Kapat

Kedi mi? Köpek mi?

Anasayfa
Genel İçerik Kedi mi? Köpek mi?

Köpekler sadık birer dost olarak tanınır. Peki ya kediler? Şans tanırsanız kediler de en az köpekler kadar iyi birer arkadaş olabilirler. Kedi ve köpek sahiplerinin anlattığı gerçek hikayeleri bir araya getirip karşılaştırdık.

HASTALANDIĞINDA SANA YARDIM EDEN BİR DOST

Köpek Sahipleri Anlatıyor

Genç bir kadın gece kanepeye uzandığında Chihuahua cinsi köpeği Pepe karnının üzerine oturdu, gözlerinin içine baktı ve koltuk altını koklamaya başladı.Bu durumdan rahatsız olan sahibi onu itti. Azimli köpek bu kez göğsüne tırmandı. İşte o an genç kadın doktora gitmesine neden olan bir acı hissetti. Yapılan biyopsi sonucunda vücudunda hızla yayılan bir kanser türü belirlendi. Kadın acilen ameliyat oldu. İyileşip eve dönünce Pepe ona sevgiyle sokuldu. Ancak birkaç ay sonra gözünü yine eskisi gibi sahibinin gözüne dikmeye başladı. Ne yazık ki kadının kanseri yayılmıştı. Yeniden tedavi gördü. Bundan sonra kadın iki kez daha hastalandı ve her ikisinde de Pepe onu uyardı. “Ben hasta olduğumu öğrenmeden önce Pepe hastalandığımı biliyordu.” diyor genç kadın. “Bugün yaşıyorsam bunu Pepe’ye borçluyum.”

Pepe’nin hikayesi kanserin kokusunu alan köpekler yetiştirme konusunda tıbbi bir araştırmanın konusu oldu. Bu araştırma olumlu sonuç verdi. Bu da hassas burunlu kurtarıcıların hastane personeline dahil edilebileceği anlamına geliyor.

Kedi Sahipleri Anlatıyor

Tee Cee yere oturup direkt yüzüne baktığında sahibi hemen bir sandalye buluyor. Çünkü Tee Cee, sahibine epilepsi krizini haber veriyor. Sahibi neredeyse günde üç kez geçirdiği krizler yüzünden düşüp bayılıyor ve bu sırada yaralanabiliyor. Bu yüzden kriz gelemeden bir sandalyeye oturarak kendini korumaya alıyor. Tee Cee yalnızca sahibini uyarmakla kalmıyor, karısını da çekiştirerek durumdan haberdar ediyor ve sahibi iyileşene kadar yanında oturuyor. Tee Cee’nin sahipleri, “Hiçbirimiz bunu neden ve nasıl yaptığını bilmiyoruz” diyor. “Ama şimdiye kadar hiç yanılmadı.”

Sahiplerini bu kadar çok seven kedi, nehirde boğulmak üzereyken kurtarılmış. O da sahiplerine böyle teşekkür ediyor. Kedileri Koruma Derneği’nin 2006 yılında Tee Cee’ye Yılın Kurtarıcı Kedisi ödülünü vermesi hiç şaşırtıcı değil!

 

HAYATINI KURTARAN BİR DOST

Köpek Sahipleri Anlatıyor

Alabora olan bir kanodaki sekiz yaşındaki çocuk nehre düşerek akıntıya kapıldı. Bu sırada Labrador retriever cinsi Zion sahibiyle beraber nehir kıyısında oyun oynuyordu. Zion, can yeleği takmasına rağmen suyun üstünde durmakta zorlanan çocuğun tehlikede olduğunu fark edip hemen harekete geçti. Cesur köpeğin sahibi, “Zion çocuğun başının dertte olduğunu ve yardım istediğini anladı” diyor. Köpek direkt suya atladı, çocuğa tasmasını uzattı ve onu çekerek kıyıya kadar taşıdı. Artık onlar hayat boyu dost kalacaklar.

İlgili Yazı:  Nesli Tükenmek Üzere Olan Hayvanlar

Kedi Sahipleri Anlatıyor

Normalde Joey kucaktan inmeyen, sevgi dolu bir kediydi. Ama bu uslu kedi bir gün adeta deliye döndü. Joey’nin sahibi “Yatak odamda kestirirken Joey’nin tiz bir sesle miyavlayıp sağa sola koşuşturmasıyla uyandım” diyor. Genç adam gözünü açtığında kendini bir duman bulutunun içinde buldu. Joey’yi alarak evden dışarı fırladı. Daha sonra bodrumdan alevler yükselmeye başladı. Sevimli kedi sahibini yangından kurtarmıştı.

Sahibi, Joey’yi yavruyken bir posta kutusunun içinde terk edilmiş halde bulmuş ve o günden beri onu hiç bırakmamış. “Kendimi çok şanslı hissediyorum” diyor. “Kedim olmasa büyük olasılıkla dumandan boğulup ölürdüm. Joey hem beni hem evimizi kurtardı.”

 

SENİ GÖZETEN BİR DOST

Köpek Sahipleri Anlatıyor

Sıradan bir cumartesi günüydü. Dört yaşındaki küçük bir kız arkadaşıyla birlikte bahçede oynuyor, Shetland çoban köpeği Cinnamon da her zamanki gibi onlara bekçilik ediyordu. Aniden saldırgan bir tilki yakınlardaki ağaçlık araziden onlara doğru fırladı. Çocuklar kaçmaya çalıştı fakat tilki küçük kızın paçasına yapışmayı başardı. Cinnamon olmasaydı onu ısıracaktı. Cesur köpek şiddetle havlayarak saldırganı kovaladı.

Olaya el koyan uzmanlar, tilkinin kuduz olduğunu ve aynı gün bir çocuğu ısırdığını bildirdi. Isırılan çocuk tedavi edildi. Küçük kızın annesi “Çok korkutucuydu” diyor. “Kızım Cinnamon’un en büyük kahramanı ve dostu olduğunu söylüyor”.

Kedi Sahipleri Anlatıyor

Jack’e sakın bulaşma! Bir Amerika kara ayısı kedi Jack’in yaşadığı evin bahçesine girme cesaretini gösterdiğinden beri mahalledeki herkes birbirine bunu söylüyor. “Jack her gün dışarı çıkarak etrafı kontrol eder” diyor sahibi. “Dağ sıçanlarını, tavşanları ve diğer kedileri kovalar.” Peki, ya ayılar? Bölgede yaşayan kara ayıları genellikle evlerden uzak durur. Sahibine göre, evin köpeğine de sürekli sataşan Jack bir ayının evlerine girmeye çalıştığını görünce hemen saldırıya geçti. Neye uğradığını şaşıran ürkek ayı hemen ağaca tırmandı. ancak Jack aşağıda nöbet tuttuğu için ağaçta mahsur kaldı. 15 dakika sonra kaçmaya çalıştığında Jack karşısına dikilip tıslayınca ayı bu kez çareyi başka bir ağaca tırmanmakta buldu. Ancak sahibi Jack’i eve çağırınca ayı bu durumu fırsat bildi ve arkasına bakmadan olay yerinden uzaklaştı.

İlgili Yazı:  Sahiplenilen 25 Hayvanın Önceki ve Sonraki Halleri

 

SENİ GÜLDÜREN BİR DOST

Köpek Sahipleri Anlatıyor

Alman çoban köpeği kırması Kato, boş zamanlarını bir lunaparkta geçiriyor. Geceleri dönme dolaba bekçilik eden Kato gündüzleri ise ona biniyor. Her şey temizlik yapılırken ayak altında dolaşmaması için Kato’nun dönme dolaba bindirilmesiyle başladı. Sahibi, “Bu deneyim gerçekten çok hoşuna gitti” diyor. Çok geçmeden Kato’nun dönme dolapta battaniye, su ve yiyecekle dolu özel bir bölmesi oldu. “Sabahları dönme dolabı çalıştırdığımızda Kato havlamaya başlıyor ve dönme dolaba binmek için eşelenip duruyor” diyor sahibi. Sevimli köpek inmek isteyince de havlayarak sahibine haber veriyor, özellikle de tuvalet molası için.

Kedi Sahipleri Anlatıyor

Bir kütüphanenin güvenlik alarmı çalmaya başlayınca görevliler polisle birlikte içeri daldı. Ancak kütüphanede her şey yolunda görünüyordu. Bu, üç ay içinde çalan dördüncü yanlış alarmdı. Artık canına tak eden görevli bir tamirci çağırdı. Detaylı bir araştırmadan sonra tamirci sıradışı bir sonuca vardı. Güvenlik kameralarının konumlarını düzelttikten sonra “Sanırım bu bir kedinin işi” dedi. Kütüphanenin maskotu Page ortalıkta koşuştururken yanlışlıkla alarmı çalıştırıyor, sonra da hızla olay yerinden uzaklaşıyordu.

 

Peki, sen hangisini tercih ediyorsun? Kedi ve köpekler farklı karakterlere sahiptir ve genellikle farklı şeylerden hoşlanır. Ama ortak bir özellikleri de var: Sahiplerini severler. Bir dostun sahip olması gereken en önemli nitelik de bu zaten.

 

Bu tarz yüzünüzü güldürecek hayvanlarla ilgili diğer gerçek hikayeleri derlediğim yazılar da ilginizi çekebilir;

https://www.pativer.net/sevimli-yildizlar/

https://www.pativer.net/hayvanlarin-altinci-hissi/

https://www.pativer.net/sasirtici-hayvan-dostluklari/

The following two tabs change content below.

İrem Akgül

Pativer.net Editörü. İnstagram'dan takip et! @akgul.iremm Merhabalar. İstanbul Üniversitesi'nde hem Metalurji ve Malzeme Mühendisliği hem İktisat okuyorum. Hayvanlara tutkum sanırım doğduğum anda başlamış olmalı çünkü kendimi bildim bileli onlarla içli dışlıyım. Onlar bizim hayatımızı güzelleştiren en değerli ayrıntılar. Tüm hayvanseverlere kucak dolusu sevgiler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir