Kapat

Kürk ve Deri Vahşeti

Anasayfa
Hayvan Hakları ve Hukuk Kürk ve Deri Vahşeti

Yazımda dünyada her yıl kürkü ve derisi için katledilen 50 milyondan fazla hayvanın dili olmayı umut ediyorum. Devekuşu, vizon, timsah, tavşan, fok, yılan, keçi, leopar… Biyolojik benzerlikleri dışında ortak olan bir şey daha var; Kaderleri. Evet bu hayvanlar genelde kürkleri yahut derileri için acı bir şekilde katlediliyorlar. Karbonmonoksitle öldürülen vizonlar, yabani tuzaklarla yakalanan ölmemişlerse anal yolla elektrik verilerek katledilen tilkiler, henüz  10-15 günlük kadar olan ve kesilen astragan kuzuları… Bir de Çin’deki köpek yeme festivali ve canlı canlı kaynar suya atılan köpekleri biliyoruz. Türkiye’deki birçok ünlü giyim mağazasının Çin’den getirilen kürk ve derileri satışa sunduğu da su götürmez bir gerçek. Bir kaç örnekle kürk ve deriye neden karşı çıktığımızı açıklamak istiyorum.

Sadece 2009 yılında derisi için katledilen fok sayısının 72000. Evet 72000 fok kürk palto için öldürüldü. Sadece 1 palto için 6 ila 10 arası fokun derisi kullanılmaktadır. Nambiya’da -kürkü için fok öldürülen ülkelerin arasında 1.- her sene 1 Temmuz’da başlayan 139 gün süren fok avlama  sezonunda -katliam sezonu da denebilir- ortalama 85000 fok öldürülüyor. Bebek fokları sopayla yetişkinleri ise silahla  öldürüyorlar. Sebebi yetişkin fokların erkek olanlarının genital bölgelerinden afrodizyak, bebek foklardan ise kürk yapıyor olmaları.

Derisi için doğal ortamlarından kopartılan hayvanlardan biri de timsahlar.Sürüngen olması, pullu deriye sahip olması ve tehlikeli bir canlı  olmasından dolayı insanlara sempatik gelmeyen bu hayvanların , muhtemelen sevilmediklerinden dolayı çektikleri acılar rahatlıkla insanlar tarafından göz ardı edilebiliyor. Bu da bir gerçek ki göz ardı edilmeleri çektikleri acıyı hafifletmiyor. Genellikle timsahlar bedenlerinden bile küçük kafeslerde tutuluyor. Derisi kullanılacak olan timsahın boyun kısmı kesiliyor. Omurgasına şiş geçirilerek kıpırdamaması sağlanıyor. Derisi canlı canlı yüzülüyor ve timsah 3-4 saatte yavaş ve acı bir şekilde can veriyor.

İlgili Yazı:  Sessizliği Dinleyenler

Bir de gözdelerimiz çok sevdiğimiz evcil hayvanlar da bu vahşetin içindeler. Sadece kürkü için öldürülen evcil hayvanların sayısı ise yılda 2 milyondan fazla. Bir kürk palto için 15 ila 20 arası köpek katledilirken; 20 ila 30 arası kedi katlediliyor. Peki bu hayvanlar çok mu acısız şekilde öldürülüyor? Vahşet diyerek başladığımı da belirtmeliyim ki hayır! Köpekler boyunlarına geçirilen telle yahut anal bölgeden elektroşok verilerek öldürülüyor. Kediler ise kolay ölmedikleri için boyunlarından telle asılıyorlar ve ağızlarına hortum sokup  akciğerleri dolup boğulana kadar su veriyorlar.

Kimi zaman ölen bir hayvanın kürkünün yapısının bozulmasından dolayı canlıyken derisinin yüzüldüğünü bilmek ve siz bu satırları okurken hala bir yerlerde canlı canlı derisi yüzülen hayvanların olması oldukça acı verici.

Bu zulümlerin hepsi güzel görünmek, şık olmak için. Suni deriden yapılan ürünleri kullanmak yerine vahşete ortak olmak… Ben değmeyeceğini düşünüyorum eminim siz de benimle aynı fikirdesinizdir. Çevremizdeki küçük çocukları, annemizi, babamızı, tanımadığımız insanları bile nasıl koruyup gözetiyorsak hayvanları da korumalı ve bu işkenceleri yapanlara izin vermemeliyiz. Başta kürk ve deriden yapılan eşyaları almayarak ticaretin azalmasını sağlamalı, alan kişileri uyarmalı ve kürk/deri kullanan firmalara prim kazandırmamalıyız. Hayvanlar da bizim gibi canlı ve acıyı,sevgiyi, kısaca her duyguyu hissediyorlar. Biraz empati ve biraz sevgi yeterlidir dünyanın güzelleşmesi için…

 Dipnot:Kürk satışının en çok yapıldığı gün olmasından dolayı da 14 Şubat tüm dünyada Kürk Karşıtı Eylem Günü ilan edilmiştir.

The following two tabs change content below.

Eda Günhan

Pativer.net Editörü! İnstagram'dan takip et! @kontesinannesi

》Eda Günhan (tüm yazıları gör)

“Kürk ve Deri Vahşeti” üzerine 2 yorum

  1. İrem Akgül says:
    • Eda Günhan says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir