Kapat

Sabah Gazetesi’nden Skandal: “Öldürülmesi Caiz Hayvanlar”

Anasayfa
Pet Haber Sabah Gazetesi’nden Skandal: “Öldürülmesi Caiz Hayvanlar”

Öldürülmesi caiz olan hayvanlar diye manşet atmış Sabah Gazetesi. Ve alt başlıklar halinde sıralamış öldürülmesi ‘caiz’ olan hayvanları.

Bu hayvanları öldürmenin günahı yok demişler ama burada asıl konu “ısırgan köpek” bilerek eklemişler bunu.
Hükümet sözcüsü olan bu gazete belediyelerin köpek toplama ve ölüm vahşetlerini,  sığı kafalı insanların “bakın caizmiş işte” diye kaynak gösterecek şekilde yayınlamışlar bu haberi.
Diğer ekledikleri fare, akrep, çaylak hayvanlarını ise evlerden uzaklaştırma için binlerce yöntem mevcut, öldürmek ne?
Diğer bir hayvan ise dünyanın en zeki hayvanlarından biri olarak kabul edilmiş, yavrularını korumakta en merhametli hayvanlardan biri olan karga.
Kargalardan ne istediniz insanlara ne zararı var anlamak o kadar güç ki…
Bir diğer konu ise “ihramlı iken öldürmekte günah yoktur” söylemi. Bu apaçık Kur’an’ı Kerim ile çelişmenin saçmalığıdır. Maide suresinde açıkça belirtilmiştir ki;

“Müminler, ihramlıyken avı öldürmeyin.” (Mâide, 5/95)

“Kara avı ihramda olduğunuz sürece haram kılındı.” (Mâide, 5/96)

Günümüzde insanların dini, kendi çıkarlarına ve zevklerine alet etmesi, işlerine geldiği gibi nitelendirip yorumlaması kaçınılmaz popülariteye erişmiştir ne yazık ki. Ve bu doğrultuda da bu yazının doğuracağı iğrenç algıyı maalesef biliyoruz ki o da: Avcılık!

Avcılık ki bizim canilik veya güç gösterisi olarak nitelendirdiğimiz, öyle de olan, bir eylemdir ancak bu işi yapanlar için üzücüdür ki spor olarak görülüyor. Sözde bir de bu vahşete kurallar da getirilmiş ve böylece bunu sözde yasal olarak gerçekleştirenler kendilerine bir çıkış yolu bulmuş. İnsanların yeterince etle beslenebildiği bir dönemde bir kuşun minicik bedenine ihtiyaç duymak veya sırf ‘spor’ adı altında onu öldürüp bir fotoğraf çekilip sosyal medyaya atmak ahmaklıktan, canilikten, cahillikten başka ne olabilir?
Ülkemizde her şey normalmiş, hayvan hakları TCK kapsamına alınmış, insanlar bilinçlenmiş, çocuk istismarları son bulmuş, kadın cinayetleri bitmiş kısaca adaletin tecelli etmiş olduğu bir dönemdeymişiz gibi Sabah böylesine bir skandala, vahşet sebebine imza atıyor. İnsanlar keyiflerine göre canları katletmeye devam edecek ve bunun karşılığında kendilerine çıkış yolu olarak sizin skandal haberinizi kullanacaklar. Bu gurur(!) da sizin olacak!

İlgili Yazı:  İnsanlığınız Batsın! Antalya'da Bir Kedinin Derisini Canlı Canlı Yüzdüler!

Yazılacak, haber yapılacak onca olay var. Haber bulamıyorsanız bizler sizlere yardım ederiz. Mesela Trabzon Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği’nin Sevgi Aşısı Proje’sini haber yapabilirsiniz. Siz ki amacı toplumu aydınlatmak, bilinçlendirmek olan bir medya unsuru, bu projeyi haber yapın derim. Çünkü amacınıza o zaman hizmet etmiş olursunuz.

Sevgi Aşısı Projesi’ne gelince… TraHayKo Derneği gönüllüsü olduğum için içinde barındırdığı insanları zaten tanıyor çok da takdir ediyorum. Bu işe nasıl gönül verdiklerine bizzat şahidim. Fakat bu gurur tablosu bana yetmiyor çünkü tüm Türkiye’ye yayılmalı. 2 senedir  var olan bu projenin duyulması, örnek alınması geç olmamalı, çoktan duyulmalı ve ülke genelinde örnek alınmalıydı. Çünkü çocuk istismarları, kadına şiddet, hayvan istismarları, ölümleri ancak böyle son bulabilir kısaca canlıların refahı ancak böyle sağlanabilir, yeni nesilleri sevgi aşılayarak yetiştirmekle. Onlara kötüyü değil iyiyi sevdirerek bu kötülüklere son verebiliriz.

Buradan başta derneğim TraHayKo olmak üzere bu işe gönül veren herkesi tebrik ediyor fakat Sabah Gazetesi’ni kınıyorum ve bir an önce yanlışından dönmesini diliyorum tüm hayvanseverler adına.

01.07.2018 Güncellemesi: Sabah gazetesi sitesi bu foto-galeri haberi kaldırmıştır. Bir daha bu şekilde halkı, hayvanlara karşı tavır aldırmaması dileği ile…

The following two tabs change content below.

TUĞÇE GÜNER

23 Haziran 1997 tarihinde Trabzon’da doğdu. İlköğretim ve liseyi Trabzon’da tamamladı. Şu an ise Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde İngilizce Öğretmenliği okumakta. Hayvanseverlik hayatını anlamlandıran özel bir parça , burada bulunuş amacı da bu sebepten ileri gelmekte. Bu amaca hizmet eden dernek ve federasyonların yanında yer almakta. Trahayko ve Haykonfed gibi. Aynı zamanda Atatürk Üniversitesi Hayvanseverler Kulübü’nün de başkanlığını üstlenmekte…
İlgili Yazı:  Köpekler Hakkında Bilinmeyen 15 Gerçek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir