Kapat

Kedilerde Gençlik Hastalığı & Panlökopeni Belirtileri Teşhisi ve Tedavisi

Anasayfa
Kedi Bakımı Ve Sağlığı Kedilerde Gençlik Hastalığı & Panlökopeni Belirtileri Teşhisi ve Tedavisi
kedilerde-genclik-hastaligi

Panlökopeni, kedi kanlı ishal hastalığı, kedilerde gençlik hastalığı veya kedi bulaşıcı enteritis olarakta bilinir. Veteriner sözlüğünde ise “kandaki akyuvar sayısının ileri düzeyde azalması” olarak bilinmektedir. Birçok meleğimizi kaybettiğimiz bu hastalık kedilerde en ölümcül hastalıklardan birisidir. Genellikle yavrular ve aşılanmamış ve bir arada yaşayan kediler hastalığa yakalanmaktadır.

Belirtiler: Şiddetli mide bağırsak bulguları ortaya çıkar. Durmayan kanamalı ishal başlar ve ishalle birlikte kırmızı kan hücrelerinin azaldığı da görülür bu duruma anemi(kansızlık) denir. Anemiyi takiben solunum ve kalp problemleri ortaya çıkar. Uyuşukluk, iştah kaybı, ağlamaklı ses çıkarma veya ağlama, zihinsel anormallikler de baş gösteren belirtiler arasında.

Teşhis: Bu hastalığı veteriner hekim olmadan teşhis edebilmek oldukça güçtür. Veteriner hekimlerimizin fiziksel muayene veya bazı kan testleri ile ön tan konulmasına olanak sağlar. Kesin teşhis ise birçok metod bulunur.
Bunlar; immünofloresan antikor testi(IFA), serolojik muayene(spesifik kan testleri), polimeraz zincir reaksiyonu testleri (PCR) ve virüs izolasyonudur. Bu konuda veteriner hekiminizi iyi seçmeniz gerekir. Yukarıda saydığımız belirtileri gördüğünüz andan itibaren veteriner hekiminize danışmanız gerekmektedir.

Gençlik virüsünün tanımını virüsün, kedilerdeki bağışıklık sisteminin temel parçası olan beyaz kan hücrelerine saldırması olarak tanımlayabiliriz. Beyaz kan hücrelerinin azalması durumuna lökopeni denir.

Panlökopeni hakkında görüşlerini belirten bazı uzmanlar bu hastalığın çok sinsi olduğunu ve bir ortamda yaklaşık bir yıl kadar kaldığını söylemektedirler. Bunu söyleyen uzmanlar ortamın ileri düzeyde dezenfekte edilmesini ilave ediyorlar.

Bu virüsün bulaştığı kedilerde ölüm %75 olarak açıklanmıştır. Erken teşhis konan ve sonrasında tedavi gören kedilerde ise büyük olasılıkla körlük başladığı belirtilmiştir.

Kedimi Gençlik Hastalığından(Panlökopeni) Nasıl Korurum?

  • Öncelikle kesinlikle hangi evcil hayvanınız olursa olsun onların aşılarını aksatmamanız bu durumda en önemli öneri olacaktır. Yukarıda sayılan belirtileri gördükten hemen sonra veteriner hekime başvurmalısınız.
  • Evcil hayvanınızın bağışıklık sisteminin güçlenmesine özen gösterin.
  • Evcil hayvanınızın sokak hayvanları ile temasından kaçının.
  • Kedinizi eviniz dışında bir yere bıraktıysanız (hayvan otelleri, barınak, emanet) derhal sağlık kontrollerini gerçekleştirin.
  • Hijyeni asla elden bırakmayın. Virüs her yerde olabilir kıyafetinizde hatta halınızda dahi olabilir. Kendinizin, evinizin ve kendi hijyeninize özen gösterin.
İlgili Yazı:  Hayvanlar Rüya Görür Mü?

Begüm Sarıyağ / Pati Ver

The following two tabs change content below.

BURAK ERK

Volunteer Crew
Pativer.net | Türkiye’nin dört bir tarafından hayvanseverler tarafından oluşturulan ”sivil toplum kuruluşudur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın

Bize aşağıda bulunan alandan ulaşabilirsiniz.

mail: info@pativer.net