Kapat

Nesli Tükenmek Üzere Olan Hayvanlar

Anasayfa
Genel İçerik Nesli Tükenmek Üzere Olan Hayvanlar

Borneo Orangutanı

bornean orangutan ile ilgili görsel sonucu

Yapılan araştırmaya göre son 16 yılda yaklaşık 100.000 orangutan insanlar yüzünden yok oldu. Orangutanların yaşam alanı olan ormanları çeşitli ihtiyaçlar için keserek, ormanın içinde yaşam süren bir çok canlıyı da göz ardı ederek acımasızca yok ettiler. Ancak maalesef tek sorun bu da değil. Bu hayvanın neslinin tükenmek üzere olmasının bir diğer nedeni de avcılar. Orangutanları, ekili alanlarda yetişen ürünlere zarar verdikleri gerekçesiyle öldürmekten çekinmiyorlar. Maalesef bu etkenler, muhteşem Borneo Orangutanlarının sonunu getiriyor.

Araguaia Nehir Yunusu

araguaia yunusu ile ilgili görsel sonucu

Dünyanın bilinen beşinci nehir yunusu türüne, bulunduğu nehrin ismi verildi. Nehir yunusları, dünyanın en nadir hayvan türlerindendir. Genetik çeşitliliğin az olması, insanların yerleşim yerleri ve faaliyetleri dolayısıyla özellikle son zamanlarında, yaşamlarını çok zor şartlar altında devam ettirmeye çalışmaktadırlar.

Sihirli Tavşan-İli Pika

Ä°lgili resim

Sevimli mi sevimli kulaklarıyla kalplerimizi ısıtan bu hayvanın adı İli Pika tavşanı. Çin’in kuzeybatısındaki Tianshian dağlarında yaşayan yaklaşık 20 cm boylarında bir tür. Keşfedildiği zamanlarda yani 1983 senesinde sayılarının 2000’den fazla olduğu biliniyordu. Ancak maalesef daha sonra bu sayı hızla düşmeye başlamış ve uzun süre bu tavşanların görülmemesi üzerine nesillerinin tükendiği düşünülmüştür.

Mutlu haber 2014 yılında gelmiştir. Sihirli Tavşanın görüntüsü yirmi yıl sonra Li Weidong isimli fotoğrafçı tarafından çekilmiştir. Umut ışığı olan bu fotoğraflar, Sihirli Tavşanların hala bir yerlerde, az sayıda olsalar da yaşam sürdürdüklerini gösteriyor.

Ayrıca benzerliği ve ismiyle Pokemon’daki Pikaçu’nun, bu sihirli tavşandan esinlenilmiş olduğu düşünülüyor.

Amur Parsı

amur parsı ile ilgili görsel sonucu

Uzak Doğu Leoparı, Mançurya Leoparı  ve Kore Leoparı olarak da bilinirler. Güzellikleriyle avcıların gözdesi olan hayvanlardan biridir. Rusya’nın doğusunda yaşam süren ve maalesef sayıları 60 civarı olan Amur Parsı, kürkü için avlanıyor. Doğal yaşam alanlarının tahrip edilmesi de ana etkenlerden biri. Sayılarının artması için 2012 yılında Rusya’da Amur Parsı için bölgesel koruma alanı oluşturuldu.

İlgili Yazı:  Guinness Rekorlar Kitabı'na Girmiş Hayvanlar

Siyah Ayaklı Dağ Gelinciği

siyah ayaklı dağ gelinciği ile ilgili görsel sonucu

Ilıman bölgelerdeki ormanlarda yaşam süren, mağaraları evi olarak kullanan hayvanlardır. Ayırt edici özelliği kara ayaklarıdır. Yaşam alanlarının tahrip edilmesi nesillerinin tükenmesine adım adım yaklaştırıyor. Ayrıca kürkleri nedeniyle de vahşice katlediliyorlar. 1986 yılında sayıları 16’ya düşmüş ancak sonrasında çeşitli koruma çalışmalarıyla sayıları 1000’e yükselmiştir. Soyu geri kazanılmaya çalışılan hayvanlar arasındadırlar.

Peru Siyah Örümcek Maymunu

siyah örümcek maymunu ile ilgili görsel sonucu

Güney Amerika’da yaşayan bu maymunlar yaşamlarının büyük bölümünü ağaçların üzerinde geçirirler. Öyle ki, neredeyse yere inmez, daldan dala atlayarak hareket ederler. Yaşam alanları olan ormanların yok edilmesi nedeniyle son 45 yılda sayıları %50 civarında azalmıştır. Koruma altında olan hayvanlar arasındadırlar.

Körfez Muturu

körfez muturu ile ilgili görsel sonucu

Yunus balıklarının çok nadir görülen bir türü olan Körfez Muturu’nun gözlerinin ve ağızlarının çevresinde siyah halkalar bulunur. Nesli en hızlı tükenen hayvanlar arasında yer alıyorlar. Son 20 yılda sayıları 600’den 30’a kadar düşmüştür. Her ne kadar kurtarma çalışmaları yapılmaya çalışılsa da maalesef Körfez Muturlarının kendi yapılarından dolayı bu pek mümkün olmuyor. Yakalanan Körfez Muturları, yoğun stres belirtileri nedeniyle geri bırakılmak zorunda kalıyor. Aksi halde kurtarılma çalışmaları ölümle sonuçlanabiliyor. Bütün bunların nedeni ise yanlış, bilinçsiz ve yasa dışı balıkçılık.

Saola

saola ile ilgili görsel sonucu

Asya’nın tek boynuzlu atı olarak da bilinen Saola, Vietnam ve Laos ülkelerinde görülür.  İlk kez 1992 yılında keşfedildi ve o zamanlar bile sayıları oldukça azdı. Normal şartlarda alçak ormanlarda yaşamını sürdüren bu hayvanlar, oralara insanların yerleşmesiyle yüksek ormanlara ve ormanın derinliklerine kaçmış, kısaca insanların olmadığı yerlerde yaşamlarını devam ettirmeye çalışmışlardır. Ancak insanlar durmamış ve bütün uyarılara rağmen, onları avlamışlardır. Bunun sonucunda da sayıları gittikçe azalmıştır. Şuan dünyada 100’den daha az Saola’nın yaşadığı bilinmektedir.

İlgili Yazı:  Kedilerin Vücut Dili

Pangolin

pangolin ile ilgili görsel sonucu

Türlerinin yarısı Asya, diğer yarısı da Afrika’da yaşamlarını sürdürmektedir. Vücudunu kaplayan iri, kahverengi ve sert pullar nedeniyle Canlı Çam Kozalakları olarak da adlandırılırlar. Pangolin’in pulları, insan cildi, saçı ve tırnağını da oluşturan keratin proteininden oluşum gösterir. Özellikle bu pulları nesillerinin tükenmek üzere olmasındaki en büyük etken. Çünkü bu pullar, Çin tıbbında kanser gibi önemli hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Ayrıca et ve kanının da tedavi edici özellikte olduğu düşünüldüğü için çokça tercih ediliyor. Dolayısıyla Çin karaborsasında da bu pulların satışları büyük miktarda para kazandırdığı için de pangolinler en çok av olan hayvan olarak kabul ediliyor.

Sumatra Gergedanı

Ä°lgili resim

Yaşayan en küçük gergedan türü, aynı zamanda iki boynuzlu tek Asya gergedanıdır. Diğer gergedanlardan ayırt edici özelliği ise vücudunun; özellikle yavruyken kıllarla kaplı olması. Sevimli bir tür olan Sumatra Gergedanının dünya çapında sayılarının 100’den az olduğu biliniyor. Hiçbir zaman peşlerinden ayrılmayan avcılar, eskiden onları geleneksel Çin tıbbında tedavi için avlıyorlardı. Daha sonrasında dekoratif amaçlarla, kendi zevkleri için vahşice katletmeye devam ettiler. Şuan hala yasadışı avlanma devam etmekte olduğu için üstüne bir de bütün yaşam alanları yok edildiği için nesilleri yok olma tehlikesi altında.

The following two tabs change content below.

Fatma Kalka

"İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz." İnstagram'dan takip et: @lfatimakl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir