Kapat

Kediler Neden Mırlar?

Anasayfa
Kedi Dostlarımız Kediler Neden Mırlar?
kediler-neden-mirlar

Kediler Neden Mırlar?

Herkes için geçerli olabilir ama özellikle kedi sevenler için paha biçilemez anlardandır kucağınızda mırıldaması.

Kedilerin neden mırladıklarına geçmeden nasıl mırladıklarından bahsetmek istiyorum.
Araştırmalara konu olmasına rağmen net bir cevap bulunamamış bu soruya. Bilim adamlarının mutabık olduğu tek nokta mırlamanın titreşim sonucu olduğu. Bir kısım bilim adamı gırtlak yada diyaframın titretilmesi ile bu sesin çıkarıldığını savunurken, bazı bilim adamları da kedilerin göğüs bölgesindeki kan damarlarını titreterek bu sesi çıkardıklarını savunuyor. Öte yandan kedilerin yüz ve baş kemiklerini harekete geçirerek mırlama sesini çıkardığını düşünen bilim adamlarıda bulunmakta.
Mırlama esnasında bazı kedilerin hareketsiz kalırken, bazılarının yeri tırmalama eğilimi içinde olduğu görülmüş. Kedilerin renk ve biçimlerine göre de mırlamaların da farklılıklar olduğu da gözlemlenmiş. Mırlama sırasında 20-140 Hz arasında titreşim saptanmış.
Kedilerin mırlama frekanslarının kas ve kemikleri iyileştirme sürecinde olumlu etkileri olduğu tespit edilmiş ve bunun insanlar içinde faydalı olabileceği düşünülüyor.
Örneğin; Uzayda uzun zaman geçiren astronotların, yer çekimsiz ortamda yeteri kadar uyarı alamayan kas ve kemik sistemlerinde meydana gelen zedelenmeyi düzeltmek için bir tedavi yöntemi olarak geliştirilmesi üzerinde yapılan bazı çalışmalar mevcuttur.
Kedilerin, enerjilerini muhafaza etmek adına uzun dinlenme periyotları geliştirdiği ve mırlama sayesinde hareket süreleri azda olsa kas ve kemiklere uyarımlar yapan bir mekanizma olarak kullanması da mümkündür. Bu şekilde kediler çok az antrenman yapıyor olmalarına rağmen, kaslarının esneklik ve kemik yoğunluğunu kaybetmeden yaşamlarını devam ettirmektedirler.
Kedilerin dayanıklılıkları, onlara “dokuz canlı” denmesi hatta “tüm parçalarıyla bir odaya konulan kedi iskeletinin kemiklerinin bir araya gelip birleşeceği” gibi efsaneler kedilerin mırlama ile kas ve kemik yapılarını etkiledikleri düşüncesinden ortaya çıkan mitlerdir.

kedi-mirlamasi

Kedi Mırlaması Ne Anlama Gelir?

Kedilerin genellikle mutlu oldukları zamanlarda mırladıkları düşünülmektedir. Ancak mutsuzken, acı çekerken yada korku dolu olduklarında da mırladıkları gözlemlenmiş. En güzel örnek sanırım doğum esnasında da mırlayan kediler. Mırlamanın zaman zaman rahatlama eylemi olarakta işlevsellik gösterdiği izlenmiş. Acı çekerken kendilerini mırlayarak rahatlatmaya çalıştıkları tespit edilmiş.
Bilimsel olarak tespit edilmese de, kedilerin mırlamasının insanlar üzerinde de rahatlatıcı etkisi olduğunu düşünenler az değil.Hayvanlar her konuda sürprizlerle, sırlarla dolu. Ancak kedilerin bu yeteneği imrenilmeyecek gibi değil. Acılarını doğal yollardan gidermeye çalışan ve bunu başarabilen kedilerin bu özellikleri kıskanılası.

İlgili Yazı:  American Curl Kedisi Hakkında Bilgi ve Özellikleri

O hâlde kediler neden mırlar? Sorusunun cevabı olarak aşağıdakileri listeleyebiliriz.

  • Kediler mutluyken mırlar.
  • Kediler doğum yaparken mırlar.
  • Kediler hastayken de mırlayabilirler.
  • Kediler ölümlerine yakın bir zamanda mırıldıyor olabilir.

Dikkat Edin!

Minik ama önem derecesi yüksek bir uyarıda bulunarak yazımı sonlandırmak istiyorum. Genel kanı olarak kedilerin mutlu olduyken mırlamasının yanı sıra ölüme yakın veya hasta bir kedinin mırladığı da görülmektedir. Yani canınızdan çok sevdiğiniz kedinizin mutlu olduğunu sanıp mırlamasını dikkate almamak yanlış olur.
Kedinizi çok iyi tanıyorsunuz her hareketini, neyi sevip neyi sevmediği hangi hal ve hareketler de hasta olabileceğini tahmin ediyorsunuz çünkü artık o sizin bir evlâdınız gibi. Yorgun düşmüş, hareketlerinde anormallik görmüş bir kedinin mırlamasını ciddiye alarak size en yakın veteriner hekime götürmenizi önemle uyarıyorum.
Pati ile kalın, sevgiler.

The following two tabs change content below.

Özge Güngörmez

Pativer.net Editörü. İnstagram'dan takip et: @ozgegutii

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir