Kapat

Dikkat!: Kediler İçin Zararlı Yiyecekler

Anasayfa
Genel İçerik Dikkat!: Kediler İçin Zararlı Yiyecekler

Evlerimizin mırlayan neşeleri kedicikler.

Çoğumuz yemek yemeyi ve yemeklerimizi sevdiklerimizle paylaşmayı severiz. “Gelsin o da yesin beğenecek mi bakalım” düşüncesiyle hiç çekinmez ağzına sokuşturuveririz çoğu zaman. Bunu insanlara yapıyorsanız sorun yok elbette. Fakat hayvanlar için bu geçerli değil maalesef. Evcil hayvanınız onu iştahla yiyor olabilir hatta tekrar vermeniz için üstünüze atlıyor da olabilir, siz de bunu ‘Çok sevdi daha vereyim’ olarak algılıyor olabilirsiniz fakat vermemelisiniz. Sizin iştahla yediğiniz o yemeklerin içindekiler ona çok zarar verebilir.

cat gif ile ilgili görsel sonucu

 

SARIMSAK VE SOĞANsoğan ve sarımsak ile ilgili görsel sonucu

Yemeklerimize kattığımız, köftelerin arasına sıkıştırdığımız , bayılarak yediğimiz soğan ve sarımsak ne yazık ki kediler için oldukça zararlı. Zaten kimsenin kedisine direk ‘al soğan yersin’ diye verdiğini sanmam fakat yine de içinde bulunduğunu bildiğiniz yiyecekler de verilmemeli. Çünkü kırmızı kan hücrelerine zarar vererek anemiye yol açıyor.

konserve ton balığı ile ilgili görsel sonucuKONSERVE TON BALIĞI

Genel olarak bildiğimiz gibi kediler balık sever. Fakat kediler için yararlı olan kılçıksız, yağsız, tuzsuz, pişmiş balıktır. Konserve ton balığı insan tüketimi için uygundur kediler için ne yazık ki fazla yağlı ve tuzludur. Yine de ton balığının light olanının yağını süzerek verenleri duymuştum. Ayrıca kedinize çiğ balık da vermemelisiniz.  Zira çiğ balık parazit oluşumuna ve ciddi sinir sistemi sorunlarına neden olabiliyor.

ÇİĞ YUMURTA çiğ yumurta png ile ilgili görsel sonucu

Yumurtanın pişmiş halini aşırıya kaçmayacak şekilde arada sırada verebilirsiniz. Fakat çiğ hali onlar için çok tehlikeli! Çünkü çiğ yumurta kedinizin vitaminden yoksun kalmasına -ki bu da onu güçsüz duruma getirir, daha sık hastalanır- , bakteri kapmasına ve hatta salmonella bakterisinin üremesine neden olabilir.

NOT: Salmonella insan ve hayvanların sindirim sisteminde bulunabilen bir bakteridir. Bu bakteriler kanatlı hayvanlarda ve yumurtada ortaya çıktıkları gibi aynı zamanda dana, hububat, meyve ve sebzelerde de bulaşma sonucu görülebilir. Salmonella bakterisi normal pişirme şartlarında etkisiz hale gelir, ölür. 

süt ile ilgili görsel sonucuSÜT

İlgili Yazı:  Munchkin Kedi Hakkında Bilgi ve Özellikleri

Benim de ilk duyduğumda şaşırdığım ve hatta bazı insanlara hala zararını inandıramadığım bir besin. Bunu söylediğimde ilk tepki ‘Saçmalama yea, öyle şey mi olur?! Kedi deyince süt, süt deyince kedi gelir aklıma!” yönünde oluyor fakat gerçek şu ki kediler için süt oldukça zararlıdır. Ne küçük ne de büyük, hiçbir kedi için süt yararlı değildir. Çünkü kediler sütün içindeki laktozu sindiremezler. Bu da onların bağırsaklarına çok büyük zarar verir ve ölümle sonuçlanabilir.

BAHARATLAR 

Evimizde kullandığımız besinlerden biri olduğu için çok dikkat çekmiyor. Yine de salam, sucuk, sosis vs. verenler var aranızda biliyorum. Hah, işte onların içinde de baharat var. Lütfen dikkat edin.

ŞEKER VE ŞEKER ÜRÜNLERİ İlgili resim

Öncelikle arkadaşlar kediler şekerin tadını alamazlar. Yani öyle size bakıp kocaman gözleriyle dondurma veya çikolata istediklerinde sanmayın ki tadına bayıldı ondan istiyor. Bunu sadece aç gözlü olduğu için yapıyor. Sırf siz yiyorsunuz da o yemiyor diye yapıyor. O yüzden vermeyin, verdirmeyin. Şeker tüketimi bizde olduğu gibi onlarda da, kalp ve sinir sisteminin zarar görmesine, obeziteye, insülin seviyesinin yükselmesine yani şeker hastalığına, diş çürümesine ve göz bozukluklarının oluşmasına neden olabilir.

MANTAR

Önümüze gelen mantarı yemiyoruz değil mi? Öyle ağacın dibinde gördün hop ağzına at olmuyor bizde. Neden? Çünkü zehirli olabilir, çünkü ölebilirsiniz. Kedilerde öyle bu zehirli bu yenebilir olmuyor. Onlar için bütün mantar türleri zehirlidir. O yüzden buna da dikkat!

kafein ile ilgili görsel sonucuKAFEİN

Kafein denince aklımıza hemen kahve gelse de sadece onun içinde bulunmaz. Sürekli olarak tükettiğimiz çikolata, kola, çay, soğuk çay vb. ürünlerde de bolca bulunur. Bunlar bizim bünyemiz için de çok zararlıyken bir de sizden 10 kat küçük olan canlıya ne yapabileceğini düşünün. Kafein onların minik vücütlarında anksiyete, hızlı kalp atımı, kas spazmı gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

İlgili Yazı:  Mutsuzluk Panzehirimiz: Minik Dostlarımız!

KEMİK VE KILÇIKLARİlgili resim

Kedinize asla ama asla arta kalan kemik veya kılçıkları vermeyin. Dişlerini geçirip hart hurt yediği o kemikleri yuttuklarında ağızlarında başlayan bu tehlikeli yolculuk iç organlarına zarar verebilir. O kemikler bağırsaklarını yırtabilir, bir yerde sıkışabilir ve tıkanmaya yol açabilir. Maalesef erken müdahale edilmediği taktirde bu da ölümle sonuçlanabilir.

turunçgiller png ile ilgili görsel sonucuTURUNÇGİLLER

İçerdikleri asidik bileşenlerden ötürü kediler için pek uygun değildir.  Tüketilmesi halinde böbrek sorunlarına neden olabilir. Ayrıca turunçgillerden biri olan limon da kusmaya neden olabilir. Bu yüzden o da uzak durulması gerekenler arasında.

 

ÜZÜM üzüm png ile ilgili görsel sonucu

Üzüm ve kuru üzüm içerisindeki yüksek miktardaki şeker oranıyla zararlıdır. Artı olarak mantar gibi minik dostlarımız için zehir etkisini gösterir. Bu yüzden aman dikkat!

yoğurt ile ilgili görsel sonucuYOĞURT

Yoğurt da süt ürünlerinden olduğu için aynı şekilde zararlıdır. Direk ve buzdolabından çıkmış soğuk haliyle vermek daha da zarar verir. Yine de arada sulandırılmış ve oda sıcaklığında bir süre bekleterek ılık halde vermenizde bir sakınca yoktur.

 

NOT: Bunlar dışında verdiğiniz yiyeceklere de dikkat edin. Tuzlu ve yağlı besinler bize zararlı olduğu kadar kediler için de oldukça zararlıdır. Onun dışında hiçbir şeyi çok soğuk ya da çok sıcak ve fazla miktarda vermeyin.

Bol mırlamalı günler dilerim! 

 

 

The following two tabs change content below.

Fatma Kalka

"İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz." İnstagram'dan takip et: @lfatimakl

“Dikkat!: Kediler İçin Zararlı Yiyecekler” üzerine 1 yorum

  1. Burcin selvi says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir