Kapat

Papağan Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Anasayfa
Papağan Psikolojisi Papağan Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Papağan Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

# Papağan almadan önce bilmeniz gereken en önemli şey evinize dağınık ve pasaklı bir ev arkadaşı aldığınızdır. Papağanlar iç güdülerinden dolayı yemek yerken ortalığa yemek kalıntılarını dökerler. Papağanlar doğal ortamlarında geniş yerlerde yaşadıklarından dolayı bu durum gözlenir. Bu durum kendi doğalarında çok önemlidir. Yerde yaşayan canlılar papağanların kalıntıları olan bu yiyeceklerden beslenirler. Örneğin bir papağana fındık verirseniz muhtemelen fındığın sadece yarısını midesine indirebilecektir diğer yarısını yere dökmüş şekilde bulmanız muhtemeldir. Papağanlar etraflarını dağıtsalar da kendi kişisel bakımlarına çok önem gösterirler. Her gün düzenli olarak tüylerini tararlar ve yağlarlar ( bu işlemi sizin yapmanıza gerek yok papağanın kendisine özgü bir özelliğidir ve bunu kendisi yapar) bu işlemi yaparken de küçük ve beslenmemiş tüyler etrafa fazla şekilde dökülecektir. Özellikle bazı papağan türlerinde bu ufak tüy dökümü fazladır. Sizin için evin dağılması ve evi dağınıklıktan kurtarmak büyük sorun ise papağan alamdan önce iki kere düşünmeniz gerekir. Bu demek değildir ki papağan aldığınızda bütün ev dağınık olacak hayır papağan yaşadığı yeri dağıtacaktır. Fakat bana göre bir hayvanı bir kafesin içine hapsetmekten kötü bir şey yoktur. Tabi ki salın evde gezsin demiyorum dışarıya çıkması gerektiğini de belirtmek istiyorum. Dışarıya çıktığında bir ördek gibi sizi takip edecektir ve etrafındaki şeyleri yıkabilir ve ufak tüylerini yürüdüğü uçtuğu yerlerde bırakabilir. Unutmamalıyız dağınıklık papağanın doğasıdır..

# Papağanların bir diğer özelliği ise şarkı söylemeyi (gürültü çıkarmayı) fazla sevmeleridir. Özellikle sabah uyanırken papağının ötmesiyle uyanabilirsiniz bu durum gece uykunuzu da bölebilir çünkü papağanların en çok şarkı söylemeyi sevdikleri saat sabah ve akşam saatleridir. Şarkı söylemeyi sevmeleri de türler arasında farklılık gösterebilir. Papağanınızın ötmesinden kesinlikle şikayet etmemeniz gerekir. Bu durum papağanınızın mutlu ve huzurlu olduğunu gösterir. Bir papağanı aldığınızda yaşadığı yere ve size alıştıktan sonra sizi her sabah şarkılarıyla uyandıracağınızdan emin olmalısınız. Papağanın ortama alışana kadar şarkılar söylememesi gayet normal bir davranıştır. Nitekim bütün canlılar bulunduğu yere ve bulunduğu yerdeki kişilere alışana kadar sessizliğini korur. Papağanlar kıskanç hayvanalar sınıfına girebilirler. Bu yüzden misafirleriniz geldiğinde daha yüksek seste şarkı söylemek isteyebilirler. Sürekli ilgi isteyen bir bebek gibi düşünebilirsiniz. Onu susturmaya çalışmanız boşa bir çaba olur çünkü papağan dostlarımız asla bunu anlamayacaktır ve daha fazla inat edip bunu sürekli yapmaya bile başlayabilirler. Papağınızın şarkı söyleyeceği saatleri onu eğiterek bu sorunu kolaylıkla çözebilirsiniz. Örneğin gece yatmadan önce papağanınızın üstünü hava geçirecek bir bez ile örtüp sabah kalktığınızda açarsanız (kesinlikle ama kesinlikle sabah kalktığınızda ilk işiniz onu açmak olmalıdır!!) bir süre sonra bu rutine alışıp o saatlerde ötmeye başlayacaktır.

İlgili Yazı:  Muhabbet Kuşu Hakkında Bilgi

# Az  öncede belirttiğim gibi papağanlar yeni doğmuş bir bebek gibi sürekli olarak ilgi isterler. Kedi, köpek yada diğer bütün hayvanlardan daha fazla ilgi. Papağınız evde yalnız bile kalacaksa TV radyo gibi ses çıkaran cihazlar açık olmalıdır. Papağanlar yalnız olduklarını hissetiklerinde psikolojileri bozulabilir tüylerini yolarlar ve intahar edebilirler. Bir gün evde yalnız kalsa bir şey olmaz diyebileceğiniz bir hayvan değildir papağan yada alayım sadece evin köşesinde şarkılar söylesin diyebileceğiniz onunla sürekli olarak ilgilenmelisiniz. Tekrar tekrar belirtmek zorundayım ki papağanlar fazla ilgi isteyen hayvanlardır.

# Papağanınız ilk eve geldiğinde ve size alışmaya çalıştığı süreçte sizi ısırabilir. Önemli ve büyük yaralar açacağını söyleyemem ama ısırdığı yer kanayabilir. Bu durum birkaç sefere mahsustur. Size alıştığında bu durum, hırçınlık geçecektir.

Unutmayın siz bir papağan değil bir çocuk alıyorsunuz. 2 yaşında ki bir çocuğun duygusallığında ve 2-6 yaş arasında ki bir çocuğun duygusal zekasında bir hayvan geliyor evinize. Bunun için papağan alamdan çocuk gelişim kitapları okusanız yeridir. J

İnsanalar da olduğu gibi papağanlarda aynı tür olsalar bile farklı yetenek ve duygulara sahiptirler. Aynı tür iki papağanınızın birisi güzel şekilde konuşurken diğeri konuşmaya bilir. Bir papağan insanlara karşı çok sevecen olurken diğeri insanları kıskanabilir ve onlara karşı hırçın olabilir. Karakter özellikleri papağandan papağana değişir.

Papağanlar yapısal olarak ürkek ve zor güvenen canlılardır. Sabırlı ve sadakatlı olmalısınız papağanınıza karşı. Son olarak şunu da belirtmek isterim papağanlar çok kıskanç canlılardır 🙂

The following two tabs change content below.

Zeynep Asena KÖK

Pativer.net Editörü. İnstagramdan takip et! : @obirkartalice soruları cevaplamaya 24 saat açığım iletişim kurmak için yorum bırakabilir ve ya sosyal medya üzerinden sorularınızı yönlendirebilirsiniz . 🙂
İlgili Yazı:  Kakadu Papağanı Hakkında Bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir