Kapat

Minyatür Pinscher Köpek Hakkında Bilgiler ve Bakımı

Anasayfa
Köpek Dostlarımız Minyatür Pinscher Köpek Hakkında Bilgiler ve Bakımı
minyatur-pinscher

Minyatür Pinscher, küçük ırk köpekler ailesinin bu üyesinden bahsedeceğim. Hatta küçücük. Çoğu zaman evler için ideal olarak tercih ediliyor.

# Minyatür Pinscher Özellikleri

Reh Pinscher, Zwergpinscher, Miniature Pinscher isimleriyle de anılmaktadır.

Irk Boyutu: Oyuncak (oyuncak olarak adlandırılması ne acı)
Yükseklik: Erkek 25 – 30 cm Dişi 25 – 30 cm
Ağırlık:Erkek 4 – 6 Kg Dişi 4 – 6 Kg
Minyatür Pinscher Kaç Yıl Yaşar? 13-15 yıl

KÖKEN

Bu ırka ait ilk kanıt 1600’lü yıllarda bir tabloda betimlenmiş kırmızı bir köpeği işaret eder. 1900’lü yıllarda Almanya’da tercih edilmesinde azalma yaşanmıştır. Ancak diğer köpeklerden farkli olarak küçük görüntüsünden dolayı tercih edilmiş ve ABD’ye ihraç edildiği için popülaritesi hala devam etmektedir. 1929 yılında ise Amerikan Kennel Kulübü aracılığıyla tescillenmiştir. Şu günlerde ise en popüler gösteri köpek ırkları arasındadır.

GENEL ÖZELLİKLER

Minyatür Pinscher zarif bir görünüme sahiptir. İnce bir görünümü olmasina karşın kemerli boyun yapısı, kaslı vücudu ile her zaman atik bir yapıya sahiptir. Bacakları ve kuyruğu minik ve incedir. Kuyruğunun düz ve uzun olması ile bilinir. Büyük ve yumuşacık kulaklarının uçları hafif, serbestçe sarkıktır.
Tüyleri kısa, parlak ve düzdür.
Tek kızıl, erkek geyik kızılı rengi, siyah yada sarımsı kahverengi tonlarında olabilmektedir

minyatur-pinscher-kopek-hakkinda-bilgi

BAKIM

Tüy bakımı oldukça kolay bir ırktır. Düzenli olarak bir haftayı aşmadan üç günde bir, dört günde bir tüylerinin fırçalanması yeterlidir. Bu şekilde pinscher köpeğiniz ölü kıllardan temizlenmiş olur.
Unutmayın: vücudu soğuk ile baş edemez.

EGZERSİZ

Çok enerjik olduğu için düzenli egzersiz yaptırılması sağlanmalıdır. Bu egzersizlerin bir çoğu iç mekanda yaptırılabilir. Apartman hayatına uygundur.
Av güdüsü çok güçlüdür bu yüzden etrafında tehlike arz edebilecek küçük nesneler olmamalıdır. Obezite ile karşı karşıya kalma olasılığı nedeniyle düzenli egzersiz ve düzenli beslenme çok önemlidir.

İlgili Yazı:  Köpeklerde Parazitler

KARAKTER 

Enerjik, atak, hayat dolu bir karakteri vardır. Bekçilik ve koruma içgüdüleri nedeniyle sahibine oldukça bağlıdır. Korkusuzdur. Minyatür Pinscher Köpeklerinin özgüveni oldukça yüksektir. Minik vücut yapısına karşın oldukça güçlü bir çene yapısı bulunmaktadır. Kendinden oldukça büyük köpeklere karşı tepkisini göstermekten çoğunlukla kaçınmazlar.
Minyatür Pinscher cinsi köpeklerin iç güdüsel olarak yabancılara karşı tepki gösterme dürtüsü bulunmaktadır. Genel olarak kendilerini sevdirmekten hoşlanmazlar ve çocukların aşırı ilgisine karşı tepki gösterebilmektedirler. Şımartılan bir çocuk düşünün nasıl sürekli her istediği olsun istiyorsa, Minyatür Pinscher cinsi köpekler de her zaman kendi istediklerinin yerine getirilmesini gözlerler.

KARAKTER ÖZELLİKLERİ

Enerji Düzeyi Yüksek

Egzersiz  İhtiyacı Düşük

Oyunculuk Çok Oyuncu

Başka Köpeklerle Geçinme Düşük

Başka Hayvanlarla Geçinme İyi

Çocuklarla Anlaşma İyi

Yabancılara Davranış Orta

Eğitebilirlik Düşük

Koruma Özelliği Düşük

minyatur-pinscher-kopek-hakkinda

EĞİTİM 

Geniş zeka kapasiteleri nedeniyle eğitimleri oldukça kolaydır. En uygun zamanın 2-5 ay arası olduğu belirtilmektedir.
Kemirme duygusu çok yüksek olduğundan dolayı hem onun sağlığı hemde istemediğiniz kayıpları yaşamamak adına dikkatli olmak ve önlem almak tavsiye edilir.
Özel bir eğitim istiyorsanız alanında uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Bu cins başına buyruk oldukları için egitimleri ekstra çaba gerektirebilmektedir. Ancak dişilerinin daha uysal ve eğitime daha kolay yanıt verdikleri belirtilmektedir.
Önemli olan bir diğer noktada havlamayı çok sevdikleridir. Apartman hayatına her ne kadar uygun olsalarda komşuların rahatsız olmaması adına bu konuda iyi bir eğitim almaları gerekmektedir.
Irk ve davranış uzmanı Can Paksoy’un minyatür pinacher hakkında değerlendirmesi:
Sadık, cesur, koruma içgüdüsü oldukça gelişmiş olan Miniature Pinscher sahibine oldukça bağlıdır. Çok fazla şımartılmamalıdır. Soğuktan hoşlanmayan Miniature Pinscher için en ideal yaşam alanı evdir. Ev içi aktiviteler günlük enerjisini atması için yeterlidir.

İlgili Yazı:  Tembel Köpek Egzersizleri

Kaynak: elityavru

The following two tabs change content below.

Özge Güngörmez

Pativer.net Editörü. İnstagram'dan takip et: @ozgegutii

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir