Kapat

Muhabbet Kuşu Hakkında Bilgi

Anasayfa
Papağan Türleri Muhabbet Kuşu Hakkında Bilgi
muhabbet-kusu-hakkinda-bilgi

Bugün siz değerli okuyucularımıza muhabbet kuşu hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Göçmen kuşlardır. Avustralya’da çalı, çimen ve açık ormanlık alanlarında bolca bulunurlar. Doğal ortamda örneğin Avustralya’nın Queensland şehrinde bir sürü muhabbet kuşuna rastlarsınız.
Küçük sürüler halinde gezinirler bazen bazı durumlarda büyük sürü grupları oluşturabilmektedirler. Sürekli yer değiştirme eğilimi hissederler. Bunun sebebi o an ortamdaki besin ve su yeterliliği veya yetersizliğine bağlı olabilir.
Amerika’da doğaya bırakılılan yabani muhabbet kuşu sürüleri 1940’tan beri gözlenmektedir. Ancak 2018 yılında 1980’ler zamanında olduğu kadar bol muhabbet kuşu görülmez. Bunun sebebi muhabbetlerin serçeler ile rekabete girmiş olduğu ve bu rekabette yenildikleri gösterilmektedir.

Muhabbet kuşları papağangillerden ailesinden olup evcil bir kuştur. Küçük ve uzun kuyruklu ceresi cinsiyetine göre değişen genel olarak sarı ve yeşil tüy rengine sahip kanatlarında siyah beneğe benzeyen taralı çizgiye sahip olan bu kuş türünde dişilerin tam kızgınlık, yavrulama dönemlerinde ceresi(burnu) kahverengiye dönüşür. Erkeklerin ise cereleri genelde pembe veya mavi olabilir.

Muhabbet kuşu hakkında bilgi vermeye devam ediyoruz… Dünya genelinde en yoğun olarak beslenen evcil hayvan konumundadır. Evlerde beslenen muhabbet kuşları renk olarak birçok renk kombinine sahiptirler. Tamamen sarı olanlara genelde hemen “limon” ismini veriyoruz bile. Tamamen beyaz renge sahip olanlarıda vardır. Bazılarında ise ibik bile vardır.
Doğal ortamlarında yani anavatanları olan Avustralya’da tohum ile beslenirler. Muhabbet kuşları Avustralya’nın kurak olan bölgelerinde tamı tamına 5 milyon yoldır varlıklarına devam ediyorlar. Ortalama 18-20 cm uzunluğuna sahiptirler. Sizce kaç kilolar? Tam bir minnoş olan bu kuşlar 35-45 gram civarında kiloya sahipler.
Gaga bitiminin hemen sonunda renkli beneklere sahip olurlar. Ceresinin rengini alması beneklerin oluşması ile yetişkin bir muhabbet kuşu çok alımlı gözükür.

İlgili Yazı:  Muhabbet Kuşunu Evde Beslerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu kuşların temel bakımına dikkat etmeniz gerekmekte. Öncelikle kuşunuza kaliteli yem sağlamalısınız.
En azından iki günde bir mama ve su kabı yenilemesi, haftada bir kez kafes temizliği. (Tünek, mama ve su kabını yıkama alt taban değişim ve temizliği)
Günlük ilginizi eksik etmemek.
Dilediğiniz gün ve saat kadar kuşunuzu aç bırakmayacak şekilde kafes dışına çıkarıp kanatlarını eskitmemesini sağlamalısınız. Kafesin dışarısına çıkarmanız vücuttaki yağlanmayı da önleyecektir. Hareket iyidir!

Doğal ortamda 15 yıl yaşam süresine sahip olan muhabbet kuşlarının kafes, ev hayatındaki yaşam süreleri 5 ile 8 yıl arasında değişmektedir.

tepeli-muhabbet-kusu


BONUS BİLGİ: Guinness Rekorlar Kitabı Muhabbet Kuşu: Oscar

Yaşayan, “kelime dağarcığı en geniş kuş” olarak kayıtlara geçen Oskar toplamda 148 kelime konuşabilmektedir.

Ve Bir Diğer Rekor Sahibi: Sparkie Williams

Sparkie Williams adlı güzellik 1958 yılında İngiltede’de konuşma yarışmasına katılıyor ve şampiyon oluyor. Williams 1954 yaşında doğmuş ve 1962 yılında yani 8 yaşında vefat etmiştir.
Williams, çeşitli radyo ve televizyon programlarına katılmış ve kendi ses kayıtlarının yer aldığı bir albüm çıkarmış. Bu albüm… Hazır mısınız? Tam 20.000 adet satmıştır.
Bu muhabbet kuşu‘nun konuştuğu kelime; 531 kurabildiği cümle ise 383 olarak kayıtlara geçmiştir.
Sparkie Williams’ın Newcastle’da Hancock Müzesi’nde doldurulmuş bir maketi vardır.

Buradan Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı. yazısına gidebilirsiniz. Cici kuş’lu günler! 🙂

sparkie-williams

The following two tabs change content below.

BEGÜM SARIYAĞ

Begüm Sarıyağ | Pativer.net Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir