Kapat

Muhabbet Kuşunu Evde Beslerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anasayfa
Papağan Türleri Muhabbet Kuşunu Evde Beslerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
muhabbet-kusu

Muhabbet kuşları evde beslerken dikkat edilecek bazı kurallar vardır. Bu kurallar muhabbet kuşunuz için yüksek önem derecesine sahiptir. Aşağıda yazılı maddelerimiz tamamı ile kuşunuzun rahatı için yazılmış olup büyük çoğunluğunu muhabbet kuşunuza sağlamalısınız.
Muhabbet kuşlarının ev ortamına alışma süreçleri hızlıdır ancak bu süreç içerisinde onun rahatı için elinizden geleni yapmak durumundasınız çünkü evinize yeni bir can giriyor artık. Onun tüm sorumluluğunu omuzlarınızda taşımalısınız.

 • Kesinlikle kafesi ufak, petshop’larda satılan 20 TL’lik kafeslerden olmasın. Kuş besleme sorumluluğuna girmeden önce heves olarak değil onun rahat edebileceği ortam sağlamanız gerekir.
 • Bu kuşların anavatanı Avustralya’dır. Sürekli sıcak bölgelerde yaşamaktadırlar asla soğuk görmezler hâliyle yaradılış biçiminden dolayı soğuk yerlerde ölürler.
 • Cereyan muhabbet kuşlarının en büyük ölüm sebebi olarak görülmektedir. Evdeki “ortam havalansın” düşüncesi ile açılan cam ve kapıların yapmış olduğu cereyandan dahi ölebilirler. Balkona, dışarıya çıkarmak istiyorsanız hava sıcak, rüzgar asla esmemeli ve en uygun koşulda dahi balkonda kısa süreli misafir etmelisiniz. Bünyeleri çok hassastır.
 • Isıtıcılardan uzak tutun! Kafesi asla bir ısıtıcıya yaklaştırmayın. Gözleri yanabilir!
 • En başta suyuna çok dikkat edin eksilmesin susuz kalırlarsa çok zorlanırlar, ölürler. Yemliklerini sık kontrol edin.
 • Muhabbet kuşları bir mama kabında ne kadar yem olursa olsun aynı miktarda yem yerler mama kabına “çok az” olmamak şartı ile ne kadar yem koyduğunuz önemli değildir.
 • Antibiyotik, ilaç, vitamin, krem, parazit spreyi asla gerekmediği sürece kullanmayınız. Muhabbet kuşunuzu yalnızca normal yemler ile besleyiniz takviye olarak uygun sebze, meyve verebilirsiniz. 2-3 haftada bir komple kafes temizliğinde kafese bit, pire spreylerinden sıkabilirsiniz. Ayak ve burnunu her daim kontrol edin. Mantar varsa kaliteli mantar kremlerinden alıp veterinerinizin size tavsiye ettiği gün kadar kullanın. Asla kendi başınıza iş yapmayın kuşunuzun hayatını kendi hayatınızmış gibi benimseyin.
 • Yeni eve gelmiş muhabbet kuşunun 3-6 gün eve alışma süreci vardır. Bu sürede evi tanımasına, size alışmasına olanak verin.
 • Kafeslerde daima gaga taşı bulundurun.
 • Çift olarak beslediğiniz kuşlar için; Dişilerin kızgınlık zamanlarında burunları koyu kahve olur yuvasına yuvalık takın ve içine kum yada uygun bir şey koyun. Yumurta yaptığı zaman yumurtasına asla yaklaşmayın yoksa yumurtaları kırar. Bu durumlarda yine kendi başınıza iş yapmamanız tavsiyemizdir yumurtaları çıkarıp yavruların sağlık durumunu kontrol edebilecek işi bilen birisinden yardım isteyin.
 • Muhabbet kuşunuzun bağırmasının sebeplerinden biri ise ilgisizliktir ve büyük ihtimal kafesinde tektir. Kuşunuz her bağırdığında yanına gidip konuşup, sohbet edin onu sakinleştirmeye çalışın. O an kalbi hızlı atıyordur.
 • Sabahları çok sık bağırıyorsa üzerlerini temiz bir bezle örtün ve her sabah açtığınızda “günaydın” derseniz bir zaman sonra buna şartlanıp konuşmayı ilk öğrendiği kelime “günaydın” ve her kafesin örtüsünü açtığınızda size neden “günaydın!” demesin?
 • Muhabbet kuşları banyoyu severler ancak onu elinize alıp banyo yaptırmayın bu çok tehlikelidir. “Muhabbet kuşu için banyoluk” satılmaktadır. Bu ürünü temin edip boyunu geçmeyecek kadar kabın 3’te 1’ini doldurarak banyo yapma keyfini kendisine bırakın. Sizde izlediğinizde keyif alacaksınız çok tatlı oluyorlar.
 • Kafesinin içine asla ayna takmayın. Ayna muhabbet kuşlarının psikolojisini bozar. Bunun yerine yanına gerçek bir kuş alın.
İlgili Yazı:  Papağan Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Kuşunuzu eve aldınız ve bu şekilde rahat etmesini sağladınız peki ya şimdi? En güzelinden bol bol sevgi. Aşağıdaki içeriğe göz atmayı unutmayın. 

Dünyanın En Zeki Papağanı: Jako Papağanı!

 

muhabbet-kusu

The following two tabs change content below.

BEGÜM SARIYAĞ

Begüm Sarıyağ | Pativer.net Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir