Kapat

Kırmızı Ara Papağanı (Scarlet Macaw Parrots)

Anasayfa
Papağan Türleri Kırmızı Ara Papağanı (Scarlet Macaw Parrots)
kirmizi-ara-papagani

Merhabalar bu benim ilk yazım ve ilk yazımda bu sevimli papağan türü hakkında merak edilenleri anlatmaya çalışacağım umarım faydalı  olur.

Kırmızı Ara Papağanı bu güzel kuş ülkemizde bu ismi almaktadır, adını vücudundaki parlak kırmızılık sebebi ile almıştır.doğal yaşam alanı nemli ortamlardır. Güney Amerika kıt’asında bulunan Amazon ormanları dahil olmak üzere Meksika’nın doğusu ,Guatemala, Belize, Kolombiya, Ekvator, Peru, Brazilya doğal yaşam alanlarıdır. Ovaalrdan 500 ile 1000 mt yükseklikte ağaç üzerinde yaşarlar.
Fiziki özelliklerini sayacak olursak yaklaşık 81 ile 96 cm boyunda doğup 2 -2.5 kiloya kadar ulaşabilirler tüyleri çoğunlukla kırmızıdır ama kıç ve kuyruk tüyleri açık mavi , büyük kanatlarının üstü sarı renklidir uçuş tüylerinin  üst tarafı gibi kuyruk tüyleri de uçlarına doğru koyu mavidir. Kuyruk tüylerinin alt tarafı koyu kırmızıdır. Göz çevresi tüysüz ve beyaz renkte gaga rengi ise fil dişidir. Gagasının ucu ve  çenesinin rengi de siyahtır. Bu papağan türünde erkek ve dişi kuşlar aynı özelliklere sahiptir aralarındaki tek fark yaş farkıdır genç kuşların  gözleri koyu renkte iken yetişkin kuşların gözleri sarı renktedir.

Bu kuşlar gırtlaktan düşük frekanslı yüksek sesli çığlıklar atarlar. Doğal ortamında yaşayan vahşi kuşların beslenmesi genel olarak meyve ve tohumdur bu tohumlar bazen kırılması çok güç tohumlar olabilmektedir.

Genel olarak ormanın gölgesinde tek başlarına veya çift olarak uçarlar bazen sürüler halinde de görülebilirler. bu harika kuşlar saatte 35 mil hızla uçabilirler ve yaklaşık 80 yıllık bir ömürleri vardır. Üreme konusuna gelecek olursak dişi papağan bir ağaç boşluğuna 2 ile 4 beyaz yumurta bırakır 24 -25 günlük kuluçka süresinden sonra yavrular yumurtadan çıkar bu dönem ve yavruların yuvada kaldıkları süre içerisinde her iki ebeveynde yavruları korumak için yuvaya bağlı kalırlar. Yavrular doğduktan  sonra yaklaşık 100- 105 gün sonra yuvadan dışarı açılırlar ve 1 yıl sonra yuvayı terk ederek ailelerinden ayrılırlar.

İlgili Yazı:  Papağana Nasıl Eğitim Verilir? Papağan Konuşturma Teknikleri!

Kırmızı Ara Papağanı maalesef yakalandıkları ve doğal yaşam ortamları tahrip edildiğinden dolayı  nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır, bunda en büyük pay kaçak avcılık ve muz üretici firmaların ağaçları haşerelerden korumak amacı ile yapmış oldukları ilaçlamadır ne yazık ki.

Evcil bir kuş olarak evde bakmak isteyenler öncelikle kanatlarını rahatlıkla açabilecekleri büyük bir kafes edinilmelidir çok sevecen, girişken bir hayvandır  zaman zaman kafes dışında da vakit geçirmek isteyebilir. Konuşkan ve yüksek sesli bir kuş olduğu unutulmamalıdır .

Hayvanların doğal ortamlarından koparılmasına ve satılmalarına karşı olmakla beraber  bu güzel kuşun yüksek fiyatlarda alıcı bulması mümkündür.

Kaynak: Animal Corner

Çeviren: Kumriye Koci

The following two tabs change content below.

Kumriye Koci

“Kırmızı Ara Papağanı (Scarlet Macaw Parrots)” üzerine 2 yorum

  1. harika says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir