Kapat

Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı

Anasayfa
Papağan Türleri Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı
muhabbet-kusu-cinsiyetleri

Muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı sanılanın aksine çok kolaydır. Yetişkin muhabbet kuşlarında bu ayrım daha kolay yapılırken yavru muhabbet kuşları tam cere gelişimi sağlayamadığı için bunu anlamak daha zordur. Genel olarak muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı gagalarındaki cere ile yapılır. Erkeklerin cere rengi genelde mavi tonlarındadır. Ancak üreme/kızgınlık dönemlerinde rengi daha koyu bir maviye sahiptir. Hastalık dönemlerinde ise cere rengi açık mavi tonlarına erişir.

Dişilerde ise cere rengi kahverengi tonları ve beyaz, krem rengi, hatta bazen mavi renk halini alabilir.
Dişilerde mavi rengin sebebi hastalık ve tüy dökülme sorunu olabilir.

Aşağıda işaretli kısımlara cere ismi verilir. Muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı cerelerdeki renklere göre yapılmaktadır ancak dişilerde kızgınlık ve üreme dönemlerinde pembe cere koyu kahverengiye dönüşebilir.
Albino muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı yapmak çok zordur sebebi albino muhabbet kuşlarının ceresi kız, erkek farketmeksizin bembeyaz cereye sahip olmalarıdır.

muhabbet-kusu-cinsiyet-ayrimi

Erkeklerde hastalık yada kızgınlık dönemlerinde renk değişimi açık-koyu olarak değişmektedir. Mavi renge sahip olan erkek ceresi belirli hastalık dönemlerinde koyu mavi normal zamanlarda ise normal bilinen mavi olarak değişmektedir.
Sağlıklı bir dişinin cere rengi genellikle açık tonlarda kahverengidir. Ancak beyaz, pembe, krem rengi hatta bazen düşük bi’ ihtimal olsa da mavi renge sahip dişiler görülüyor. Bu tamamen kuşun anne ve babasındaki genetik aldığı cere yapısından sağlandığı yazılan kaynaklar arasında gösteriliyor.

muhabbet-kusu-cinsiyet-anlama-resimli

Yavru Muhabbet Kuşlarında Cinsiyet Ayrımı

Yavru bir dişi muhabbet kuşunda cere rengi kesinlikle beyaz, pembe veya krem rengine yakın renklerdedir. Bu renklere sahip bir yavru muhabbet kuşunuz varsa emin şekilde dişi olduğunu söylemek mümkün olabilir. Dişi bir muhabbet kuşunda burun deliklerinde bir daire gözükebilir.

Erkeklerde ise durum biraz değişiyor tamamen pembe veya mavi renklerine sahip cere rengindeki bir kuşun erkek olduğunu söylemek doğru olacaktır. Erkek yavru bir muhabbet kuşu yetişkinliğe adımını atar atmaz cere rengi mavi renk alıp erkekliğe adımını atmış olduğunun kesin kanıtı olarak göstermek mümkündür.

İlgili Yazı:  Jako (African Grey) Papağanı Hakkında Bilgiler

Muhabbet kuşunuzun cinsiyetini tahmin etmenin tek faydası isimini verirken ona göre isim vermek olduğunu unutmayın ve halk arasında bilinen benim gözümdeki yanlış dişilerin konuşmayacağı erkek kuşların şakır şakır konuştukları şehir efsanesidir. Dişi bir muhabbet kuşununda konuşma yetisi olduğu gibi bu tamamen sizin eğitiminize, sevginize bağlıdır.  Pativer ailesi musmutlu cici kuş’lu günler diliyor. Sevgiler.

Muhabbet kuşu eğitimine bu linkten gözatabilirsiniz:Muhabbet Kuşu Eğitimi!

muhabbet-kusu-cinsiyet

The following two tabs change content below.

BURAK ERK

Volunteer Crew
Pativer.net | Türkiye’nin dört bir tarafından hayvanseverler tarafından oluşturulan ”sivil toplum kuruluşudur.”

“Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı” üzerine 2 yorum

  1. Fatih says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın

Bize aşağıda bulunan alandan ulaşabilirsiniz.

mail: info@pativer.net