Kapat

Munchkin Kedi Hakkında Bilgi ve Özellikleri

Anasayfa
Kedi Dostlarımız Munchkin Kedi Hakkında Bilgi ve Özellikleri

Munchkin Kediler

Dünya’da kayıtlara geçmiş 70 kadar kedi ırkı bulunmaktadır. Her ne kadar Munchkin kediler de ırk kabul edilip bu listeye girmişse de aslında bir ırk değil doğada bazı mutasyonlar sonucu kendi kendine oluşmuş bir topluluk olduklarını söylemek daha doğru geliyor bana. Çünkü görsellerde de göreceğiniz gibi her ırktan Munchkin kediye rastlamak mümkün.

Bu kediler 1930’lu yıllarda ilk kez İngiltere’de ortaya çıkmışlardır. 1950’lerde de Rusya’da görülmüşlerdir. En yaygın oldukları yer Amerika’nın Lousiana eyaletidir. Irk olarak kabul edilmeleri ise 1994’te gerçekleşmiştir. Türe isim verilirken “Oz Büyücüsü”ndeki minik insanlardan esinlenilmiştir.

İlk bakışta anlaşıldığı üzere Munchkin’lerin en belirgin özellikleri minik bacaklara sahip olmalarıdır. Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş en kısa boylu kedi bir Munchkin’dir. Bedenleri tombul yapıdadır. Tüm renklerde olabilirler. Genel olarak yuvarlak kafa yapısına ve orta büyüklükte yine yuvarlak gözlere sahiptirler. Her göz rengine rastlamak mümkündür. Uzun bıyık ve kulaklarıyla dikkat çekerler.

Kısacık bacaklarına rağmen sürekli etrafta koşuşturacak enerjiye sahiptirler. Fazlasıyla hareketli, atik, hızlı ve oyuncudurlar. Oldukça konuşkandırlar. Avcılık içgüdüleri ve zeka seviyeleri ileri düzeydedir. Komutları kolayca öğrenebilir, kısa zamanda kolaylıkla eğitilebilirler. Yaşadıkları evde çocuklar ve diğer hayvanlarla ilişkileri son derece iyi olacaktır. Sürekli kırıp dökme ihtimallerine anlayışlı yaklaşabilecekseniz mükemmel ev arkadaşları olacakları kesindir.

Ortalama olarak 2,5-4 kg ağırlığında olurlar. Yaklaşık yaşam süreleri 15 yıl kadardır. Bu türün genetik veya kalıtsal bir rahatsızlığı bulunmamaktadır.

Çok tüy dökmeyen bir cins olmaları sebebiyle bakımları kolaydır. Haftada bir ya da iki kez taranmaları yeterlidir. Tüm kedi dostlarımız için geçerli olduğu üzere düzenli kum temizliği, yedirilen mamanın yaşına uygunluğu ile kalitesinin ve düzenli tırnak bakımının önemli olduğunu belirtelim.

İlgili Yazı:  Kediler Neden Mırlar?

Aşırı oyunculuğu ve kendini sevdirmeyi oldukça seviyor oluşu onu bir aile dostu yapmaktadır. Eğer çok yoğun bir hayata sahip iseniz ve kediniz evde çok fazla yalnız kalacaksa bu hayata uygun olan evcil hayvan kesinlikle Munchkin değildir.

Bodur bacaklarıyla dünya tatlısı Munchkin kedilerle sizi baş başa bırakıyorum. Amman, ani tebessümler yüzünden yanak kaslarınız ağrıyabilir, dikkat! 🙂

İşte Güzel Gözlü Munchkinler

The following two tabs change content below.

İrem Akgül

Pativer.net Editörü. İnstagram'dan takip et! @akgul.iremm Merhabalar. İstanbul Üniversitesi'nde hem Metalurji ve Malzeme Mühendisliği hem İktisat okuyorum. Hayvanlara tutkum sanırım doğduğum anda başlamış olmalı çünkü kendimi bildim bileli onlarla içli dışlıyım. Onlar bizim hayatımızı güzelleştiren en değerli ayrıntılar. Tüm hayvanseverlere kucak dolusu sevgiler..

》İrem Akgül (tüm yazıları gör)

“Munchkin Kedi Hakkında Bilgi ve Özellikleri” üzerine 2 yorum

  1. Buğra uzun says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir