Kapat

Mart Ayı Kedileri

MART AYINDA KEDİLER

Mart ayı geldi çattı.Kısırlaştırılmamış kedi dostlarımız için normal döngülerinden farklı,sahipleri içinse zorlu günler  yakındır.

Bilinenin aksine kediler,cinsel olgunluğa ulaştıktan sonra çoğunlukla ilkbahar ve yaz aylarında çiftleşebilme yeteneğine sahiptir.Mart ayı ise kızgınlığın en yoğun olduğu dönemdir.

Birçok kedi cinsel olgunluğa ortalama 6-9 aylıkken ulaşır.Sokak Kedileri ise evde beslenen kedilere göre daha erken yaşta ulaşırlar.

KIZGINLIĞIN BAŞLADIĞI NASIL ANLAŞILIR?

Erkek kedilerin çiftleşme dönemine girdiğinin en belirgin kanıtı her yere idrarını püskürtmek olacaktır.Bunu yapmalarının sebebi içgüdüsel olarak dişi kedilere çiftleşme isteğini belli etmektir.Ek olarak agresif hareketler sergilemek,koku bırakmak ve fazla miyavlamakta kızgınlık dönemine girdiğinin bir belirtisidir.

Dişi kedilerde ise, yerde yuvarlanma, arka ayaklarını geriye doğru atarak hareket ettirme, karın üzerine uzanma, kuyruk köküne dokunulduğu zaman kuyruğu yana çekmesi, acı acı miyavlama, size karşı olan ilgisinin artması, sık idrar yapma gibi belirtiler kızgınlık dönemine girişin işaretleridir.

HEM KEDİNİZİN HEM DE SİZİN HUZURUNUZ İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Kedinizin rutininden farklı olarak karşılaştığınız bu hareketleri sizin de günlük hayatınızı önemli ölçüde etkileyecektir.Uykusuzluk başta olmak üzere bir çok sorunla karşılaşmanız olasıdır.Kısırlaştırma dışında kesin çözüm olmasa bile kedinizi biraz olsun sakinleştirmek için bunlardan bir kaçını yapabilirsiniz:

  1. Kedinizle uzun süre oyun oynayarak dikkatini başka yöne çekebilirsiniz.Bu aynı zamanda onun yorulmasını ve daha kolay uykuya dalmasını da kolaylaştıracaktır.
  2. Çeşitli platformlardan bulacağınız kedi sakinleştirme müzikleri de deneyenlerin kısmen yararlı bulduğu yöntemlerden birisidir.

Ek olarak sakinleştirici ilaçlar veya hormon iğneleri gibi maddeler bulunsa da genellikle bir çok veteriner hekim, hayvan sağlığı açısından bunları önermez.Biz de veteriner hekime danışılmadan bu ilaçların kullanılmaması gerektiğini altını çizerek belirtmek durumundayız.

The following two tabs change content below.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir