Kapat

Kedi Dilinin Özellikleri

Anasayfa
Kedi Dostlarımız Kedi Dilinin Özellikleri
kedi-dilinin-özellikleri

Kedi dilinin en önemli özelliği elbette ‘antiseptik’ olmasıdır. Aslında bu özellik dilin yapısından değil tükürükten geliyor. Dili taraklı olduğu için kendini yaladığında bu antiseptik tükürük sayesinde kendini dezenfekte etmiş oluyor.

Tabi antiseptik özelliklere sahip bu tükürüğün salgılanabilmesi için kedinin günlük su ihtiyacını karşılamış olması gerekiyor. Günlük su ihtiyacını tam olarak karşılayamayan sokak kedileri daha pis ve sağlıksız görünürken bu ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabilen ev kedilerinin daha temiz ve sağlıklı görünmesinin sebebi de budur aslında.

Pürüzlü Bir Yapıya Sahip

Dil yapısı itibariyle pürüzlüdür ve temel maddesi bizim tırnaklarımızda da olduğu gibi  ‘keratin’dir. Bu yapı hem mamayı almalarını hem de onu yutmalarını kolaylaştırır.

Kediler kendilerini yalarken bu pürüzlü yapı sayesinde tüylerini de taramış oluyorlar. Fakat bu pürüzlü yapı ölü tüyleri de yutmalarına sebep oluyor, ki bu da mide problemlerine yol açabiliyor. Yani uzun tülü bir kediniz varsa tüylerini her gün taramanızda fayda var.

Aynı zamanda kediler kendilerini yalayarak vücut ısısını ve nemini de dengede tutuyorlar.

Dişi kedilerin yavrularıyla aralarındaki en güçlü bağ onları yalamalarıdır. Hasta olmadıkları müddetçe tükürükleri diğer canlılara zarar vermez. Eğer sizi yalayan bir kediniz varsa hemen temizlemeye çalışmayın ve kıymetini bilin, sizi çok seviyor demektir.

Kediler tatlı tadını alamadıklarını biliyor muydunuz? Kedilerin insanlara göre daha az tat tomurcukları vardır ve bu tomurcuklar tatlının tadını alamazlar. Bunun ana nedeni kedilerin etobur olmasıdır. Yüzyıllardır kedilerin dili etobur olmaları sebebi ile bu şekilde evrimleşmiştir. Zaman içerisinde kedilerin tatlı tadını alacaklarına inananlarda olduğunu unutmamak gerekiyor.

Kedileri hayatınıza ortak edin onlarda saf sevgiyi bulacaksınız. Onlarla yaşadığınız her an birbirinden ilginç ve şaşırtıcı olacaktır.

“Kedi Dilinin Özellikleri” üzerine 1 yorum

  1. Ferda Uzun says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir