Kapat

Kedilerimiz İçin Mama Tarifleri

Anasayfa
Kedi Dostlarımız Kedilerimiz İçin Mama Tarifleri

Kedilerimiz İçin Evde Kolayca Yapabileceğimiz Mamalar

Öncelikle kedi dostlarımız yemek yemeyi seven ve sürekli acıkan tatlı ev arkadaşlarımızdır. Tabi evde kendimiz için hazırladığımız yemeklerden tatma şansları pekte mümkün olmuyor. Bu yüzden onlar için ayrıca ve kolaylıkla hazırlayacağımız mama tariflerini sizlerle paylaşacağım.

Öncelikli olarak benim kedim uzun süre ishal sorunu yaşamaktaydı.Bazı kediler doğuştan ishale meyilli olabiliyorlarmış bunu yaşayarak kendim tecrübe ettim. Ancak eskiye göre sıklaştığı durumlar olduğu zaman ilaçtan önce evde yaptığım mamayla geçirmeye çalışıyorum.Ve ishal sıkıntısı olan kediler için ;

Malzemeler

100 gram tavuk göğsü

1 çay bardağı pirinç

1 tane küçük patates

Yapılışı :

Sıcak suyun içerisine ilk olarak pirinçleri ve patatesi (rendelenmiş) atıp biraz haşladıktan sonra , küçük küçük kestiğimiz tavuk göğüslerini atıyoruz. Hepsi iyice pişip yumuşadıktan sonra çatal yardımıyla ezebilirsiniz. Hatta yavru kediler için kolaylık olması açısından rondodan da geçirebilirsiniz. Minik dostumuz hem afiyetle yiyebilir hem de sağlığına kavuşmasına yardımcı olabilirsiniz. Günde 1 ya da 2 öğünde vermenizde faydası var. Ancak uzun süre ve sık sık olması rutin düzenini bozacağından 3-4 gün denemekte fayda var. Eğer ishal sorunu hala aşırı derecede devam ediyorsa veterinere götürmeniz de fayda var.

Not : İshal olan kediler için veteriner ve pet shop görevlileri genellikle nişasta takviyesi öngörüyor.

Bizimkileri ödüllendirmek ve sokak kedileri için evde yaptığım diğer mama tarifi ise ;

Malzemeler

300 gram ciğer

1 tane patates

1 tane havuç

1 tane kabak

1 çay bardağı pirinç (bulgurda tercih edebilirsiniz)

1 yemek kaşığı zeytinyağı

Yapılışı:

Öncelikle patates,havuç ve kabağı kabuklarını soyup,küçük parçalar haline getirerek haşlıyoruz.Sonrasında ben pirinci haşlamaya alıyorum sebzelerle birlikte.Sonrasında ise ciğerleri suyumuza ekliyoruz. Suyunu bütün malzemelerin üzerini örtecek şekilde kaynatmaya devam ediyorum.Sonrasında zeytinyağını da ekledikten sonra dinlendirebilirsiniz.Sonrasında tüm malzemeleri robottan geçirerek minik dostlarımız için servise hazır 🙂

İlgili Yazı:  Kediler Neden Tırmalar?

Kalan mamayı isterseniz saklayabilirsiniz.Ancak ben dolapta tutma taraftarı değilim.Geri kalanını sokaktaki canlarla paylaşarak bitiriyoruz. Hem taze kalmış oluyor hem de sürekli aynı şeyi yememiş oluyorlar.

Not: Ben kendi kedilerim için ayda bir olarak uyguluyorum. Sakatat türü yiyecekleri açıkcası pek sağlıklı bulmuyorum.Bu yüzden ödül niteliğinde veriyorum.

Ve her kedinin bayıldığı şey Balık 🙂

Malzemeler

200-300 gram balık(elinizde ya da mevsiminde hangisi varsa)

1 küçük parça brokoli

3-4 tutam maydanoz

Yapılışı:

Kılçıklarından ayırdığımız balığı ve brokoliyi kısık ateşte su da haşladıktan sonra soğumaya alırken küçük parçalara kesilmiş maydanozlarımızı ilave ediyoruz.Malzemeler ılıdıktan sonra çatal yardımıyla ezerek servis edebiliriz.

Not : Çoğu yaptığım mamalarda maydanoz tercih ediyorum. Çünkü maydanoz bir nevi kedi çimi görevi gördüğünden hem onları rahatlatmak hem de farklı bir esans vermesi açısından mamayı güzel kılıyor.

 

The following two tabs change content below.

Tuğçe Dere

I Love Animals.

“Kedilerimiz İçin Mama Tarifleri” üzerine 3 yorum

  1. avatar ARZU ÖKER says:
    • Tuğçe Dere says:
  2. hekim says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir