Kapat

Minik Bir Tür: Cavalier King Charles Spaniel Hakkında Bilgi

Anasayfa
Köpek Dostlarımız Minik Bir Tür: Cavalier King Charles Spaniel Hakkında Bilgi

Merhabalar 🙂  Bu yazıda çoğunlukla nadir bir ırk olmasından dolayı parayla satılan kibar mı kibar Cavalier King Charles Spaniel den bahsedeceğim.

Genel Olarak

Öncelikle Spaniel, bir ırktır. Bu ırka ait türler vardır. Bunlar: King Charles Spaniel, Cavalier King Charles Spanyel, İngiliz Cocker Spaniel, İngiliz Springer Spaniel gibi türlerdir.

Cavalier King Charles Spaniel Birleşik Krallık’ta doğmuştur ve şu an birçok ülkede popülerliğini sürdürmektedir. 2000 yılından bu yana, Amerika Birleşik Devletleri’nde popülaritesi artmıştır ve Amerika Birleşik Devletleri’nde 18. en popüler saf ırk olarak yer almaktadır.

Cavalier King Charles Spaniel bir kucak köpeğidir ve tarihsel olarak o zamanların en küçük Spaniel’i, King Charles Spanieldi. Şu anda da ”küçük ırk” denen sınıflandırma arasında yer alır.

Yetişkinlerde ortalama ağırlıkları: 6 kg-8 kg arasında değişmektedir. (hem dişilerde hem erkeklerde) 

Yetişkinlerde ortalama boyları: 30 cm-33 cm arasındadır. (hem dişilerde hem erkeklerde)

Gerçekten küçük değil mi 🙂

Cavalier King Charles Spaniel ve King Charles Spaniel (English Toy Spaniel)  çoğu zaman birbirleriyle karıştırılabilir. İki ırk benzer bir geçmişi paylaşırlar ve sadece 100 yıl önce birbirlerinden ayrıldılar. İki ırk arasında farklar vardır, ilk fark ağırlıklarıdır. Cavalier ortalama 6-8 kg arasında seyrederken, English Toy 4-7 kg  olarak, daha küçüktür. Ayrıca, yüz özellikleri farklıdır; English Toy’un kulakları kubbelidir , Cavalier’in kulakları daha yükseğe bakar ve kafatası düzdür. Ancak renk ayrımları yoktur. Birazdan bahsedeceğim renkler, tüm Spanieller için geçerlidir.

Bu resimde, ikisinin de yüzlerine bakarak farklılıkları görebilirsiniz. (Sağ taraftaki Cavalier King Charles, sol taraftaki ise King Charles nam-ı diğer English Toy) 🙂

 

 

Renk

Cins dört tanınmış renge sahiptir.

İlk renk: beyaz zemin üzerine, kestane işaretlerine sahiptir. Bazı köpeklerde alnın ortasında kestane lekesi vardır: Buna “Blenheim” denir. Yani kestane ve beyaz. En yaygın görüleni budur.

İkinci renk: yanaklarda, kulakların içinde, kaşların üstünde, bacakların içinde ve kuyruğun alt tarafında siyah ve beyaz renkler olan ”Tricolor” olarak bilinir. Tricolor 3 renkli demektir. Yani bu renkteki Charles; beyaz, siyah ve ten rengini taşır.

İlgili Yazı:  En Kolay Eğitilen Köpek Cinsleri

Üçüncü renk: Ruby rengidir. Bütünüyle kahverengidirler.

Dördüncü renk: ise siyah ve bronz rengi olanlardır. Siyah gövdelidir ancak kafasında küçük kahverengilikler bulunur.

 

İşte 4 farklı renginde bir arada olduğu fotoğraf 🙂

 

Karakteristik Özellikleri

Cins çok sevecen, oynak, son derece sabırlıdır. Kucak köpeği olarak da anılırlar. Bu şekilde, çocuklar ve diğer köpeklerle arası iyidir. Cavaliers çok daha büyük köpeklerle sosyalleşme konusunda iyi sayılır. Hemen hemen her ortama ve aileye hızla uyum sağlayacaklar ve şehir yaşamına uyum sağlayacaklardır. Daha büyük ve daha küçük köpeklerle bağ kurma yetenekleri, onları birden fazla cins köpekle aynı evde olmak için ideal kılar. (diğer köpekler de eğitildiği sürece). Tam bir aile köpeğidir bu yüzden onları evde uzun süre yalnız bırakmamanız tavsiye edilir.

Cavaliers aktif ve sportif. İtaat ve çeviklik konusunda başarılıdır ve aynı zamanda tatlı ve yumuşak doğaları sayesinde harika terapi köpekleri olurlar. Cins, egzersiz yapmak için ihtiyaç duydukları uyuma adapte edilebilir, ya kanepede uyumak ya da uzun yürüyüşler yapmaktan mutluluk duyar.

Yoğun sokaklarda, taşıtlar da dahil olmak üzere hareket eden çoğu şeyi kovalamak için bir içgüdüleri vardır.

Bütün yabancıları arkadaş olarak görmeye eğilimli oldukları için, iyi bir bekçi köpeği olmazlar. Spaniellerin güçlü bir av içgüdüsü vardır bu yüzden kuşlarınızı ve su hayvanlarınızı tehlikeye sokabilir. Ancak, sahipleri Cavaliers’in eğitimiyle hamster ve gerbilleri içeren çeşitli küçük hayvanlarla mutlu bir şekilde yaşadıklarını bildirmişlerdir.

Koku alma ve görme duyuları son derece gelişmiştir. Bu yüzden tasmasız gezdirdiğiniz zaman gördüklerin şeylerin peşinden gidip kaybolabilirler.

Cavalier King Charles Spaniel bilgi

Bakım

Haftada en az bir kere mutlaka taranmaları gerekir ama özellikle kulağındaki tüyler daha sık taranmalıdır.

Ayda bir kere banyo yapmaları gerekir. Tüyleri uzun olduğundan dolayı tüylerin içindeki kirler onu ve sizi rahatsız edebilir. Özellikle ayaklarında ve kulaklarında uzun tüyler bulunur ve onu ısırmış otların, böceklerin köpeğinizi rahatsız etmemesi için dışardan eve geldiğinde ayaklarını ve kulaklarını taramalısınız.

İlgili Yazı:  Tembel Köpek Egzersizleri

Göz problemleri olduğundan dolayı gözlerinde akıntı meydana gelebilir. Ara sıra gözleri temizlenmelidir.

Sağlık

Cavaliers özellikle kalp yetmezliğine neden olan mitral kapak hastalığına eğilimli olabilir. Bu, birçok Cavalier’de hayatlarının bir noktasında görülür ve en yaygın ölüm sebebidir. Erken başlangıçlı mitral kapak hastalığı (MVD), potansiyel olarak şiddetli ağrılı siringomiyeli (SM), katarakt, patellas, kalça displazisi ve belirli görme ve işitme bozuklukları gibi bazı ciddi genetik sağlık sorunları bu cins için sağlık problemleridir. Kalça displazisi, Cavalier King Charles Spaniels’i etkileyen yaygın bir genetik hastalıktır. Doğumda mevcut değildir, ancak yaşla birlikte gelişir.

Cavaliers ayrıca kulak problemlerinden, çeşitli tiplerdeki spaniellere nazaran daha çok etkilenir. Tutkal kulak olarak da bilinen Birincil Salgı Otitis Media (PSOM), köpeğin orta kulağını dolduran kulak zarının kabarmasına neden olabilen bir hastalıktır. PSOM ,Cavalierslerin yarısından fazlasını etkileyebilir. PSOM’dan kaynaklanan baş ve boyun bölgelerindeki ağrı ve diğer duyular, siringomiyelinin (SM) neden olduğu bazı semptomlara benzediğinden, bazı veteriner hekimlerin, gerçekte PSOM’lu ve SM’ li olan Cavalierlere yanlış teşhis koyabilir.

Sonuç olarak tüm bu sağlık problemlerinden dolayı ortalama ömürleri 9-14 yıl civarıdır.

“Minik Bir Tür: Cavalier King Charles Spaniel Hakkında Bilgi” üzerine 1 yorum

  1. kJNG says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir