Kapat

Kedi Alerjisi Hakkında Bilgi

Anasayfa
Genel İçerik Kedi Alerjisi Hakkında Bilgi

Yeniden merhaba sevgili okuyucularımız. Bu kez yazacak bir konu ararken sahip olduğum bir problem hakkında araştırma yapmak, sizlerle paylaşmak ve sonrasında bu konuyla ilgili fikir alışverişinde bulunmak istedim. Yorumlarınızı sabırsızlıkla beklediğimi belirtmek istiyorum. Bu konudaki sorularınızı, tecrübelerinizi, tavsiyelerinizi ve sahip olduğunuz bilgileri lütfen bize yazın.

Hayat boyu çevredeki tüm hayvanlarla içli dışlı yaşamış biri olarak yaklaşık bir yıldır gerçekten bedenen yoran bir şekilde kedi alerjisi yaşıyorum. Fakat onlardan uzak durabilmem benim için söz konusu bile değil. Benimle aynı durumda olan birçok kişi olduğundan eminim. Umarım sizler için de faydalı bilgilere ulaşabilmişimdir. Buyrun başlayalım;

İnsanların hemen hemen akla gelen her şeye alerjisinin olduğunu duymak mümkün. Ancak en çok haşır neşir olduğumuz dostlarımız olması nedeniyle kedi  ve köpek alerjisi çok sık kendinden söz ettirmektedir.

Alerji; bağışıklık sisteminin alerjenlere verdiği tepki şeklinde tanımlanmaktadır.

Peki, kedilerde alerjiye sebebiyet veren alerjen nedir? Sanıldığının aksine alerji sebebi yalnızca kedi tüyü değildir. Çoğu zaman başka alerjenler söz konusudur. En yaygın olanı Fel d1 olarak adlandırılan bir proteindir. Kedilerin salgı bezlerinde üretilir. Yani kedinin idrar, salya, ter ve gözyaşı gibi salgılarına solunum yoluyla uzun zaman maruz kalmak alerjiye sebep olabilmektedir. Bu alerji genetik de olabilir. Bu söz konusu ise ailenizde sizin dışınızda kedi alerjisi olanların da olma ihtimali yüksektir.

Bu konuda yapılan çokça çalışmanın sonunda hayvanlarla büyümenin alerji riskini etkilemediği ya da azalttığı şeklinde iki görüş bulunmaktadır. Bu konuda henüz fikir birliği sağlanmamasına rağmen tüm çalışmalar bu durumun alerji riskini asla arttırmadığı konusunda kesinlikle hemfikirdir. Çalışma yapanların bir kısmı, küçük yaşlardan itibaren hayvanlarla temas halinde yaşayan insanların, bağışıklık sistemi gelişirken maruz kaldığı alerjenlere direncin de geliştiğini savunmaktadır.

İlgili Yazı:  İşaret Dilini Bilen Goril Koko Yaşamını Yitirdi

Olası belirtiler; sürekli öksürük ve hapşırma, gözlerde kızarıklık, morarma ve şişlik, vücudun herhangi bir bölgesinde ya da genelinde kaşıntı, burun, geniz ve göz akıntısı, nefes darlığı, astım krizi, nezle ve nadiren egzama ve kurdeşen şeklinde sıralanabilir.

Alerji belirtilerini göstermeden de alerjiyi taşıyor olabilirsiniz. Kesin tanı kan tahlili ile konulabilmektedir.

Benim gibi alerjisi olmasına rağmen evinde kedi besleyenlerin mutlaka özen göstermesi gereken detaylar var. Evde hava temizleme cihazları kullanılmalı, kedinin yatak odası ve mutfağa girmesine izin verilmemeli, yatak odasına girerken mutlaka kıyafetler değiştirilmeli, ev sıkça temizlenmeli ve en önemlisi sürekli havalandırılmalıdır.

Kedi alerjisinin henüz kesin bir tedavisi olmamakla birlikte belirtileri geçici olarak rahatlatabilecek yöntemler bulunmaktadır. Doktor tavsiyesi üzerine alerji hapı, aşısı ya da spreyi kullanılabilir. Bunun yanı sıra bazı bitkisel ürünler de söz konusudur. Perilla yağı bunlardan biridir. Uzak Doğu’da yetişir. Kapsül şeklinde üretilerek tüm dünyada ticareti yapılmaktadır. Alerjinin yol açtığı hapşırma, burun akıntısı ve kaşıntı sorunlarına iyi gelmektedir. (Ayrıca kalp krizi ve bağırsak kanseri riskini azaltır ve antioksidan maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.) K vitamini içeren ısırgan otu da alerji etkilerini ortadan kaldırma da faydalıdır. Turunç adı verilen (citrus aurantium) bitki ise özellikle burun açmada oldukça etkilidir. Fakat bu ürünleri de kullanmadan önce bunlara da alerjiniz olup olmadığından emin olmanızda elbette yarar var.

Dostlarınızla aranıza alerji girmemesi dileklerimle, sağlıklı ve bol patili günlere…

The following two tabs change content below.

İrem Akgül

Pativer.net Editörü. İnstagram'dan takip et! @akgul.iremm Merhabalar. İstanbul Üniversitesi'nde hem Metalurji ve Malzeme Mühendisliği hem İktisat okuyorum. Hayvanlara tutkum sanırım doğduğum anda başlamış olmalı çünkü kendimi bildim bileli onlarla içli dışlıyım. Onlar bizim hayatımızı güzelleştiren en değerli ayrıntılar. Tüm hayvanseverlere kucak dolusu sevgiler..
İlgili Yazı:  Sokak Hayvanları İçin Yapabileceğiniz Kış Hazırlıkları

》İrem Akgül (tüm yazıları gör)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir