Kapat

Usanmayız Ama Çözüm Bulmalıyız: Kedi Tüy Bakımı

Anasayfa
Kedi Bakımı Ve Sağlığı Usanmayız Ama Çözüm Bulmalıyız: Kedi Tüy Bakımı
kedi-tuy-dokumu

Kedilerin sudan hoşlanmadıkları, ıslanmamak için çaba harcadıkları hepimiz tarafından bilinir. Ancak temiz hayvanlar oldukları da inkar edilemez. Yaradılışları gereği kendilerini kolaylıkla temizleyebilme yetenekleri olsa da bizlerin özel ilgilerine de ihtiyaç duymaktadırlar.

Dökülmeye hazır tüylerin toplanması için yardıma ihtiyaçları olabilmektedir. Bu sayede kedinizin cilt kontrolünü de gerçekleştirmiş olursunuz. Bu sırada derideki anormallikleri ve bit, pire gibi kontrolleri yapabilirsiniz.

Eğer kedinizin sağlık problemi yoksa tüyleri sağlıklı görünecektir. Var olan sağlık problemlerin de ilk belirti kendisini temizleyememesidir.

Kediler zamanlarının büyük bir kısmını tüylerini temizlemek için harcarlar. Dilleri tüylerine parlak ve canlı görünüş vermeye ve tozlardan arındırmaya yarayan bir törpü gibidir. Bu sayede ölü deri dokularını, deriden ayrılan ama dökülmeyen tüylerin toplanmasını sağlar, ayrıca derideki kan dolaşımını da uyarmış olurlar.

Tüy bakımı kedilerin tüy özelliklerine göre farklılık göstermektedir. 3 farklı türde; kısa tüylü, yarı kısa tüylü, uzun tüylü olarak tüy yapısı bulunmaktadır.

Tüyler yattıkları yönün tersine doğru taranmalıdır. Baş çevresinde ki tüylerin surat tarafına doğru taranması gerekmektedir. Kuyruk için özel itina gerekmektedir.

Kedinizi Taramayı İhmal Etmeyin

kedilerde-tuy-bakimi

Kısa tüylü ve yarı uzun tüylü kedilerin bakımı nispeten daha kolaydır. Hafta da bir iki kez fırçalamak yeterli olacaktır. Uzun tüylü kedilerin bakımı hem kedinin sağlığı ve rahatı için hem de evde uçuşan tüylerin engellenmesi için gereklidir. Ayrıca temizlenme esnasında tüyleri kedinizin yutmasını engellemiş olursunuz. Her gün taranmayan tüylerde topaklaşma olabilmektedir. Eğer topaklaşma ya da düğüm olduysa bunlar parmakla ya da küt bir cisimle açılmalıdır. Açılmazsa yine küt uçlu bir makasla kesilmelidir. Küt uçlu olasına özen gösterilmelidir endişelenir ve ani bir hareketi olursa makas kedinize zarar verebilir.

Taramaya alternatif olarak dökülmüş tüyleri toplamak için lateks eldivende kullanabilirsiniz. Kedinizin başından kuyruğuna doğru nazik okşama

İlgili Yazı:  Bengal Kedisi Hakkında Bilgiler

hareketleri tüylerin eldivene yapışmasını sağlayacak ve kolayca toplanabilecektir.

Beslenme tüy sağlığını korumada da oldukça önemlidir. Nasıl bizim saç ve tırak sağlığımız için beslenmemiz önem taşıyorsa kedilerde de aynı öneme sahiptir. Onların ihtiyaçları doğrultusunda ve yeterli miktarlarda gerekli vitamin ve mineralleri aldıklarından emin olmamız gerekmektedir.

Kedilerin sudan hoşlanmadıklarından bahsetmiştim yazının başında. Çok gerekmedikçe ( çamur gibi kirler yada parazit sorunları haricinde) kedinizi yıkamamanız yerinde olacaktır. Onlar kendilerini yalayarak temizleyebilmektedirler.

Kediler tüyleri konusunda oldukça hassas hayvanlarıdır. Çok gerekli olmadıkça ( bazen paraziter durumlarda ihtiyaç olabilmektedir) tüylerin tıraş edilmemesi gerekmektedir. Sıcaktan bunalır gibi düşünceler doğru değildir. Aksine tüyleri onları hem sıcaktan hem de güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korumaktadır. Bunun yanında tüy kesimi kedilerin psikolojilerini de olumsuz etkilemektedir.

Özellikle dışarı çıkan kedilerin parazit aşılarını aksatmayın. Ancak ev dışına çıkmasalar da yinede parazit oluşabileceğini göz ardı etmeden aşılarını zamanında ve tam olarak yaptırmanız tüy ve genel sağlığı açısından önemlidir.

Kedi Tüy Bakımı Ürünleri

Elektrikli Süpürge İçin Tüy Toplama Kiti
Firmalar tarafından evcil hayvanlar için üretilen tüy toplama kitleri bulunmakta bunlar elinizin altında bulunması gereken şeyler bazen evinize misafiriniz geldiğinde kedinizin tüyünü görmesini istemezsiniz bu ürünler ile hızlı bir şekilde tüyleri toplayabilirsiniz. Elektrikli süpürgenizin ucuna taktığınız bu kitler ile halılardan, koltuklardan kolayca tüy toplama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
Ortalama Fiyat: 70TL-100TL

Kedi Maltı
Bu ürün kediniz tüylerini yalayarak temizlerken ki yutmuş olduğu tüylerin topaklanmasını ve dışarı kolayca atmasını sağlamaktadır. Kedilerin yiyebileceği şekilde üretilmiş, kedilerinizin için vitamin macunu olan kedi maltı, sindirimini hızlandıran ve buna yardımcı olan ayrıca metabolizmayı düzenleyen bir üründür.
Ortalama Fiyat: 100Gramı yaklaşık 15TL
Not:
Malt almak istemiyorsanız; kedinize haftada bir çay kaşığı zeytinyağı vermeniz, tüy yumaklarını vücudundan atmasında yardımcı olabilir.

İlgili Yazı:  Kedilerin Vücut Dili

KEDİ-malti

Hair & Skin Kedi Mamaları
Bu mamalar hassas tüylü kediler için ideal. Uzun tüylü ve tüy bakımı zor olan kediler için üretilmiş olan bu mamalar, bir ile yedi yaş arasındaki tüm kediler için uygun. İçerisinde Omega 6 ve Omega 3 bakımından zengin olan bu mamaların ise sektördeki ortalama fiyatı 2KG için 100TL

hair-skin-kedi-mamasi

Kedi Tüylerinin Parlak Olması İçin

  • Onların aşılarını asla aksatmayın.
  • Kedinizi taramayı unutmayın.
  • Mineral, vitamin ve omega açısından zengin olan mamaları tercih edin.

Not: Kedinizi yıkamak kedinizin tüylerinin parlak olmasını sağlamaz. Kediler kendileri temizlenirler zorunlu kalmadıkça kedinizi yıkamayın. Sudan hoşlanmazlar.

Not 2: Kedinizin tüylerini kestirmeyin! Kediler tüyleri bakımından oldukça hassas canlılardır. Bu onların tüy problemine çözüm bulmayacağı gibi bir de psikolojisini bozacaktır.

Parlak, güçlü, sağlıklı ve bol patili günleriniz olsun.

The following two tabs change content below.

Özge Güngörmez

Pativer.net Editörü. İnstagram'dan takip et: @ozgegutii

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir