olunca bu canın hemen kliniğe götürüp acil tedavisine başladık. Yarası çok ağır. Hayvanın acısını dindirmek için çaba sarf ediyoruz” dedi. Tedavi gören köpeğin yaralanan ayağı ampute edilirken, boynundaki yara ise temizlenerek sarıldı. Tedavisi süren köpeğin hayati tehlikesinin devam ettiği belirtildi.”
Kaynak: Hürriyet

5- ANTALYA’DA 9 AT TÜFEKLE ÖLDÜRÜLDÜ (15 TEMMUZ 2016)

“Konyaaltı ilçesi Doyran Mahallesi’nde 9 atın kimliği henüz belirlenemeyen kişilerce tüfekle öldürülmesinin ardından, Konyaaltı Belediyesi Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü ekipleri bölgeye gitti.Ekipler, Üşümüş mevkisinde sol arka ayağından vurulan tayı, Sokak Hayvanları Sağlık ve Rehabilitasyon Merkezi’ne götürdü.Burada yapılan tetkiklerde, tayın ayağında açık kırık bulunduğu ve beslenme zorluğu çektiği tespit edildi.Yaklaşık 2 aylık olduğu tahmin edilen tay, tedaviye yanıt veremeyeceği ve normal yaşam faaliyetlerini sürdüremeyeceği için uyutuldu. Öte yandan, jandarma ekiplerinin zanlıları arama çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi.Konyaaltı ilçesi Doyran Mahallesi’nde dün sürülerini otlatan çobanlar, telef atları görünce durumu jandarmaya bildirmişti. Yaylaya gelen ekipler, köylülere ait 9 atın av tüfeğiyle vurularak öldürüldüğünü tespit etmişti.”
Kaynak: Haber7

6- İZMİT’TE BİR SIPA BAŞINDAN VURULARAK CAN VERDİ (29 KASIM 2016):

İlgili Yazı:  Yazıklar Olsun: Sakarya'nın Sapanca İlçesinde Yavru Köpeğin Bacakları ve Kuyruğu Kesildi

“Son dönemde Türkiye’nin dört bir yanından çığ gibi hayvanlara işkence haberi yağıyor. Bunlara bir yenisi de İzmit’te eklendi. Bir sıpa başına silahla ateş edilerek vuruldu. Ağır yaralanan hayvanı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ekipleri Sokak Hayvanları Bakımevinde tedavi altına aldı. Ancak gösterdikleri tüm çabaya rağmen sıpanın hayatını kurtarmayı başaramadılar.”
Kaynak: Cnn Türk

The following two tabs change content below.

İLAYDA İŞLEYEN

İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir