Kapat

Kediler Neden Tırmalar?

Anasayfa
Kedi Bakımı Ve Sağlığı Kediler Neden Tırmalar?
kediler-neden-tirmalar

Her ne kadar biz insanlara anlamsız gibi görünse de hayvanların her davranışının anlamı, mantıklı bir açıklaması vardır. Örneğin; neden kediler dışkılarını örtmek için çabalarlar? Bu sorunun cevabını temizlik olarak ön görsek bile ne yazık ki temizlikle alakası olmayan bir içgüdüsel hareket.

Vahşi doğada kediler, yırtıcılar ve düşmanlarından korunabilmek için kokularını gizlemek istemişler bu nedenle de dışkılarını gömmüşlerdir. O kadar baskın bir içgüdü haline gelmiştir ki bu durum evcil kedilerde bile aktif olarak devam etmektedir.

Kediler ile ilgili düşündüren, bazen zor durumda bırakan bir diğer durum ise tırmalama huylarıdır.

Bazen mobilyaları, eşyaları bazende çok sevgili sahiplerini:).

Kedilerin tırnakları sürekli şekilde uzamaktadır. Kediler doğada çok fazla tırmalandıkları için tırnaklar kendiliğinden törpülenmekte, kısalmakta ve sivrileşmektedir. Ancak evde yaşayan kediler bu ihtiyaçlarını karşılayamamakta, uzayan tırnakları için çözüm bulamadıklarında ise mobilyalara vb eşyalara yönelmektedirler. Bozulan eşyalar için üzülüp, kedilerimize kızsak bile tek amaçlarının vücut uzuvlarını daha sağlıklı şekilde kullanmaya çalışmak olduğunu unutmamalıyız.

Bu davranışın bir diğer nedeni ise kokularını bırakmak olabilir. Halı, koltuk gibi mobilyaları tırmalarken patilerinin altında bulunan koku reseptörleri aktifleşir, bulundukları alana kokularını bırakırlar ve en nihayetinde ‘burası benim’ demek isterler.

Kedilerin Tırmalama Sebepleri

Normalde yalnız yaşayan ancak bir nedenle başka bir kedinin varlığını hisseden kediniz kokusunu salgılayıp bölgesini işaretleyebilmek adına bir tırmalama canavarına dönüşebilir.

Kedilerimiz tabi ki sadece eşyaları tırmalamazlar. Hatta bazı kediler çoğu zaman sadece beraber yaşadıkları insanları hedef alırlar. Tırmalamak, ısırmak gibi olumsuz gelen davranışlar içine girebilirler. Ancak bir çok yavru hayvan gibi kedilerde küçüklüklerinden itibaren oyunlarla yaşamın içinde gelişmeye başlarlar. Kardeşleriyle ve anneleriyle oynadıkları oyunlar insanlar üzerinde bazı yaralanmalara neden olabilmektedir. Eğer sizde yavruluğundan itibaren sert oyunlar oynadıysanız bu davranışını istemedende olsa pekiştirmiş olabilirsiniz.

İlgili Yazı:  Empati Yapıyoruz!: Ya Sahiplenme Ya Terketme

kedi-tirmalamasi

Eğer kedinizin tırmalama davranışından rahatsız olmaya başlamışsanız almanız gereken bir kaç önlem var. İlk sırada tırmalama tahtaları yer almakta. Kediniz istemediğiniz bir yeri tırmalamaya basladığında nazik hareketlerle tırmalama tahtasına yönlendirmeniz gerekmektedir. Bu noktada dikkatli olmanız, nazik davranmanız gerekmektedir. Sert hareketlerin istemediğiniz davranışı engellemek yerine aranızda ki ilişkininde bozulmasına neden olabileceğini unutmamanız gerekmektedir. En sık bulunduğu odaya tırmalama tahtasını koymanız fayda sağlayabilecektir. Ancak tırmalama tahtasının sağlam ve sabit olduğundan emin olmanızı tavsiye ederim. En ufak bir sallantıdan rahatsız olup tekrar kullanmak istemeyecektir.

Ayrıca tırmalamasını istemediğiniz alanları onun hoşuna gitmeyecek şekilde düzenleyebilirsiniz. Örneğin tırmalamaktan hoşlandığı koltuğun kolunu alüminyum folyo ile kaplayabilirsiniz. Bir süre sonra oraya dokunmayacaktır. Tabi yakınına tırmalama tahtasını koymayı atlamamanız gerekmektedir.

Tırmalama davranışı bir şekilde farklı alanlara yönlendirilerek aşılmaya çalışılsa bile ısırma davranışına ne yazık ki herhangi bir çözüm yolu bulunmamaktadır. Çünkü kediniz ısırma davranışını sevgiden kaynaklı yapmakta ve siz onun sevgisini göstermesine engel olmakta, sevgisini kabul etmemektesiniz. Red etmenin onu küstürebileceği unutulmamalıdır. Eğer yavru bir kediyse 5 6 aylık olana kadar sabretmeli ve oral dönemin bitmesini, ısırma davranışının sonlanmasını beklemeniz gerekmektedir. Anack ergin ve ısıran bir kediniz varsa sabretmeyi öğrenmeli ve duruma alışmalısınız.

Kedilerin sahiplerini ısırmaları için bir başka ve bence en güzel nedenden bahsedeceğim şimdi. Bazı kediler size hayranlık duyduklarında yada çok mutlu olduklarındada ısırabilirler. Özellikle bir yerlerinizi ısırıp dişlerinin arasında bekletebilirler. Duygularını saklamaya daha fazla devam edememiş ve sizi öpmek istemiştir. Bu yöntem onların öpücük verme şeklidir.

Sizde onu öpün…

The following two tabs change content below.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir