Kapat

KEDİ SAHİPLENİYORUM 101

Anasayfa
Kedi Bakımı Ve Sağlığı KEDİ SAHİPLENİYORUM 101

KEDİLİ HAYATA BİR ADIM

Öncelikle herkese merhabalar! Bugün kedi sahiplenmek isteyen herkese bir yol göstermek amacı ile bu konuyu ele aldım. Şunu da belirtmek isterim ki bunlar benim okuduğum ve tecrübe ettiğim şeylerdir. Yani bilimsel bir kesinliği yoktur.

İlgili resim

Öncelikle kedi sahibi olmak istiyorsanız lütfen onları satın almayın. Sokaklarda binlerce kedi var, barınaklar var hatta şuan sahip olduğumuz teknoloji sayesinde sosyal medyadaki belirli platformlar sayesinde bile hayvan sahiplenebilirsiniz. Çoğu insan cins kedi sahibi almak istiyor; anlıyorum ve saygı da duyuyorum fakat cins kedi alırken söylenen “Cins kedi daha asildir, daha uysaldır, daha güzeldir” gibi sebepler bana göre değişkenlik gösterir. Bunu da İran, Tekir, Sarman ve Smokin cinsi kedileri beslemiş biri olarak söylüyorum. Bu tamamen kedinin karakteri ile alakalıdır bu yüzden lütfen kedi sahiplenmeden önce iki defa düşünün!

İki defa düşünün dememin bir diğer nedeni ise bu yazıyı okuyan kişi -eğer henüz okul çağındaysan lütfen bu kısmı özellikle aile büyüklerinden birine okut- her şeyi göze alıyorsun demektir. Çünkü eve bir canlı almak ondan ölümüne kadar sorumlu olmak demektir. Üstelik o canlının konuşmak için de dili yoktur bu yüzden ekstra dikkatli olmak gerekmektedir.

Eve alacağınız kedi küçük veya büyük fark etmez tüy dökecektir. Elbette siz onu düzenli tarayarak bunu büyük ölçüde önleyebilirsiniz yine de belirli mevsimlerde tüy sorunu az da olsa olacaktır. Tırmalama ve çizme hatta belki bir yerlere zıplayıp bir şeyler kırma sorunu da mutlaka başınıza gelecektir. Bunu da tırmalama tahtası ile çözebilirsiniz yine de bazen istese de istemese de atlarken, oyun oynarken veya koşarken buna neden olabilir.

Özellikle çiftleşme dönemlerinde kısırlaştırılmadığı takdirde;  dişi kedilerde yüksek sesle miyavlama, erkek kedilerde idrar püskürtme görülecektir bu da aynı şekilde sorunlara yol açabilmektedir.   Kısırlaştırma yapılacaksa da (tavsiyem bu yönde çünkü dişi de olsa erkek de olsa bu dönemlerde kaçabilir ve dışarıda türlü türlü sorunla karşılaşabilir; hastalanabilir hatta ölümle bile sonuçlanabilir. Kısırlaştırma hastalık riskini azaltır ve kedinizin ömrünü uzatır.) belirli bir bütçe ayırmaya hazırlıklı olunmalıdır. Süreleri değişkenlik gösterse de belirli zamanlarda aşılar ve kontroller için de bir bütçe ayrılmalıdır. -Aşılar çok önemlidir, normalde de aksatılmadan yapılması gerekir fakat özellikle dışarıda dolaşan bir kediyse ekstra dikkat etmek gerekir zira bahçede bile olan kedinin her türlü hastalığı kapma olasılığı daha yüksektir. Aynı şekilde kontroller de veterinerinizin belirlediği tarihlerde mutlaka yapılmalıdır çünkü hastalıklar her zaman kendini göstermeyebiliyor. Yapılan kontroller bu riski azaltabilir.-  

Bunlar dışında kediye bakmak çok kolaydır.

Bazı yerlerde bahsedildiği gibi illa ki kapalı mama kabıkapalı tuvalet vb. biraz daha lüks olan şeylere gerek yoktur. Tuvaletini rahatça yapabileceği bir leğen bile yeterli olur. Aynı şekilde mama kabı da size kalmış; ucuzcularda satılan yemek yiyebileceği çok derin ve çok dar olmayan bir kap almanız yeterlidir. Bunun dışında yatacağı yatağı, hatta tırmalama tahtasını, oyuncaklarını da kendiniz yapabilirsiniz. Fakat çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir bölüme gelmiş bulunmaktayız. Mama. Özellikle mamayı güzel seçmeniz gerek çünkü her ne kadar reklamlara da çıksa, herkes önerse de hatta kediniz onu iştahla yiyorsa bile bu o mamanın sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Kediniz çikolatayı da çok sevecektir ve isteyecektir yine de bu zararlı olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bu yüzden mama alırken iyice araştırın, değerlerine bakın ve veterinerinize de mutlaka danışın. Kediniz her mamayı sevmeyebilir veya her mama ona yaramayabilir bu yüzden uygun olan mamayı bulana kadar araştırmalara devam! 

İlgili resimİlgili resimdiy for cats ile ilgili görsel sonucu

Bunlar patili dostunuzu sahiplenmeden önce bilmeniz gerekenler. Kedi Sahiplendim 202 yazımda ise sonrasından bahsediliyor. Lütfen iyice düşünün ve ona göre karar verin. Çünkü onlar oyuncak değil, can parçası ailenizin minik bebekleri olmalıdırlar. 

İlgili resim

The following two tabs change content below.

“KEDİ SAHİPLENİYORUM 101” üzerine 2 yorum

  1. Serhat ozdemir says:
    • Fatma Kalka says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir