Kapat

Kedi mi? Köpek mi? (2)

Anasayfa
Genel İçerik Kedi mi? Köpek mi? (2)

Socks bir bahçe kedisi. Bir gün sabah üçte miyavlamaya başlamış. Öyle çok miyavlamış ki, onu bahçesinde besleyen sahibi yatağından fırlamış. Kediye bakmak için kapıya doğru yöneldiğinde, mutfak kapısının açık olduğunu fark etmiş. Bir de ne görsün? Bir hırsız, kocasının kamyonetine binmiş kaçmaya çalışıyor!

Bu gibi hırsızlık olayları gazetelere pek haber olmaz. Ama bu olay büyük haber olmuş çünkü sevimli kedi Socks, bir kahramanlığa imza atmış. Bahçedeki bekçi köpeğinin uyuyakaldığını görmüş ve miyavlayarak ev sahibini uyandırmış. Böylece de hırsızı yakalatmayı başarmış.

Buradan yola çıkarak soralım: Sizce kediler mi köpekler mi daha zeki? Zor bir soru değil mi? Hadi birkaç hikaye daha paylaşayım sizlerle, siz de bir karar verebilirseniz bizimle paylaşın. 🙂

KÖPEKLER ADINA

Köpekler Piyano çalar

10 yaşındaki kaniş köpeği Chanda-Leah, elektronik bir klavyenin başına oturuyor ve başlıyor piyano çalmaya. Beyaz tuşların altında yanıp sönen kırmızı ışıklar, ona hangi notaları çalacağını gösteriyor.

Chanda-Leah’nın piyano çalmayı öğrenmesi uzun zaman almış. Ama sevimli köpek öyle yetenekli ki, 468 farklı numara yapabiliyor. Kendisi, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş en yetenekli kaniş! (Hayvanlarla ilgili başka rekorlar için; https://www.pativer.net/guinness-rekorlar-kitabina-girmis-hayvanlar/ )

Köpekler Sözlü Destek Bekler

Küçük bir köpeğe tuvalet eğitimi vermek istiyorsan, onu dışarı çıkart ve yakından izle. Çişini yapmaya başladığında, sürekli “Tam oraya yap” gibi destekleyici sözler söyle. Birkaç hafta içinde çişini nereye yapması gerektiğini öğrenecektir.

Kesshond cinsi bir köpek Buffy, sahibini şaşırtıyormuş. Akşam sahibi ona seslendiğinde yatma vaktinin geldiğini anlayan Buffy, önce tuvalet işin hallediyormuş. Bu köpek, geleceği görebiliyor!

Köpekler Koklar

Bazen köpekleri insanı çıldırtır. İşte bir örnek: Bir köpek, sürekli sahibinin sırtını koklayıp duruyormuş. Bu durumdan rahatsız olan kadın, durumu kocasına anlatmış. Kocası da kadının sırtında koyu renkli bir ben olduğunu fark etmiş. Bunun üzerine doktora giden kadın, sırtındaki benin kanser tehlikesi taşıdığını öğrenmiş. Köpeği aslında onu uyarıp hayatını kurtarmaya çalışıyormuş.

İlgili Yazı:  Nesli Tükenmekte Olan Hayvanları Nasıl Koruyabiliriz?

Köpeklerin burunları, kedilerin burunlarından dört kat, insanların burunlarından da 14 kat daha fazla koku hücresine sahip. Bu sayede polislerin de bir numaralı yardımcıları köpeklerdir. Kayıp insanları ya da eşyaları hassas burunları sayesinde bulabilirler.

 

KEDİLER ADINA

Kediler İp Üstünde Yürür

Sirklerde görmüş olabilirsiniz: Kediler ip üstünde yürüyorlar, insanlara el sallıyorlar ve kapalı kapıları açabiliyorlar.

Veteriner Bonnie Beaver, “Kediler çok yeteneklidirler. Çemberlerden atlayabilir, kayıp oyuncakları bulup getirebilirler. Köpeklerin aksine, kediler övgü beklemezler. Onlar yemekle motive olurlar. Yemeğin de kesinlikle lezzetli olması gerekir” diyor.

Kediler Sifonu Çeker

Sevimli kedi Boots’un sahipleri bir akşam evlerinde oturuyorlarmış. Birden sifon sesiyle irkilmişler. Evde onlardan başka kimse yokmuş. Neler oluyor diye banyoya bakmaya gitmişler. “Hayalet var sandık” diye anlatıyor çift.

Tabii hayalet filan yokmuş. Sifonu çeken, 2 yaşındaki Maine Coon cinsi kedileriymiş. Tuvalette oynamaya bayılan Boots, sifonu çekmeyi kendi kendine öğrenmiş.

Kediler dikkat çekmeyi sever. Bunun için pek çok numara yaparlar. Yemekleri gecikince halının ya da battaniyenin altına saklanırlar. Bazı kediler, kum yerine tuvaleti kullanmayı bile öğrenebilirler.

Kediler Dinler

Siz onların uyuduklarını düşünebilirsiniz. Ama kediler gözleri kapalıyken bile sizi dinlerler. İşitme duyuları öyle gelişmiştir ki, bir farenin çıkardığı gıcırtıyı hemen duyarlar. Farenin nerede saklandığını bulmak için kulaklarını uydu anteni gibi her yöne çevirirler. İşte bunu kanıtlayan bir hikaye.

Küçük bir uçak okyanusa çakılmış. Bir yük gemisi yardıma koşmuş. Kimsenin kurtulamadığını gören gemi tayfasının morali bozulmuş. Birdenbire geminin maskotu olan bir kedi, geminin ön tarafında koşuşturmaya başlamış. Gemiciler ışıkları o tarafa yöneltmişler ve suda bir kadın görmüşler. Kedi, kadının sesini duymuş, gemi tayfasını uyarmış ve kahraman olmuş.

(Bir önceki yazım için; https://www.pativer.net/kedi-mi-kopek-mi/ )

İlgili Yazı:  Mükemmel Zamanlanmış 20 Hayvan Fotoğrafı

 

The following two tabs change content below.

İrem Akgül

Pativer.net Editörü. İnstagram'dan takip et! @akgul.iremm Merhabalar. İstanbul Üniversitesi'nde hem Metalurji ve Malzeme Mühendisliği hem İktisat okuyorum. Hayvanlara tutkum sanırım doğduğum anda başlamış olmalı çünkü kendimi bildim bileli onlarla içli dışlıyım. Onlar bizim hayatımızı güzelleştiren en değerli ayrıntılar. Tüm hayvanseverlere kucak dolusu sevgiler..

“Kedi mi? Köpek mi? (2)” üzerine 2 yorum

  1. William Hek says:
  2. TyronePak says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir