Kapat

Köpeklerde Hiperaktivite Ve Davranış Bozukluluğu

Anasayfa
Köpek Eğitimi ve Psikolojisi Köpeklerde Hiperaktivite Ve Davranış Bozukluluğu

Köpeklerde Hiperaktivite Bozukluğu

Merhabalar bizzat mahruz kaldığım bir konudan bahsetmek istiyorum. Kızım Zeytin daha 3 aylık ve yerinde duramıyor ve bu konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Önceden belirtmek istiyorum ki ; hiperaktivite bozukluğunu gözlemlerimiz yardımıyla bilen birilerine (Çoğunlukla uzman veteriner ve eğitmenlere) sorarak anlayabiliriz.

Arkadaşlar; hiperaktivite bozukluluğu bazen bireyleri cok fazla zorlar çünkü; petlerimiz durmak asla bilmez. Yavru köpeklerimizin bitmek bilmeyen enerjileri koşuları bahçeyi sürekli eşmeleri yada olgun köpeklerimizin havlamaları bizi karşılarken üstümüze tırmanmaları görülmektedir. Bu durumda bizler eğitim konusunda ve dikkat konusunda cok zorlanırız. Bu bir davranış bozukluğudur. Ve ilerler ise dur durak asla bilmezler. Çoğunlukla hiperaktivite bozukluluğu dışlanma yüzünden meydana gelir.

Ya sahiplerinden yada diğer petlerimizin yüzünden olmaktadır. Lâkin petlerimiz için bu durumu ancak bahcelermizde sürü halinde yada bireylerle gerekirse kilometrelerce yürüyüşlerle koşularla sürekli oyun ile attırılabilir. Bu durum bazen gecici bir durum haline gelir. Eee tabikide yüreğimiz ferahlar :)) Hiperaktive bozuklukluğunun bir başka sebebi de ki üzülerek söylüyorum yetersiz eğitim. 🙁 Bir yada birçok petiniz var ise eğitimide sizlerin elindeyse cok yoğun ve küçük yaşta eğitimi gerekirse 2 katına cıkarmalısınız. Evet bu bir azim ve sabır işidir. Oyun ile karışık yada ödüllerle bu da sizlere kolaylık sağlayabilir. Sizlerin biliyorum ki yoğun iş hayatınız olabilir , eğer eğitim aksatılmadan temel eğitimle bir nebze bile olsa rahatlayacağınızı ve petinizin rutin sağlığına kavuşacağına eminim. Tabikide bunların çoğunu gözlemlerim ve yaşadığım hayatımdan örnekler ile sizlere söylüyorum. 1 yavru köpek ve 4 kediyle hayatım her ne kadar zor olursa olsun eğitimlerini asla aksatmamaya çalışıyorum. Son olarak en kolay yöntemlerim her zaman koşular bahçede top ile oyunlar ve ödül mamalarıyla teşviktir.

İlgili Yazı:  Yavru Köpeklerde Isırma Problemi

Ödül mamaları ahh iyiki varlar. Petimin aklını yeterince çalabildiğimi düşünüyorum. Tekrardan belirtiyorum ki sabır işi biraz bizi çatlatabilir yorabilir eğitim küçük yaşta çok ama çok önemlidir bunlara dikkat edersek eğer çok rahatlayacağınızı temenli ederim. Tekrardan söylüyorum ben uzman değilim sadece petlerim konusunda cok dikkatli bir sahibim.

Sevgiyle bol petlere öpücüklerle kalmanız dileğiyle bir sonraki yazım için yorumlar yapabilirsiniz :)) Çok sevinirim. Saygılar 🙂

The following two tabs change content below.

EYLÜL ŞİRİN ÖZDOĞAN

Merhaba! Ben Eylül 18 yaşındayım , tüm hayatımı doğaya ve hayvanlara adamış , aslında amatör şair bir o kadarda kalemi sıkı tutan biriyim 🌸 Sokakta sayısız meleğin Ablası olmakla beraber , 1 yetişkin kedi Ablası , 1 yavru köpeğin ablasıyım. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi sizlere aktarmak büyük bir zevk benim için 🎈 Sokaktaki Can\'larımızı unutmayalım sloganım \' onlarda can , bir kap mama bir kap su!!\' Sevgi\'yle bol patiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir