Kapat

Scottish Fold: Bir Irkın Sessiz Çığlığı!

Anasayfa
Genel İçerik Scottish Fold: Bir Irkın Sessiz Çığlığı!

UZMANLAR: “Scottish Fold satışı ve hatta üretimi yasaklanmalı!”

Küçük; düşük, kırık kulaklar, yuvarlak hatlı sevimli bir yüz ve insan yaşamına kolayca uyum sağlayan iyi huy. Scottish Fold tipi kedileri kısaca böyle anlatabiliriz. Ancak tüm bu sevimliliğin altında dramatik bir gerçek yatıyor!

Bu meşhur ırkın hikayesi 18’inci Y.Y.’da İskoçya, Perthshire’da bir çiftlikte, genetik bozukluğu olan bir kedinin doğal yollarla dünyaya gelmesiyle yeni bir genetik bozukluk olarak ortaya çıkmıştır. Adı Susie olan bu kedinin kulak kıkırdakları kulaklarını taşıyamayacak kadar zayıftı ve bu sebeple kulakları öne doğru düşüyor ve şirin bir hal alıyordu. Bu şirin görüntü insanların o kadar hoşuna gitti ki,  Birleşik Krallığa ait özel bir kedi ırkı oluşturup devamını sağlamak için Susie‘yi British Shorthair kedileri ve yerel kedilerle çiftleştirerek, genetik mutasyonu korumak istediler. Bunun sonucunda çileli Scottish Fold ırkı oluşmuş oldu.

Scottish Fold ırkı neden insanlara diğer ırklardan daha güzel geliyor?

Uzmanlara göre bu ırkın insanlara bu denli güzel gelmesi, Etoloji (Hayvan Davranışları) alanında Nobel ödülü almış olan Konrad Lorenz’in kendi adıyla anılan Lorenz Güzellik Teorisi’ne bağlı.

Lorenz Güzellik Teorisi’ne göre; çoğu insan, özellikle de çocuklar, insanınkine benzer yuvarlak hatları olan bir yüzü huzur verici bulmaktadırlar. Örneğin bu sebeple insanlar, yuvarlak baykuş yüzünü sevimli bulurlar. Japonya, Tokyo’da baykuş kafelerinin bulunması ve pek çok insanın baykuş biblosu koleksiyonu yapması bu yüzdendir.

Düşük Kulak diğer hastalıkların da habercisi!

Veteriner hekimler ve bilim ınsanları kısa sürede, kulak kıkırdağındaki bu kusurun, vücuttaki eklem kıkırdaklarında da benzer sorunlara işaret edebileceğini anladılar. İngiltere asıllı Genetik Bilimci Oliphant Jackson, bu durumu, 1970’lerde hastane ortamında gerçekleştirdiği hassas genetik ve radyolojik deneylerle su götürmez şekilde ispat etti.

Acı çektikleri için hareket etmek istemiyorlar!

Kıvrık kulaklara sahip bütün kediler farklı derecelerde osteokondrodisplazi hastalığından etkilenirler. Scottish Foldlardaki kemik deformasyonları kısa şekli bozulmuş uzuvlara ve kalın, esnekliğini yitirmiş bir kuyruğa yol açmaktadır. Bu kediler yürüme, koşma ve zıplama hareketleri sırasında acı çektikleri için aktif değildirler.

Yaşları ilerledikçe tüm Scottish Fold kedileri belirli seviyede Artirit (Kireçlenme) problemi yaşarlar. Bu alandaki araştırmalar sonradan Japon ve Koreli bilimadamlarınca da genişletilerek doğrulanmıştır. Tüm bu süreçte Scottish Fold ırkının yaşam boyu sürecek muameleye ihtiyacı olacaktır. Fakat tüm bu bunlar yapılsa bile, ne yazık ki osteokondrodisplazi hastalığının tedavisi yoktur.

İlgili Yazı:  Kediler Neden Kusar?

 

Birleşik Krallık ve Fransa Üretimi Yasakladı!

Olimphat Jackson, 1970’lerde bulduğu sonuçlar doğrultusunda sorumlu hissederek bu ırk kedilerin üretiminin yasaklanmasını önermiştir. Nitekim Birleşik Krallık ve Fransa’da Scottish Fold kedisi üretimi yasaklanmıştır.

Ancak yasaktan önce ABD’ye ihraç edilen kedilerle bu ırkın devamı sağlanmıştır. Üretimin devamı sağlanırken sadece Scottish Shorthair ırkı ile çiftleştirme şartı getirilmiş ve bu şekilde genetik bozukluk olmayacağına inanılmıştır. Bu tür çiftleştirme sonucunda bir batında doğan yavrulardan ortalama olarak yarısı Scottish Fold, diğer yarısı da Scottish Shorthair olmaktadır. Ve bu üretim metodu böylece sürüp gitmiştir.

 

 

 

Bugüne kadar üreticiler, 2006 Hayvan Koruma Kanunu’nun dışında yer aldıklarını düşünmekteydiler, ancak geçtiğimiz ay İngiliz Tarım, Çevre, Gıda ve Köyişleri Bakanlığı – DEFRA (Department for Environment, Food and Rural Affairs) kanunun bu şekilde yorumlanmasının yanlış olduğunu teyit etti.

Bakanlık sözcüsü “Genetik bozukluğa sahip hayvanların üretiminin 2006 Kanunu kapsamında suç teşkil edeceğini” açıkladı. 

Kamu tarafından yasal şikâyet gelmesi durumunda, polis, yerel yönetimler ya da İngiltere Hayvanları Koruma Teşkilatı – RSPCA (The Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals) gibikurumlar bu kanun çerçevesinde soruşturma yapabilecek.

Tüm bunlar nereye kadar devam edecek?!

Scottish Fold ırkındaki genetik bozukluğun devam ettirilmesi, kısalmış uzuvlara, normal olmayan bir yürüyüşe, garip görünüşlü, bazen sert ve ağrılı olabilen bir kuyruğa ve erken yaşta Osteoartirit‘e (tedavisi yoktur) yakalanma eğilimine sebep olmaktadır. Bu durum değişik oranlarda (sıklıkla ciddi derecede) topallamaya ve ikincil deformasyonlara sebep olmaktadır.

Aslında, Olimphant Jackson’un 1970’lerde yaptığı çalışmadan bu yana, Scottish Fold ırkı üretiminin etik olarak savunulur bir tarafı olmadığı açıkça ortadadır.

Ancak, dünyanın pek çok yerinde Scottish Fold üretimi devam etmekte ve kedi üreticileri ile veteriner hekimler bu kedilerdeki apaçık sağlık sorunlarını görmezden gelmektedirler.

Bu durumda ne yapmalı?

Scottish Fold ırkının çoğunun, ömürlerinin büyük bir kısmını acı içinde geçireceğini, devamlı ilaç kullanımına, hatta radyoterapi ve ameliyata muhtaç olacaklarını bile bile üretimlerinin devamına göz yumulmamalıdır.

Tüm bunların kanıtı olarak, çeşitli sahiplendirme sayfalarında 1000-2500 TL aralığındaki fiyatlarla “ücretli sahiplendirme” adı altında satılan canları baz alabiliriz. Satışı yapan şahısların fiyatları pahalı bulan alıcılara karşı anlaşmış gibi hep bir ağızdan; “Veteriner ücretlerinden haberiniz var mı? Sadece yaptığım masrafı alıyorum!” gibi tepkiler vermesi tüm vahşeti gözler önüne sermeye yeterlidir.

 

İlgili Yazı:  Kürk ve Deri Vahşeti

Bizim de canlarımız, çocuklarımız var. Biz de veterinere gidiyoruz. Biz de aşı yaptırıyor, en güzel mamaları alıyoruz. Nedir bu kadar masrafın farkı? Lütfen göz yummayın. Lütfen bir hevesle, beğeniyorsunuz diye bu canlara eziyet etmeyin. Satıcılara fırsat vermeyin.

Change.org üzerinden “Scottish Fold Üretimi Yasaklansın” başlıklı kampanyaya imza atarak destek verebilirsiniz.

Son olarak, Scottich Fold ırkı bir çocuğa sahip olan hayvanseverler.

Durum üzücü ve gerçekten istenmeyen bir hal almış halde, farkındayız. Fakat şuan sizin sıcacık kollarınıza kıvrılmış bir can var. Onu özel bir çocuk gibi düşünün. Bu safha da ve bundan sonra onun için yapabileceğiniz en iyi şey her zaman olduğundan daha da fazla ve detaylı ilgilenmek, yanında olmak. Bu her zaman işe yarayacaktır! 🙂

Konuyla ilgili detaylı soru, görüş ve bilgi paylaşımı için hemen alttaki mini profilimden tarafıma ulaşabilir ya da bu makaleye yorum bırakabilirsiniz.

Sevgiyle kalın.

The following two tabs change content below.

CANBERK AYTEKİN

Kendini dilsiz dostlarına adamış, doğasever ve gezgin bir Makine Mühendisi adayı. Beni Instagram'dan takip et! @AytekinCanberk

“Scottish Fold: Bir Irkın Sessiz Çığlığı!” üzerine 2 yorum

  1. Burcu isin says:
    • avatar CANBERK AYTEKİN says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir