Kapat

Scottish Fold Kedisi

Anasayfa
Kedi Dostlarımız Scottish Fold Kedisi
Scottish-fold-kedisi

Scottish fold kedi cinsi adından da anlaşılacağı üzere İskoçya kökenli bir kedi cinsidir. İlk kıvrık kulaklı kedi İskoçya’nın Tayside bölgesinde bir çiftlikte yaşayan beyaz renkli Susie idi.  Susie’nin yavrularından ikisinin de kulakları kıvrıktı. Yavrulardan birini sahiplenen bir çift onların bu mutasyonuna hayran kalmış ve British shorthair cinsi kedilerle çiftleştirip devamlılığını sağlamışlardır. 1960larda cins olarak kabul edildi fakat kemik hastalıkları ve kıvrık kulakları normal olmadığından üretimleri durduruldu. Scottish fold kediler Amerika’ya geldiklerinde ise 1977 yılında CFA tarafından bir cins olduğu tescillendi.

Görünüşleri

Scottish fold kedilerin aslen bir mutasyon ürünü olan kıvrık kulakları aynı zamanda tanımlayıcı isimleri olmuştur (fold: katlanmış, kıvrılmış). Bu mutasyon vücutlarındaki kıkırdak yapıyı da etkilemektedir. Bu görünüş onların sizi kendine aşık edecek kadar sevimli ve etkileyici olmalarını sağlamaktadır. Yuvarlak kafaları boncuk boncuk bakan gözleri ve kısa güçlü boyunları ve tombul yuvarlak hatlı vücutları vardır. Yetişkin bir İskoç kedisi 3 ila 6 kg ağırlığında olabilmektedir. Tüy bakımları kolay ve zahmetsizdir. Kısa ve yumuşak tüylü olan bu dostlar aralıklı taranarak bakımları yapılabilir. Kürk renkleri de tam bir şaheser olan bu canlar görünüş olarak her zaman cezbedici olacaklardır.

Karakteristik özellikleri

Öncelikle tam bir ev kedisi iyi bir dost diyebiliriz neden derseniz. Sakin yapılı ve kendi kendine oyunlar oynayabilen bir türdür. Etrafı dağıtır ya da zarar verir diye bir endişeniz olmaz. Kucağa gelmeyi ise pek sevmezler. Sahiplerini kendilerini seçerler. Girdikleri ortamda önceleri utangaç ve çekingen davranırlar. Ancak alışma evresi öyle uzun sürmez. Ev halkından herkes ile iyi geçinirler. Evde yalnız kalmak da İskoç kedileri için çok problem değildir, kendilerini oyalayabilirler (bu ASLA ilgilenmeyeceğiniz bir canı almanız anlamına gelmez). Akıllı ve zeki olan bu güzellikleri eğitmek de oldukça kolaydır. Henüz birkaç aylıkken evlat edindiğiniz yavrunuzu kolaylıkla eğitebilirsiniz.

İlgili Yazı:  KEDİLERDE AŞI TAKVİMİ

Sağlık

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi mutasyon geçirdiği alenen bilinen scottish fold cinsi kediler, maalesef bu sebeple başka birçok sağlık sorununa da sahip olabilirler. Bu hastalıklara doğuştan gelen böbrek ve kalp hastalıkları örnek verilebilir. Kulaklarındaki mutasyon bütün vücutlarındaki kıkırdak yapıları etkileyebilmektedir. Bunların en başında kısaca OCD olarak bilinen Osteochondrodysplasia’dır. Bu hastalıkta klinik bulgular kuyruk arka bacakların metacarpal ve ön bacakların metatarsal kısımlarındadır. Diğer kedilere göre kısa ve kalın, ayrıca bükülmeyen bir kuyruk en büyük belirtidir. İlerleyen dönemlerde kamburluğa kadar giden bu hastalık kedinizin koşmasını ve hareket etmesini zorlaştıracaktır. Ve en önemlisi bu yavrular çok ağrılı ve acılı günler geçirirler. Tedavisi olmayan bu hastalık için ise veteriner tavsiyesi ile sadece ağrıları hafifletecek ilaçlar verilir. Bu hastalık ayrıca ömürlerini de kısaltmaktadır. Peki nasıl çözüm bulacağız?

Sebep arama insan evladı bu yavruyu bu duruma getiren sensin. Aslen mutasyon sorunu olan bir canlıyı sırf saf kan ırk üretmek adına hasta ediyorsun. Scottish fold cinsi kedileri birbirleriyle çiftleştirmek hastalık sebeplerini iki katına çıkarmak demektir. YAPMA! Para kazanmak için çok yanlış bir alan bu. Ücretli sahiplendirme deyip kibarlaşıyorsun bir de kusura bakma bayağı satıyorsun işte.

Alınması gereken önlemler; anne babanın 2 yaşını geçmiş ve tüm  tetkikler sonucunda sağlıklı oldukları tespit edilmiş İskoç kedileri olmalıdır. Asıl doğru olan ise scottish kedileri öncelikle British shorthair ikinci olarak da scottish straight kedilerle eşleştirmek olacaktır.

Ve eğer güzel kalpli bir hayvansever iseniz boşverin cins kedilere eziyet edilmesin. Sokaklarımız sağlayacağınız sıcak yuvaya hasret milyonlarca canla dolu..

Sevgiler..

The following two tabs change content below.

“Scottish Fold Kedisi” üzerine 3 yorum

  1. Veraa says:
  2. Faruk says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir