Kapat

Silika (Kristal) Kedi Kumu Nedir? Kedinizin sağlığı tehlikede mi?

Anasayfa
Kedi Bakımı Ve Sağlığı Silika (Kristal) Kedi Kumu Nedir? Kedinizin sağlığı tehlikede mi?

Piyasadaki en çok rağbet gören kedi kumları türünden biri de Silika (Kristal) Kedi Kumları dır. Bu kum çeşidine adını veren Silika, silisyum ve oksijenin bileşiminden oluşan doğal bir maddedir. Bu doğal madde doğa da kaya bazında bulunur ve bu kayalar ufak parçalara bölünüp işlenerek Silika (Kristal) Kedi Kumu üretilir.

Çoğu markanın ürettiği Silika (Kristal) Kedi Kumları bu denli tercih edilmesinin en önemli sebepleri toz saçmaması, neredeyse kendi kütlesi kadar sıvıyı emebilmesi  ve içindeki mavi partiküller sayesinde kokuyu hapsetmesi dir. Fakat tüm bu avantajların yanında bazı gözle görülür dezavantajlar da yok değil!

GÜVENİLİR SİTEDEN KEDİ KUMU SATIN ALMAK İÇİN TIKLA

Aslında, Silika hayatımızın bir çok yerinde bir yerlerde bulunmakta. Örneğin ayakkabı kutuları içindeki küçük paketlerde bulunan o topları hepimiz merak edip bakmışızdır ve aklımıza her zaman ilk gelen paketin üstündeki “DO NOT EAT!” yani “YEME!” yazısı olur. Peki şimdi güzel kedimizi gözümüzün önüne getirebilir miyiz?

Bu maddenin solunması, özellikle Türkiye’de kot taşlama ve seramik işiyle uğraşan işçilerde görülen Silikozis hastalığına sebep olmaktadır.

Uzmanlara göre bu maddenin, kedi kumu olarak kullanılacak şekilde işlenmiş ve piyasaya sürülmüş olan ürünlerini kullanmanın insan sağlığına gözle görülür bir zararı yok. Peki ya dünya tatlısı dostlarımız?

KEDİLERDE SOLUNUM YOLU SORUNLARI BAŞ GÖSTERİYOR!

Yüksek oranda maruz kalındığında aynı zamanda bronşit ve tüberküloz hastalıklarına da sebep olduğu bilinen Silika konusunda bu güzel dostlarımız bizim kadar şanslı değil maalesef. Silika (Kristal) Kedi Kumu kedi dostlarımızda zamanla solunum yolu rahatsızlıklarına sebep oluyor ve bu durum akciğerlerde tahribata kadar gidebiliyor.

Aslında sorunlar da bunlarla bitmiş değil. Kedi dostlarımız tuvalet ihtiyaçları sonrası kendilerini temizlerken tüylerine ve patilerine yapışan Silika tanelerini yutabiliyor. Sıvı emme odaklı üretilen bu kumlar mide ve bağırsaktaki sıvıyı emerek sıvı kaybına sebep oluyor ve bu durum hiç de istenmeyen durumlara davet çıkarıyor. Dostunuzun bu kumu yutması ve durumu farketmeniz halinde mutlaka veteriner hekiminizle görüşüp onun talimatları ile hareket ediniz.

Amerika’nın en önemli hayvan hakları kuruluşundan biri olan ASPCA (American Society for the Prevention of Cruelty to Animals) tüm bu nedenler sebebiyle Silika (Kristal) Kedi Kumu kullanımını önermiyor.

ALTERNATİF KEDİ KUMLARI NELERDİR?

“Silika (Kristal) Kedi Kumu’nu kullanmayı bıraktık peki şimdi ne alacağız?” diye düşünüyor olabilirsiniz. En doğalını araştırıp bulmak her zaman daha mantıklı bir seçim olacaktır. 

İlgili Yazı:  Kedi ve Köpeklerde Aşı Takvimi

Benim görüşüm, fiyatları biraz pahalı gibi görünse de; Talaşlı Kedi Kumu. Organik olması ve koku emiciliği sayesinde gönül rahatlığı ile kullanılabilirler.

Eğer maddi ya da manevi olarak Talaşlı Kedi Kumu kullanma imkanınız yoksa ve benim gibi aldığınız Topaklaşan Orta Taneli Toz Kedi Kumu‘nu bir elekten bir kaç defa tekrarlayarak geçirir ve tozunu süzerseniz daha rahat ettiğinizi göreceksiniz.

Tüm bunlar bir kenara, benim derdim koku derseniz de size kesinlikle önerim kapalı tuvaletler dir. Elbette fiyat-kalite oranı bu üründe de başı çekmektedir fakat en ucuz kapalı tuvaleti bile edinseniz açık tuvalete göre fark yarattığını göreceksiniz. Tabii ki bütün işi de kapalı tuvalete bırakmamak gerekli. Tuvalet ihtiyacı sonrası, yapılan bölgenin temizlenmesi hem minik patinizi mutlu edecek hemde kokuyu azaltacak hatta tamamen bitirecektir.

The following two tabs change content below.

CANBERK AYTEKİN

Kendini dilsiz dostlarına adamış, doğasever ve gezgin bir Makine Mühendisi adayı. Beni Instagram'dan takip et! @AytekinCanberk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir