Kapat

Papağana Nasıl Eğitim Verilir? Papağan Konuşturma Teknikleri!

Anasayfa
Papağan Eğitimi Papağana Nasıl Eğitim Verilir? Papağan Konuşturma Teknikleri!

Papağana Nasıl Eğitim Verilir?

Papağanlar, kıvrık gaga yapısına sahip olan kalın dilli bir kuş türü oldukları için doğal ortamlarında veya evcilleştirildikleri ortamlarda belirli sesleri ezberleyip irebir aynı olacak şekilde bu sesleri çıkarabilirler. Bu dostlarımız tamamen ezberleme üzerine bu sesleri çıkarabilirler ve iyi bir eğitim almış papağan, ezberindeki diğer sesleri birleştirerek farklı sesler çıkarabilir.

Papağan eğitiminin en başında gelen unsur “sabır” dır. Unutmayın ki bu dostlarımız bir insan gibi ses tellerine sahip değildir ve doğal hallerde konuşmak gibi bir özellikleri yoktur. Fakat sabır ve sevgiyle verilen iyi bir eğitim sonucunda boğazlarındaki östaki borularını kullanarak ezberlerindeki sesleri çıkarabilme kabiliyetine sahiptirler. Tabi ki bu eğitim ve zaman kavramları papağan türlerine göre değişmektedir. Üstelik papağanlar yaşadıkları süre boyunca kelime öğrenebilme yeteneğine sahiptir.

Papağan Konuşturma Eğitimine Nasıl Başlarım?

Bir papağan dostunuz oldu, tanıştınız, iyi anlaştınız, beraber yaşamaya başladınız ve sıra geldi eğitime. Papağan dostunuza bir kelimeyi öğretmenin ilk aşaması gün içinde o kelimeyi dostumuzun yanında aralıklarla söylemektir.  Bu yöntemi fırsat buldukça tekrarlayarak ezberlemesini istediğiniz kelimeleri belirli bir ses tonunda söylediğiniz zaman 3-4 haftalık bir süre sonunda dostunuz yavaş yavaş kelimeleri tekrar edip konuşmaya başlayacaktır.

Papağanlar türlerine göre hızlı öğrenen ve yavaş öğrenen türler olarak ikiye ayrılmakta. Yukarıda bahsettiğim gibi papağanlarda ses telleri ve soluk borusu yoktur. Bu sebeple östaki borusu yardımı ile nefes alış verişi yaparken sizin ezberlettiğiniz kelimeleri ve sesleri çıkarırlar. Bu nedenle östaki borusu gelişmiş olan türler çok daha hızlı öğrenirken östaki borusu gelişmemiş olan türler daha yavaş öğrenmektedir. Bir sonraki yazımda “En İyi Konuşan 10 Papağan Türü ve Özellikleri” hakkında bilgilendirme yapacağım. Takipte kalın!

İlgili Yazı:  Jako (African Grey) Papağanı Hakkında Bilgiler

Papağan Konuşturma Teknikleri

En önemli noktalardan biri kelimelerin doğru telaffuz edilmesidir. Papağan dostunuza öğrettiğiniz yanlış kelimeyi öğrenme sonrasında tekrar etmeseniz bile  onun aklından uzun bir süre çıkmayacaktır ve bu can sıkıcı bir durum olabilir. Ayrıca kayıt cihazları gibi teknolojik aletler yerine direk kendi çıplak sesinizle eğitim vermeniz en doğrusu olacaktır. Çünkü kayıt cihazından sesiniz farklı çıkacağından ve farklı frekanslarda duyulacağından papağanınızın kelimeleri doğru anlaması ve ezberlemesi daha da zor olacaktır.

Papağanlar Kelimeleri Mi Yoksa Melodileri Mi Kolay Öğrenirler?

Papağan dostlarımız genelde kelimeleri daha kolay şekilde öğrenirken melodi ve uzun cümleleri biraz daha zor öğrenirler. Tabi ki istikrarlı bir çalışma sonucu zor diye bir şey yoktur. Öğretmek istediğiniz melodiyi veya şarkıyı her gün dinleterek bu zorluğu azaltabilir ve süreyi kısaltabilirsiniz.

Papağanların İstenmeyen Kelimeler Öğrenmesi Durumunda Ne Yapılmalı Ne Yapılmamalı?

Başlarda bu durum eğlenceli gelebilir fakat olmadık bir yerde ve zamanda dostumuzun bu kelimeleri söylemesi bizi zor duruma sokabilir. Eğer iş işten geçmiş ve bu kelimeyi ya da kelimeleri öğrendiyse vazgeçirmek de öğretmek kadar sabır ve hassasiyet istiyor. İstenmeyen bir kelime söylenmesi durumunda;

  • Öncelikle tabi ki o kelimeyi bir daha papağan dostunuzun yanında telaffuz etmemeniz gerekli.
  • Kafesinin üstünü örtebilir, bulunduğu odanın ışığını kapatarak 4-5 dakika kadar yalnız bırakabilirsiniz. Fakat hemen hatırlatalım biz bu yöntemi pek ÖNERMİYORUZ! Çünkü sürekli bu yönteme başvurulduğu zaman minik dostunuzda davranış bozukluklarının baş göstermesi muhtemel bir hal alıyor.
  • O an onunla ilgilenmeyi bırakabilir, yanında açık televizyon, radyo vs. kapatıp başka bir işle ilgilenebilirsiniz. Kısaca o an, bu hareketi yapmasını istemediğiniz yönündeki tavrınızı belli etmeniz gerekmekte.
  • Kesinlikle fiziksel bir müdahale yapmamalı ve sesinizi yükseltmemelisiniz. Bu durumda papağan dostunuz size kinlenecek ve bu kelimeyi sürekli tekrar etmeye başlayıp farklı şekillerde de dikkatinizi çekmeye çalışacaktır.
İlgili Yazı:  Muhabbet Kuşu Hastalıkları

Papağanlar Nasıl Konuşur? Nasıl Eğitim Verilir?” konusu ile ilgili aklınızdaki tüm sorular için yazının hemen sonunda bulunan iletişim bilgilerimden tarafıma ulaşabilir ya da yorum bırakabilirsiniz!

The following two tabs change content below.

CANBERK AYTEKİN

Kendini dilsiz dostlarına adamış, doğasever ve gezgin bir Makine Mühendisi adayı. Beni Instagram'dan takip et! @AytekinCanberk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir