Kapat

Köpeklerde Sosyalleşme

Anasayfa
Köpek Eğitimi ve Psikolojisi Köpeklerde Sosyalleşme

Merhaba sevgili köpek severler ve köpek sahipleri

Köpeklerin Sosyalleşmesi

Köpeğinizi gezdirirken,evdeyken ya da bahçede köpeğiniz diğer köpekler, kediler ve hayvanlar ile anlaşmazlık yaşıyorsa bu yazı da sizler için önem taşıyan bilgiler bulabilirsiniz.

Öncellikle bu durum sandığımız kadar basit değil bunu kabul etmelisiniz. Köpeğinizin insanlarla,çocuklarla iyi anlaşması onun uysal bir köpek olduğu anlamına her zaman gelmeyebilir. Eğer köpeğiniz çevresinde diğer hayvanlara karşı agresif yaklaşıyorsa bu sorunu halletmeniz lazım. Çünkü köpeğinizin korkuttuğu ya da zarar verdiği hayvanlarında bir canı var ”en az” sizin köpeğinizin olduğu kadar onlarında refahını,sağlığını düşünmek zorundasınız. Bildiğiniz gibi hayvansever olmak demek sadece kendi petinizin refahını düşünmek değildir. Hayvansever olmak kendi petinizi düşündüğünüz kadar diğer canlıların refahını da düşünmeyi gerektirir.

Eğer köpeğiniz de diğer hayvanlara karşı bir saldırganlık gözlemliyorsanız öncelikle ona o hayvanın size ya da ona bir zarar vermeyeceği düşüncesini köpeğinize aşılamanız lazım. Çünkü köpeğiniz büyük bir ihtimalle koruma içgüdüsü ile bu davranışları sergiliyor. Örneğin başka bir köpeğe saldırdığı zaman öncelikle köpeğinizi sakinleştirip diğer köpeğe sevgi gösterebilirsiniz fakat bunu yaparken biraz ölçülü olmalısınız çünkü kıskançlık gösterirse daha agresif olabilir (köpeğinizi sevdiğiniz gibi değilde daha soğuk davranabilirsiniz mesela)

Köpeğinizin bu davranışları uzun süreli ise daha kalıcı çözümler gerekecektir örneğin yan komşunun kedisi veya köpeğine saldırganlık gösteriyorsa. Bu durumda acele etmemek gerekir hayvanları zamanla birbirine alıştırmak daha sağlıklı olacaktır. İlk zamanlar da karşı karşıya getirmeyi deneyebilirsiniz fakat bunu yaparken hayvanları tasma ile tutmanız gerekir çünkü saldırganlık anında karşı tarafa zarar verebilir ya da kendisi zarar görebilir ona sakin yaklaşması durumunda onu ödüllendirebilirsiniz. Ya da beraber oyun oynamalarını sağlayabilirsiniz örneğin top oyunu olabilir. Bu davranışlardan az da olsa verim sağlayabilirseniz aynı kaptan yemek verme aşamasına geçebilirsiniz. Aynı kaptan yemek yemek hayvanlar için özel bir bağ oluşturur ama bunu yaparken iki hayvanında çok aç olmamasına özen gösterin çünkü açlık duygusu yine hayvanınızı agresifleştirebilir ya da yine karşı tarafın aç olması paylaşım duygusunu zedeleyebilir.

İlgili Yazı:  En Kolay Eğitilen Köpek Cinsleri

Fakat bu aşamaların hepsinde iki kilit nokta var. Birinci nokta her durumda hayvanınızın kontrolünün sizin elinizde olması. Çünkü hiç beklemediğiniz anda atağa geçebilir ki bu iki taraf içinde istemeyeceğimiz bir durum olur. İkinci durum ise karşı tarafın da aynı özveride bulunması en az sizin uğraştığınız kadar karşı tarafında emek vermesi gerekir. Çünkü sizin köpeğiniz bir adım atarken karşı tarafın buna kayıtsız kalması köpeğiniz de olumsuz duygular oluşturabilir.

Her konuda olduğu gibi hayvanlarınıza sosyallik konusunda anlayış ve sabır gösterin…

Sağlıcakla kalın 🙂

The following two tabs change content below.

EZGİ KAYA

Pativer.net Editörü. İnstagramdan takip et! : @kayaesgi Küçüklüğümden beri hayvanlara bayılan biriyim. Bir de yaramaz rottweilerim var 🙂 bu platformda elimden geldiği kadar sizi bilgilendirmeye çalışacağım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir