Kapat

Sevimli Yıldızlar

Anasayfa
Film/Kitap Öneri Sevimli Yıldızlar

Bu oyuncular hırlayarak, mırlayarak ve havlayarak şöhrete ulaştı.

Kedi Ted, “Avanak Ajan” filmlerinde Mr. Bigglesworth olarak karşımıza çıkıyor. Filmlerde sadece oyuncu Mike Myers’ın yanında oturuyormuş gibi görünebilir. Oysa o, bu sahneler için özenle eğitilmiş profesyonel bir aktör.

Evinde beslediğin kedin ya da köpeğin bir topu alıp sana getirebilir. Ama bir kapıyı kapamak üzere eğitilebilir mi? Sonra da bu sahneyi daha da komik bir hale getirebilir mi? “50 İlk Öpücük” filminde kara ayaklı penguen (Afrika Pengueni) Jeffrey kapıyı kapattı ama kapı geri dönüp çarptı ve tekrar açıldı. Ekip yeniden çekim yapacaktı. Ama Jeffrey çoktan dönüp kapıyı tekrar kapatmıştı bile. İnsanlar kuşun bu komik hatasını öyle sevdiler ki, bu sahne filmde kaldı.

Hayvan oyuncuların eğitmenleriyle güçlü bir bağları olması gerekir. Bu eğitmenlerin de yaratıcı olması şarttır. Örneğin keçiler hemen hemen her şeyi yerler. Ama “Afacanlar Yuvada” filminde oynayan keçiler bu konuda çok inatçıydı. Rolleri gereği turta yemeleri gerekiyordu. Oysa bu yiyeceğe alışkın değillerdi ve yemek istemiyorlardı. Eğitmenleri turtaya saman karıştırdı. Keçiler turtayı öyle lezzetli buldu ki, birinin elinde turta kutusu gördüklerinde üzerine atlıyorlardı.

Bir hayvan için ünlü bir oyuncu olmanın sırrı nedir? Sette ışıklar, kameralar ve koşuşturan insanlarla karşılaşınca kafasının karışmaması gerekir. Tabii bu pek de kolay bir şey değildir. “Orman Kaçkını” filminde eğitmenler 12 papağanı balta girmemiş bir orman seti boyunca uçurmaya çalışıyordu. Kuşlar havalandı ve kondu… Yanlış sete! Eğitmenlerin kuşları yakalaması ve işbaşı yapmalarını sağlaması çok zaman aldı.

Adı: Tank

Türü: Boz Ayı

En Önemli Rolü: Archie (Dr. Dolittle 2)

En Sevdiği Ödül: Her tür meyve, özellikle de elma ve üzüm

İlgili Yazı:  Hayvan Sahiplenmeniz İçin 6 Neden

Dev bir ayıdan bir banyo küvetinde oturmasını nasıl istersin? Eğitmeni ayıyı su dolu küvetle baş başa bıraktı. Böylece ayının olayı keşfetmesini sağladı. Ayı Tank küvete her oturduğunda eğitmeni onu meyve, et ya da bir oyunla ödüllendirdi. Sonunda eğitmenin “küvete gir” demesi yetiyordu.

Adı: Moonie

Cinsi: Chihuahua

En Önemli Rolü: Bruiser (Bu Nasıl Sarışın filmleri)

En Sevdiği Ödül: Tavuk, peynir, bonfile ve oyuncak sincabı

Moonie’nin ödül olarak oyuncağı yiyeceğe tercih etmesi çok iyi bir şey. Çünkü karnı doyunca sette uyuklamaya başlıyor. Ama eğitmeni yine de “Bu Nasıl Sarışın 2” filminde en zor numarasını yapsın diye yiyeceğe başvurmak zorunda kaldı. Moonie’nin 50 kiloluk rottweiller cinsi köpek Bubba’ya rol icabı saldırması gerekiyordu. Eğitmen, Bubba’nın boynuna mama dolu bir kase astı. Bu numara çok işe yaradı. Çekimlerin sonunda iki köpek bir motosiklet sepetinde birbirlerine sokulup uyuyakalmışlardı.

Adı: Ted

Cinsi: Sfenks Kedisi

En Önemli Rolü: Mr. Bigglesworth (Avanak Ajan filmleri)

En Sevdiği Ödül: Etli bebek maması ve kedinanesi

Avanak Ajan filmlerinde Ted, Dr. Evil’in kedisi Mr. Bigglesworth’ü oynadı. Ted, Mike Myers’ın yanından sadece bir zil sesi duyunca ayrılmayı öğrendi. Zil sesinden sonra oyuncunun yanından ayrılıyor ve sahibi onu mamayla ödüllendiriyordu. Ted’in bu kadar çok eğitime ihtiyacı olmayabilirdi. Myers kediciği öyle çok sevmişti ki, birbirlerinden ayrılamaz hale gelmişlerdi. Sadece bir sorun vardı. Ted, aktör Myers’ın yalnızca Dr. Evil’ı oynadığı zamanki halini tanıyordu. Myers dört farklı karakteri oynadığı için de kediciğin zaman zaman kafası karışıyordu.

Adı: Tara

Türü: Capuchin Maymunu

En Önemli Rolü: Kaptan Barbossa’nın maymunu (Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti)

En Sevdiği Ödül: Meyve, fındık, jöleli şekerleme

İlgili Yazı:  White God (Beyaz Tanrı) (Fehér isten) Film Yorumu

Bir kaptanın omzuna tünemiş bir maymun bile olsan, top sesleri ve haykıran korsanlar arasında oyunculuk yapmak zor iştir. Tara’nın eğitmeni, “Numaraları yapmak kolay” diyor. “Zor olan, kıpırdamadan oturmak.” Eğitmeni, alışsın diye Tara’yı setteki seslerle teker teker tanıştırdı. Hatta bir seferinde Tara rahatlasın diye kameranın önüne bile geçti. Bir seferinde de korsan kayığındaki hazinenin altına saklandı.

Adı: Mushu

Cinsi: Pug

En Önemli Rolü: Frank ( Siyahlı Adamlar filmleri)

En Sevdiği Ödül: Her türlü et

Seyirciler Siyahlı Adamlar’da Mushu’yu öyle sevdiler ki, yapımcılar devam filminde ona daha büyük bir rol verdi. Bu yüzden de daha karmaşık numaralar öğrenmesi gerekti. Mushu, ağzına bir tıkaç takılabilsin diye, önce kumaşı ağzında tutmayı öğrendi. Uzaylı yaratıklarla başa çıkabilmesi için yapım aşamasında uzaylıların maketleriyle tanıştırıldı.

Sizce de sevimli oldukları kadar da yetenekli değiller mi? 🙂

The following two tabs change content below.

İrem Akgül

Pativer.net Editörü. İnstagram'dan takip et! @akgul.iremm Merhabalar. İstanbul Üniversitesi'nde hem Metalurji ve Malzeme Mühendisliği hem İktisat okuyorum. Hayvanlara tutkum sanırım doğduğum anda başlamış olmalı çünkü kendimi bildim bileli onlarla içli dışlıyım. Onlar bizim hayatımızı güzelleştiren en değerli ayrıntılar. Tüm hayvanseverlere kucak dolusu sevgiler..

》İrem Akgül (tüm yazıları gör)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir