Kapat

Muhabbet Kuşu Hastalıkları

Anasayfa
Papağan Türleri Muhabbet Kuşu Hastalıkları
muhabbet-kusu-hastaliklari

Bugün muhabbet kuşu hastalıkları konusunu ele aldık. Çeşitli olarak nedenler ile hastalıklara maruz kalabilirler. Kuşunuzun hasta olduğunu alt tabanda bulunan kakasından, tüylerinin kabarıklığından, yemek yeme ve su içmesinden, hapşırmasından, huzursuzluğundan anlayabilirsiniz.
Önemli olan erken teşhis. Uygun tedaviye bir an önce başlanması kuşlarınızı ölümcül hastalıklardan kurtarabilir. Hastalığını sezdiğiniz kuşunuzu en yakın kanatlı hayvanlara bakan veterinerlere veya normal ilçelerdeki veterinerlere götürmeyi ihmal etmeyin.

İshal: Kuşunuzun ishal olması sık görülür ancak ölümcül olabilir. Veteriner hekimlerimizce bu durum mikrobik bir olay olarak adlandırılır. Altında bir çok hastalık yatabilir. Sindirim sistemi rahatsızlığı, tifo new casle, ecoli hastalıklarında ishal görülebilir. Oldukça hassas olan bu kuşlar strese girdiği zamanda ishal olabilir.

Kusma: Kusma aslında bir hastalık değildir. Bazı hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bazen ise eş istemelerinin bir belirtisi olarakta görülebilir. İshalde olduğu gibi sindirim sistemi hastalıklarının başlangıcı olabilir. Veteriner hekime danışmanızda fayda var.

Tüylerinin Kabarması: Muhabbet kuşları cereyana karşı çok hassastırlar. En ufak cereyana maruz kalmasında çok kolay şekilde hasta olabilir. Özellikle ateşli hastalıklarda tüylerini kabartarak vücutlarındaki ısı dengesini düzende tutmayı hedef alırlar.
Yanlış Yapılan: Kuşa aspirin içirilmesi en büyük yanlışlardan biridir. Veteriner hekime müracaat ediniz.

Nezle: Kuşlarda burun akıntısı nezle, astım veya solunum yollarının iltihabından kaynaklanabilir. Nedenini iyi düşünüp veteriner hekime müracat etmeniz en doğrusu olacaktır.

Kaşıntı: Muhabbet kuşunuzun kaşıntısı oldukça fazla sebebe dayanabilir. Öncelikle şunu belirtelim ki kuşlar kaşınmayı çok severler kendilerini, tüylerini sürekli temizlerler ama bu kaşıntı haddinden fazla olduğunu düşünüyorsanız ilk akla gelen bit veya pirelerin kuşunuzda olup olmadığını tespit etmelisiniz. Bunun için kafesin uç köşelerini ve tamamını, kuşunuzun bacak ve tüy aralarını kontrol ederek sağlayabilirsiniz. Eğer bit veya pire yoksa mantara bağlı enfeksiyonlardan dolayı kuşunuz kaşınıyor olabilir. Yediği yeme veya ekstra olarak verdiğiniz gıdalardan dolayıda alerjik olarak kaşıntı yapabilir. En iyi tavsiye yine veteriner hekim olacaktır.

İlgili Yazı:  Dostluk Hikayemiz - Şiron

Tümörler ve Kistler: Kuşlarda tümör ve kistler sık rastlanır. Erken tedavi her hastalıkta olduğu gibi kolay bir şekilde tedavi edilebilir ancak kist ve tümörlerde geç tedavi kuşunuza zarar verebilir. Veteriner hekim yine ilk gideceğiniz yer olsun.

Muhabbet kuşlarınızın veya herhangi bir evcil hayvanınızın tedavisini evde kendi imkanlarınızla yapmanız hayvanınıza yarar, sağlıktan çok zarar ve hastalığının ilerlemesine sebep olabilir. Bu konudaki hassasiyetiniz için şimdiden tüm hayvan dostlarımız adına teşekkür ediyorum.

Ayrıca, yazarımız İrem Akgül‘ün yazdığı Muhabbet Kuşlarında Nezle içeriğine buradan erişebilirsiniz.

muhabbet-kusu-hastaliklari

The following two tabs change content below.

BURAK ERK

Volunteer Crew
Pativer.net | Türkiye’nin dört bir tarafından hayvanseverler tarafından oluşturulan ”sivil toplum kuruluşudur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir