Kapat

Köpeklerde Deri Hastalıkları

Anasayfa
Genel İçerik Köpeklerde Deri Hastalıkları
köpeklerde deri hastalıkları

Gün içerisinde sık sık sokak hayvanları ile vakit geçiriyoruz.Ne yazık ki hepsinin tüyleri evde bakılan köpeklerimizin ki kadar sağlıklı ve parlak görünmüyor. Kimi zaman bir yara kabuğu zannettiğimiz sertlikler yada bir köpek kavgasında oluştuğunu sandığımız tüyleri dökülmüş bölgeler  aslında bize dostlarımızın sahip olduğu hastalıkların bir habercisi olabilir. İşte dostlarımızı severken bile rahatlıkla ayırt edebileceğimiz birkaç önemli deri hastalığı.

KEPEK SORUNU

Bir köpeği severken tüylerinde kepekler olduğunu görmek insanların en sık karşılaştığı sorunlardan birisi olabilir.Çoğu zaman bakımsız olmaktan kaynaklı olduğunu düşündüğümüz bu kepek sorununun altında aslında çok daha başka sebepler yatıyor olabilir.

  1. Köpeğimiz beslenme bozukluğu yaşıyor olabilir.Kimi zaman yenilen besinler yeterli derecede vitamin ve mineral içermiyor olabilir.Bu da kepeklenme de büyük rol oynayan bir durumdur. Besleme yaparken veterinerden edineceğiniz vitamin takviyelerini ya da yine veterinerin önerdiği uygun mamaları kullanabilirsiniz.
  2. Eğer kontrol edilen köpek yavru bir köpekse içinde bulunduğu büyüme gelişme sürecinden dolayı ölü deriyi vücudundan bir yetişkine oranla daha sık atar.Bu sebeple yavru köpeklerde kepeklenme çok ciddi bir sorun olarak görülmez.Yine de normalden çok daha fazla olduğunu düşünüyorsanız veteriner hekime danışmakta fayda var.
  3. Kepek hayvanın üzerinde bulundurduğu parazitler sebebiyle var olabilir.Parazitler kaşınmaya sebep olacağından doğal olarak derideki kepek miktarı artış gösterecektir. Önlem olarak hayvanın parazit kapabileceğini düşündüğünüz ortamdan uzak tutulmalıdır.Örneğin çimleri biçilmemiş parklar ve çok nemli ortamlar.
  4. Bazı köpek cinslerinde kepeklenme genetik bir hastalıktır.Aşırı boyutta olduğunuzu düşünüyorsanız veterinere götürerek bir alerji testi yaptırmanızı öneririm.

EGZAMA

Egzama,derinin üst tabakasının dışarıdan ve vücudun sebep olduğu nedenlerden dolayı iltihaplanmasıdır. Egzamaya neden olan bu etmenlerden bazıları, alerjik etkenler, beslenme yetersizlikleri, çeşitli travmalar,belirli kimyasal maddelerin varlığı, ektoparazitlerdir. Egzamanın başlangıç evresinde görülebilecek karakteristik bulgu kızarıklık, ödem ve kaşıntıdır. Lezyonun olduğu noktada tüyler yapışık ve ıslak bir görünüm alır ve çoğunlukla kaşıntıya bağlı olarak tüy dökülmesi de görülebilir. Köpeklerin egzamadan korunması için yapılacak şeylerin başında dış parazit mücadelesinin düzenli yapılması gelir. Denize sokulan köpeklerin bol suyla yıkanması, hassas bir cilde sahip olan köpekler koruyucu nitelikli şampuanlarla yıkanması da egzamaya karşı alınacak bir önlem olur.

İlgili Yazı:  Gerçek Hayvanseverler

ANAL KESE RAHATSIZLIĞI

Anal keseler, anüsün iki tarafında, anüsten biraz aşağıda yer alan iki adet kesedir. Keselerde,dışkı çıkışını kolaylaştıran, sekresyon sıvısı ismi verilen bir fizyolojik sıvı salgılamaktır. Bazen kanallarda tıkanıklık oluşması sebebiyle sekresyon sıvısı dışarı atılamaz. Anal keselerde biriken sıvı enfeksiyona ve apselere yol açar. Basit kese tıkanıklığı veteriner hekiminizin anal keseleri sıkarak boşaltmasıyla giderilebilir fakat geç kalınmış vakalarda keseler enfekte olur.

Anal kese rahatsızlığının başlıca belirtileri anüs çevresinde şişkinlik ve kızarıklık,oturma pozisyonundayken poponun yere sürtülerek kaşınması,yalanması ve hatta ısırılmasıdır.İlerlemiş vakalarda ise şiddetli kabızlık da anal kese rahatsızlığı belirtisi olarak ortaya çıkar.

HANGİ IRKLARDA YATKINLIK VARDIR?

Cocker Spaniel, Basset Hound, Beagle,Minyatür Poodle, Chihuahua,Lhasa Apso,Terrier başta olmak üzere kaniş gibi küçük ırklarda bu hastalığa yakalanmada yatkınlık vardır.

CİLT TÜMÖRLERİ

Belirtileri nelerdir?

Eğer köpekte küçük ve zaman zaman kanayabilen yumrular,morluklar, kaşıntı ve deride pullanma, ciltte oluşan ve geçmeyen yaralar, tüy dökülmesi, kanayan ve  antibiyotik tedavisine, krem sürülmesine karşın iyileşmeyen yaralar, tüyde renk değişimi gibi belirtilerden bir ya da birkaçı fark edilirse veteriner hekime başvurmak ve olası bir kanser tanısı için erken teşhis ve tedaviye yönlendirilmekte oldukça fayda vardır.

The following two tabs change content below.

İLAYDA İŞLEYEN

İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir