Kapat

Kedi Bakımı

Kedi Bakımı

Merhaba Pativer okurları. 🙂 Kedi bakımı hakkında sosyal medyada oldukça fazla soru alıyorum. Öncelikle bu konuyu ele almak istedim.

İlk olarak bilinmesi gereken yeni sahiplenilmiş bir kedi ilk gün bulunduğu ortamı ve insanları yabancılar. Bu durum çekingen veya hırçın davranmasına sebep olabilir. Çok aşırı aksi durum gözlemlenmediği sürece endişe duyulacak hiçbir şey yoktur. Kendisi zamanla aile fertlerini  tanımalı ve yanaşmalı böylece hem evde kendini güvende hissedecektir hem de insanlara kolayca alışmış olacaktır.

Henüz eve alışmakta olan bir kedi olduğu için her ihtimale karşı evin kapısını ve pencerelerini kapalı tutmakta da yarar var. Evin bir odasına gireceğini zannedip dışarı çıkabilir yahut cama ya da balkona çıktığında aniden herhangi bir sesle irkilip camdan ya da balkondan düşebilir. (Eve alışmış kediler de camdan ya da balkondan düşebildiği için her türlü  önlemlerin alınması gereklidir.)

Eğer çok küçük bir yavru ise uyurken yanına sıcak su torbası ya da ılık su dolu bir pet şişe koyulabilir. Bu anne sıcaklığını devam ettireceğinden sahibine karşı güven oluşturur. Ayrıca kedilerin sıcağı çok sevdiğini de hepimiz az çok biliyoruz. 🙂

En önemli hususlardan biri kedinin bulunacağı yerlerde kesinlikle elektrik kablolarının, topraklı saksıların ve bitkilerin bulunmaması gerektiği. Bitkiler kediler tarafından çiğnendiğinde bedenlerinde herhangi bir olumsuzluk meydana gelebilir. Özellikle zambak bitkisinin kedilere zararlı olduğu biliniyor. Ayrıca kedi çimi kedilerin yuttuğu tüyleri kusmasına ve karın ağrılarına iyi geldiğini de bilmek gerekiyor. Yani zararsız olan bitki kediler için kedi çimi 🙂

Tuvalet eğitimi de  akla takılan konulardan biri ama tuvalet kedilerde asla bir sorun olmuyor. Yetişkin bir kedi kumunu gördükten sonra ne yapacağını biliyor ama daha öğrenemeden annesinden ayrı kalmış bir kedi için sizin rehberlik yapmanız gerekiyor (Kediyi kumun başına getirip parmağınızla kumu bir kaç kere karıştırırsanız kedi içgüdüsel olarak bunu yapacaktır.) Ama eğer bunu yapamayacak kadar küçükse kedilerin tuvaletlerini anneleri yardımıyla yaptığını bilmeniz gerekiyor. Kediler tuvaletleri geldiklerinde yapmayı bilmedikleri içi anneleri onları yalayarak öğretir. Annesi olmayan tuvaletini yapmayı öğrenememiş kediler kimi zaman tuvaletlerini yapamadıkları için ölürler. Sizin de burada yapmanız gereken kedi kendi tuvaletini yapacak duruma gelene kadar 3-4 saatte bir ıslak pamukla arkalarını silmeniz.

Kedi maması alırken de yaşına uygunluğunu ve kalitesini göz önünde bulundurmalısınız. Kalitesiz bir mama kedide hastalık iştahsızlık ve tüylerinde dökülme yapabilir. 8-12 haftalık kediler günde 4, 3-6 aylık kediler günde 3, 6 aylıktan büyük kediler ise günde 2 kere mamaya ihtiyaç duymaktadırlar. Eğer beslediğiniz bir kedinizin mamasını değiştirmek istiyorsanız önce eski mamasıyla karıştırıp vermeniz gerekmektedir. Tüylerinin aşırı dökülmesinin de kedilerde vitamin eksikliğinden kaynaklı olduğu bilmeli ve bunun için kedinizi uzaklaştırmak ya da evden atmak yerine veteriner hekime götürmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir