Kapat

Köpekler Neden Ulur?

Anasayfa
Köpek Dostlarımız Köpekler Neden Ulur?
kopekler nicin ulur

Köpeklerin çoğunun ezan okunmaya başlar başlamaz hep bir ağızdan uluyup, havlamaya başladığına şahit olmuşsunuzdur. Yaz mevsiminin gelmesi ve sıcak havaların başlamasıyla bu durum daha dikkat çekici hale geliyor. Cam ve kapılar açılıp dışarıdaki sesler içeri girdiğinde özellikle sabah ezanıyla başlayan ulumalar bazı insanları rahatsız ettiği olabiliyor maalesef.

kopekler-nicin-ulur-ezanda

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki köpekler sadece ezan sesine tepki vermiyor. Yakınlarından geçen bir ambulansın veya itfaiye aracının sirenine de benzer  tepkileri verebiliyorlar.
Bu konuda çok farklı görüşler var. Kimileri ezan sesiyle namaz için olan çağrıya karşılık verdiklerini düşünürken, kimileri -zaten olan olumsuz düşünceleri katmerlercesine- ezan sesini bastırmaya çalıştıklarını iddia etmekte. Eski zamanlarda Anadolu da köpekler uluyunca uğursuzluk geleceğine inanılırmış. Ancak yukarıda belirttiğim gibi köpekler sadece ezan sesine değil yüksek desibelli seslere ve sürekli uzun uzun çalan seslere tepki vermekteler.
Köpeklerin uluması, kendi aralarında bir iletişim aracıdır. Bunu bir araya toplanmak için yaparlar. Nerdeyse bütün köpek türlerinde sürüye katılma içgüdüsü vardır. Ulumayı sürüyü toplama çağrısı olarak kullanmaktadırlar.
Farklı olarak dişi bir köpeğin kokusunu aldıktan sonra ulaşamayan erkek köpekler de uluma davranışı görülmüştür.

köpekler neden ulur

Köpeklerin duyu hassasiyetleri bizim hassasiyetimizden farklı, daha uç sınırlara erişebiliyor. Köpekler bizim duyamadığımız tiz sesleri duyabiliyorlar. Bu nedenle uzmanlar köpeklerin aşırı gürültülü seslerden rahatsız olduklarını ve bu seslere tepki olarak havlayıp,  uluduklarını belirtiyorlar. Bu sesler de genellikle hoparlörler aracılığıyla güçlendirilmiş sesler, ambulans ve itfaiye gibi araçların sirenleri gibi seslerdir. Bu yüksek seslerde duyu hassasiyetleri zedelenen köpeklerin uluyarak kendilerini rahatlattıkları düşünülüyor.

Köpekler Koşullanabiliyor

Bir başka neden ise klasik koşullanma olabilir. Pavlov’un köpeğini duymuşuzdur. Pavlov köpeğine önce zil sesi çalıyor ve sonra et veriyordu. Bir süre sonra köpeğin zil sesini duyduğunda daha et verilmeden salya akıttığı gözlemlendi. Pavlov’un köpeği zil sesinden sonra daima etin sahibi olacağını zannedip kendini koşullamıştı. Köpekler de bu deneydeki gibi gürültlü sesleri duyar duymaz rahatsız olacaklarını  zannediyor olabilirler. Yani köpekler de klasik koşullanma ile kulakları rahatsız olmasa bile duydukları herhangi bir sese tepki olarak anında havlayıp, uluyor olabilirler.
Sebebi her ne olursa olsun onlar köpek. Havlamak, ulumak, insanların konuşması kadar normal. Farklı nedenlerin olup olmaması değil önemli olan. İnsanların kendi çıkarları için yüzyıllardır evcilleştirip kullandığı köpeklerin doğal tepkilerinden rahatsız olmaları asıl sorun olan bu!

İlgili Yazı:  Amerikan Pitbull Terrier Cinsi Köpek ve Özellikleri

Aşağıdaki yorum kısmına merak ettiklerinizi sorabilir, aşağıda bulunan bağlantıdan bir önceki yazım olan “hayvanlar rüya görür mü?” konu başlıklı yazıma gidebilirsiniz. Bol patili günler!

kediler-ruya-gorur-mu-
İlgili Patili İçerik

Hayvanlar Rüya Görür Mü?

The following two tabs change content below.

Özge Güngörmez

Pativer.net Editörü. İnstagram'dan takip et: @ozgegutii

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir