Kapat

Saint Bernard Irkı ve Bakımı Hakkında Bilgi

Anasayfa
Köpek Dostlarımız Saint Bernard Irkı ve Bakımı Hakkında Bilgi

Saint Bernard, nam-ı diğer Afacan Köpek Beethoven.  Çok büyük ve adeleli, İsviçre kökenli köpek ırkıdır. Halk arasında salyalarıyla ünlü olan ve halkın sevgisinin çoğunu Beethoven adlı filmle kazanmış olan bir köpek ırkıdır. Hepimizin çocukluğunu bir yerlerde süsleyen Saint Bernard; yavaş hareket eden, sabırlı, itaatkar, arkadaş canlısı ve çocuklara karşı son derece töleranslıdır.


Irk Boyut: Büyük Boy

Yükseklik: Erkek 65 – 70 cm / Dişi 64 – 68 cm

Ağırlık: Erkek 60 – 90 Kg Dişi 57 – 85 Kg

Ortalama Yaşam: 8-10 yıl
Saint Bernard’ın halk arasında en sevilmeyen özelliği çok salyalı olmasıdır.

 


Küçükken eğitime başlanmalı ve en başta tasma ipini çekiştirmemesi gerektiği öğretilmelidir. Bu eğitim verilmezse, büyüdüğü zaman dostumuzun kontrolünü sağlamak zorlaşacaktır. Eğitim sırasında sabırlı ve güleryüzlü davranılmalıdır. İnatçı ve sevgiden hoşlanan bir ırk olduğu için bu en doğrusu olacaktır.


Günlük yapılan uzun bir yürüyüş Saint Bernard’ı zinde tutacaktır. Yavruluk zamanlarında bu egzersizler fazla zorlanmamalıdır. 2 yaşına kadar kemik gelişimi devam edebilmektedir.  Kısa yürüyüşler ve hafif oyun seansları yavruların egzersiz ihtiyacını karşılayacaktır. Ayrıca bu ırkın sıcağa pek tahammülü yoktur.


Saint Bernard, yeterince egzersiz imkanı sağlandığında bir apartman dairesinde de yaşayabilir. Dışarıda da yaşayabilmesine rağmen ailesi ile yani sizle olmayı tercih edecektir.


Saint Bernard ırkı iki farklı tüy yapısına sahiptir. İki yapıdaki dostumuzu da düzenli olarak taramalı ve gerektiğinde kuru şampuan ile temizlemeliyiz. Gerekmedikçe dostumuz yıkanmamalıdır. Ayrıca Saint Bernard ırkının tüyleri kar tutmaz özelliğe sahiptir. Malesef bu dostlarımızın dirsek ve kalça displezyasına yakalanma riski vardır. Bu risk özellikle obezite yüzünden artabilir. Bunun dışında göz enfeksiyonuna karşı dikkatli olmalı ve düzenli beslenmeyle beraber egzersizler ihmal edilmemelidir.

İlgili Yazı:  Chihuahua Köpek Hakkında Bilgi ve Bakımı

Toparlayacak olursak Saint Bernard, iyi huylu ve arkadaş canlısıdır. Çocuklarla iyi anlaşır. Oyunculuk özelliği çok yüksektir. Tehlike altında sahibini ve bölgesini korur. Salya akıtma davranışı gösterirler. Çok vefalı bir ırktır. Soğuk iklim canlısıdır, sıcaktan pek haz etmez.  Ev ortamında yeterli sevgi ve egzersiz ile yaşayabilir. Küçücük bir bahçe bile sevdikleri yanında oldukça ona yetecektir.


BONUS: “Afacan Köpek Beethoven” film serisi 1992 yılında ilk film ile başlamıştı. ABD yapımı olan seride Saint Bernard ırkı bir başrol oyuncusu dostumuz var. Tüm dünyaya özellikle de çocuklara Saint Bernard ırkını sevdiren, hayaller kurduran bu film serisini de buraya bırakıyorum. Bir bakın derim! 


Saint Bernard Irkı ve Bakımı Hakkında Bilgi | Afacan Köpek Beethoven” konusu ile ilgili aklınızdaki tüm sorular için yazının hemen sonunda bulunan iletişim bilgilerimden tarafıma ulaşabilir ya da yorum bırakabilirsiniz!

The following two tabs change content below.

CANBERK AYTEKİN

Kendini dilsiz dostlarına adamış, doğasever ve gezgin bir Makine Mühendisi adayı. Beni Instagram'dan takip et! @AytekinCanberk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir