Kapat

Muhabbet Kuşu Eğitimi

Anasayfa
Papağan Türleri Muhabbet Kuşu Eğitimi
muhabbet-kusu-egitimi

Eğitime başlarken: Muhabbet kuşlarının eğitimi oldukça kolaydır ancak sabır gerektirir. Kısa sürede eve, size, varsa çocuklarınıza alıştığı görülmektedir. Şunu söylemeden geçemeyeceğim ki; çocukların ani, kafese vurma gibi durumlarında kuş oldukça ürkek ve tedirgin olacaktır. Alışma süreci zorlaşacak evcilleştirme süresi uzayacaktır. Bunları kenara bırakın hayvan korkacaktır çocuklarımızı bu konuda kuşumuzdan önce eğitmeliyiz.

İlk evcilleştirme sürecine kafes içinde başlayın. Muhabbet kuşu eğitimi kolay olacaktır ancak ona elinizin zararsız olduğunu, kendinizin ona zarar vermeyeceğini anlatmaya çalışın. Narin ses tonu ile onunla konuşun ve elinizi kafese dayayın. Ani hareketlerden kaçının. Kuşunuzun strese girmesine asla izin vermeyin. Onun güvenini kazanın bir süre sonra elinizi kafesin içine sokmaya başlayabilirsiniz.
İlk zamanlarda kendini kafes tellerinden tellerine atacaktır ancak zamanla alışacaktır. Eliniz kafesin içindeyken asla ama asla ani hareket yapmayın bu kuşun size güvenine sıfıra indirecektir. Muhabbet kuşları, onları avuç içine almanızdan nefret ederler. Muhabbet kuşunuzu en az bir hafta süre sonra kafesinden dışarı çıkarın evi iyi tanıması gerekir. Evi tanıyamayan kuşlar duvara çarpıp yere düşebilir bunun sonucunda kanadı kırılabilir veya bir fiziksel zarara maruz kalabilir.
İşaret parmağınızı tünek şekline getirin ve kuşunuzun ayaklarına doğru getirin. Üstüne çıkarsa bu işi başardınız!
Yavru muhabbet kuşlarının eğitimi daha kolaydır. Zira; yetişkin bir kuş defalarca güven kaybetmiştir eğitimi zordur.

Önlem Alın! Muhabbet kuşunuzu kafes dışına çıkardığınızda önlem almalısınız. Kapıların kapalı olmasına dikkat edin. Camları kapatın.

Karşılıklı sevgi ile eğitimi kolay geçeceğinize inanıyorum. Muhabbet kuşları ürkektir. Onları ürkütmeden zararsız olduğunuzu kanıtlarsanız harika ve sınırsız bir sevgi ile karşılacaksınız.

Muhabbet Kuşu Eğitimi: Papağangillerden olan muhabbet kuşu bu konuda başarılıdır. Kolaylıkla insan konuşmalarını, kapı zillerini, ıslıkları taklit edebilirler. Yavru muhabbet kuşuna konuşmayı öğretmek her zaman daha kolaydır. Yukarıda yazdığımız günlük ilgi zamanlarınızda onunla konuşun. Onlar iyi bir dinleyicidirler. İlk olarak ona ismini öğretmek ile başlayabilirsiniz. İyi bir tekrarlayıcıdırlar. Beraber geçireceğiniz ilk gün çok önemli ürkütmemek eğitimi kolaylaştıracaktır.
Muhabbet kuşu eğitimi kolay olduğu gibi dikkat isteyen bir meseledir. Kafes dışındaki eğitiminizde ilk bilmeniz gereken kuşun cama, kapıya çarpmamasını en aza indirgemek için imkanınız varsa bir karton kullanıp en azından kartona çarpması cam ve kapı gibi sert cisimlerden koruyabilmek için daha iyi olacaktır.
Genel olarak 20 kelime haznesine sahip bu kuşları ilginizin yüksekliği ile doğru orantılı olarak çok sayıda kelimeyi öğrenme şansına sahiptirler.

İlgili Yazı:  Papağana Nasıl Eğitim Verilir? Papağan Konuşturma Teknikleri!

Muhabbet kuşu eğitimi hakkında size bilgi vermeye çalıştık ancak şunu unutmayın ki ilk eğitim sizde biter. Siz muhabbet kuşunuza ne kadar sevgi gösterirseniz ne kadar ilgi ve onunla konuşmaya çalışırsanız size o kadar bağlı kalacak ve size karşı hissiyatları o kadar güçlenecektir. Size güzel meleğiniz ile musmutlu yaşam diliyoruz. Pativer ailesi cici kuş’lu günler diler.

İlginizi çekebilecek diğer içerik: Muhabbet Kuşu Kafes Seçimi!

muhabbet-kusu-egitimi

The following two tabs change content below.

BURAK ERK

Volunteer Crew
Pativer.net | Türkiye’nin dört bir tarafından hayvanseverler tarafından oluşturulan ”sivil toplum kuruluşudur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir